Isıya duyarlı fan kontrol devresi

anladım hocam zaten korumaları var kısa devrede zarar görmüyorlar fakat uzun olasi bir durumda uzun süre kısa devrede zarar görmemesi için.

benim istediğim anlık kessin manual olarak tekrar devreye sokayim.

cihazın biri bu
https://www.direnc.net/rxn-305d-aya...Xl4Q75ixtQKdrNfDJeTNTBgGlbnuKjrYaAl9sEALw_wcB

diğeri el yapımı profesyonel 30v. 10a Maksimel Elektronik ..

role kullanmadan nasıl bir devre yapılabilir hocam saygılarımla.

Her kısa devre korumasının bir sınırı vardır. Zaten profesyonel olan için bir devre tasarlanmış ilave yapmaya gerek yok sana bir kazanım sağlamaz. Farklı devreler var role de olabilir yada tristör gibi ürünlerden de olabilir biraz araştırma yapmam lazım.

1363708546_zashita_bloka_pitaniya_korotk_zamykan.jpg
Bu devre işini görür role voltaji girişten alındığı için sabit kalacaktır. Bu devresinin çalışması için öncelikle s1 butonuna basmanız lazım her korumaya geçtiğinde tekrar basmanız lazım.

hocam birde malzeme listesini ben çok anlayamadım. falza bilgim olmadığı için rica edersem malzeme listesini yazabilirmsiiniz? saygılarımla.

U1: PC817 DIP-4 Transistör Çıkışlı Optokuplör
K1: Role devre voltajına göre kullanılacak

VT1: Pnp Transistör BC557 Gibi
R1: 10K
VD5: 1N4007 YADA 1N4148 diyot ta olur.
R2: 4K3
S1: Buton role kontaklarına bağlı diğer malzemeler güç kaynağına ait olan malzemelerdir.

Hocam kusura bakamayin çok fazla elektronik bilgim olmadığı için sormak durumunda kalıyorum. bu resim üzerinde sormak istediklerim var..
Sizi fazla rahatsiz ettim farkındayim kusura bakmayin lütfen. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim şimdiden. saygılarımla.
yyy.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Resimde anlatılan devre şemasını hangi güç kaynağı üzerine takacak iseniz ona göre değerlendirmeniz ve bağlantılarını doğru yapmanız lazım.
1. güç kaynağının AC girişi yani trafo ucları ornek 25volt ac veya 30 volt ac gibi
2. koruma devresini ilave ettikten sonra güç kaynağı çalışmaz kısa deve ettiğinde de çalışmaz çalışmasını başlatmak için kullanacağınız buton yani start butonu
3. 1 şıkkın devamı köprü diyottan sonra kullanılan blok kondansatör
4. kısa devre korumasını devreye sokmak ve devreden çıkarmak için kullanılan role uçlarıdır.
5. Mevcut güç kaynağının kendisidir.

İlk önce size malzeme listesini vereyim.
-1 adet 10 k potansiyometre
-10k 4.7k 2.2k 1k direnç - birer tane
-1 adet delikli plaket
- 1 adet bc557
-1 adet bc 337
-1 adet bilgisayar fanı (bilgisayarcılardan yada eski pc kasanızdan sökebilirsiniz. Bir ucu artı diğer ucu eksidir.kırmızı uc artı siyah uç nötrdür.)
-1 adet ntc (ısıya duyarlı direnç.)
Eki Görüntüle 31107
Bu devre 9volt pil ile çalışır mı acaba ?

-1 adet delikli plaket
- 1 adet bc557
-1 adet bc 337
-1 adet bilgisayar fanı (bilgisayarcılardan yada eski pc kasanızdan sökebilirsiniz. Bir ucu artı diğer ucu eksidir.kırmızı uc artı siyah uç nötrdür.)
Eki Görüntüle 31107
Devrede ısıya duyarlı direnç nerede kullanılmış sembolmu farklı bulamadim

-1 adet delikli plaket
- 1 adet bc557
-1 adet bc 337
Eki Görüntüle 31107
Birde en alttaki %49 olan şey ne acb potasyum metremi

-1 adet delikli plaket
- 1 adet bc557
-1 adet bc 337
Eki Görüntüle 31107
Bu devreye LED bağlamam lazım fakat LED ısı gelince sönmeli led'i nereye baglamiyim?

1K direnç ile motorun kablo uçlarına bağla motor çalışınca yanar durunca söner.

Fan hızı kontrolü

1697136544103.png
Sıcaklığa dayalı fan hızı kontrol devresi
Yaklaşık 4,5 V'luk bir başlangıç voltajı uygulanıyor - neredeyse duyulmuyor. Ve ancak elementler ısındığında voltaj, sıcaklıkla orantılı olarak artmaya başlar.

Geri
Yukarı