0-30 VDC - 0-3A Akım kontrollü Stabilize Güç kaynağı Devreleri

Bu dewreyi yaptim çok guzel calisiyordu lakin kisa dewre korumasi yok sanirsam. Suan cikiş wermiyor...
Kısa devre koruması var ama 3 amperden fazla çekerseniz sağlıklı çalışmayabilir. Devre giriş voltajınız nedir. Ayrıca genelde hangi voltaj da kaç amperde kullanıyorsunuz. Güç transistörü olarak ne kullandınız.

Kısa devre koruması var ama 3 amperden fazla çekerseniz sağlıklı çalışmayabilir. Devre giriş voltajınız nedir. Ayrıca genelde hangi voltaj da kaç amperde kullanıyorsunuz. Güç transistörü olarak ne kullandınız.
2n3055 kullaniyorum giris voltaji 29v 5a lik troid trafo kullaniyorum...12v da voltaj dususu olmadan 4 a alabiliyorum..(dum) :)

2n3055 kullaniyorum giris voltaji 29v 5a lik troid trafo kullaniyorum...12v da voltaj dususu olmadan 4 a alabiliyorum..(dum) :)
uzun süre kullanımlarda tek 2N3055 4 amper yetmez 29V AC olarak anlıyorum bu durumda 29x1.41= 40.89Volt DC olan bir kollektör voltajınız var demektir. Bu durumda Transistör üzerine düzen w ise 115W olur 2N3055 tek başına bu gücü kaldıramaz. Bir kaç tane daha eklemeniz gerekebilir.

güç transistörünümü yaktım kısa dewre edince...direk paralel mi bağlantı yapıcam yoksa sizin bir deevrenizde görmüştüm emiter ayağına taş direnç bağlamışsınız öylemi yapmalıyım...

güç transistörünümü yaktım kısa dewre edince...direk paralel mi bağlantı yapıcam yoksa sizin bir deevrenizde görmüştüm emiter ayağına taş direnç bağlamışsınız öylemi yapmalıyım...
1606045891037.png

Resimdeki gibi paralel bağlayabilirsiniz .Tek transistör kullanıldığında direnç bağlamaya gerek yoktur.

gayet güzel bir devre..12v da voltaj düşüşü olmadan 5 a akım alabiliyorum fan ve gösterge için besleme çıkışı olması güzel bir artı.ben yine bu grupda paylaşılan ısı ayarlı fan devresi ekledim........1606047809564.jpg

Değiştirmene gerek yok BD 139 benim yaptığım devrede ki gibi soğutucu bağlamanız iyi olur ısınmayı ortadan kaldırmak için yapılan bir değişiklik BD 139 yeterli başka transistör kullanırsanız değişmenizde fayda olabilir.

Daha önceki çalışmanın farklı bir videosunu ekliyorum uzun süre kullanımda 14 volt akü şarj ederken çalışmasının videosunu ekliyorum.

R13 Direnci akım sınırlama değil normal çalışma esnasında her hangi bir fonksiyonu yok R14 üzenden - 5V gelmez ise Q1 transistörünü tetikleyerek Q2 transistörünü kesime götürür ve çıkış voltajı alamazsınız yani eksi voltaj yoksa çıkış voltajı da yok demektir. Koruma görevi yapıyor. Transistörlerin beyz kazançları farklı olduğundan direnci değiştirin yazmışlar ben değişmedim gayet güzel çalışıyor ve BD139 kullandım. Videoda ki devre de herhangi bir değişiklik yok sadece mosfet kullandım fakat bu derve ile IGBT de çalıştırdım, uzun süre denemedim verim nedir bir şey diyemem ama mosfetler çok güzel çalışıyor. Videoda yaptığım dervede 2 adet paralel mosfet mevcut.

Şimdi yeni bir çalışma daha yapıyorum bu çalışmam da 24VAC 4Amper trafo kullanacağım kutu olarak bilgisayar power beslemelerinin kutularından 2 adet birbirine birleştirip bir kutuda trafo fan enerji girişi olacak diğer kutuda ise anakartı ve güç transistöleri olacak daha büyük soğutucu kullanmak için ve devrenin daha geniş alanda olmasını sağlamak trafoyu değerlendirmek için, boşa gitmesin.

• Beğen
Tepkiler: M.y
Şimdi yeni bir çalışma daha yapıyorum bu çalışmam da 24VAC 4Amper trafo kullanacağım kutu olarak bilgisayar power beslemelerinin kutularından 2 adet birbirine birleştirip bir kutuda trafo fan enerji girişi olacak diğer kutuda ise anakartı ve güç transistöleri olacak daha büyük soğutucu kullanmak için ve devrenin daha geniş alanda olmasını sağlamak trafoyu değerlendirmek için, boşa gitmesin.
Cevabiniz icin cok teşekkürler.yeni dewreyi bekliyoruz...

Geri
Yukarı