Fan Kontrol devresi

BD 137 yoksa BD 135 - BD 139 olur. veya herhangi bir NPN güç transistörü de olabilir.
Bacak yapılarına bakarak bağlantılarını yapabilirsiniz.

50 kO trimpot yoksa 100kO - 220kO da olur veya bu değerler de potansiyometre varsa onu da kullana bilirsiniz.

BD 137 yoksa BD 135 - BD 139 olur. veya herhangi bir NPN güç transistörü de olabilir.

50 kO trimpot yoksa 100kO - 220kO da olur veya bu değerler de potansiyometre varsa onu da kullana bilirsiniz.
BD 139 bulamadım onun yerine BD 137 almıştım. Bugün gidemedim geç çıktım işten. Elimde 100k lık trimpot olması lazım güç kaynağı için almıştım fazladan aldım diye hatırlıyorum eve gidince bakacağım. Teşekkür ederim bilgileriniz için.

Yok olmuyor bu. Devrede herhangi bir sıkıntı olmasın. Siz daha önce kullandınız mı hocam bu devreyi? 100k trimpot kullandım fan NTC yi ısıtmadan çalışıyor çalışan fanı NTC ye doğrulttum yakın mesafeden 5 dakika kadar çalıştırdım ne yavaşlama oldu nede durdu

apex-fan-control-jpg.30758

Kullanmadım.
Forumda yayınlanmış olan devreye yorum yaptım.
Devre çalışan bir devre, başka bir örneği de aşağıda, rölenin yerine fan bağlanacak.(T2 ye daha güçlü bir transistör takın)
45.png

Siz devrenizi kontrol edin. Bağlantıyı kontrol edin. Sorunu bulursunuz.

Geri
Yukarı