0-38V 0-5A Ayarlı güç kaynağı devresi

voltaj olarak voltaj verir ama yük çekince hemen voltaj çöker bu pcb yi yapan da çalıştıramamış potansları yanlış bağlamış devre hatalı çizim yapılmış.

IMG_20231022_193437.jpg

Buda en son sizin düzenlediğiniz pcb bencede galiba bu devrede bir sorun var en azından çizimde. Normalde bu devrede 3055 ile çizim yapılmış ama 5200 transistör baskıda kullanılmış yani 3055 ın karşılığında 5200 ı kullanmak normal mi bilmiyorum.

yeniden çizmeden board üzerinde değişiklikleri yapabilirsin ayrıca 7812 bacağında bağlı olan 10uF kondansatör ters bağlanmış artı eksi yanlış bilgin olsun bu pcb yi yapan arkadaş hatalı çizim ve yanlış konumlama yapmış.

Aynen öyle olmuş valla hiç görmemişim çalışır diye direk uyguladım. Bakalım daha nerelerde hata var. Teşekkür ederim.
yeniden çizmeden board üzerinde değişiklikleri yapabilirsin ayrıca 7812 bacağında bağlı olan 10uF kondansatör ters bağlanmış artı eksi yanlış bilgin olsun bu pcb yi yapan arkadaş hatalı çizim ve yanlış konumlama yapmış.

Ekran görüntüsü 2023-10-22 231626.pngEkran görüntüsü 2023-10-22 231632.png

Burada kafama takılan birşey var ki devre şemasında MJ802 kullanılıyor ve bunun COLLECTOR ayağı BD140 COLLECTOR ayağı ile birleşip AC girişine devam ediyor. Buraya kadar sıkıntı yok. Fakat baskı devrede ki BD140 MJ802 transistörün BEYZ ucuna bağlandığını gösteriyor. Yani anlam veremiyorum şema mı yanlış yoksa baskı mı yanlış bunu yapan yazan arkadaş nasıl çalıştırmış merak ettim. Biri lütfen bana durumu açıklayabilir mi acaba.

Eki Görüntüle 35468Eki Görüntüle 35469

Burada kafama takılan birşey var ki devre şemasında MJ802 kullanılıyor ve bunun COLLECTOR ayağı BD140 COLLECTOR ayağı ile birleşip AC girişine devam ediyor. Buraya kadar sıkıntı yok. Fakat baskı devrede ki BD140 MJ802 transistörün BEYZ ucuna bağlandığını gösteriyor. Yani anlam veremiyorum şema mı yanlış yoksa baskı mı yanlış bunu yapan yazan arkadaş nasıl çalıştırmış merak ettim. Biri lütfen bana durumu açıklayabilir mi acaba.
Bu devreyi yapan kişi çalıştırdığını yazmış aynı zamanda devrede bir sorun göremedim pcb doğru çizilmiş bd 140 pin bağlantısı doğru MJ802 takılan yer soket dışarıdan bağlanıyor.

tüm şekiller doğru sadece üste yazı doğru görsel hatalı çizilmiş çok ta sorun değil ama devre şeması pcb olarak doğru çizilmiş. Sorun yok. Sendeki yapılmış olan pcb yi revize edebilirsin yeniden çizmene gerek yok.

Geri
Yukarı