0-38V 0-5A Ayarlı güç kaynağı devresi

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
0-38V 0-5A Ayarlı güç kaynağı devresi ekte yer almakta olup baskı devresi mevcuttur.

0-38V, 0-3A - .jpg

Eklentiler

• 0-35.zip
    2,4 MB · Görüntüleme: 275
Piyasada satılan 2N3055 Transistörlerin çoğu randımanlı ve kaliteli değil kaliteli olanları ise tanesi 16tl ile 20TL arası değişiyor bunun yerine daha güçlü farklı bir transistör takabilirsiniz.

Bu laboratuvar kaynağının pcb'sini yapıyorum diyorum, daha önce aldığım bazı parçalarda hata var ya da iyi.
herhangi bir yorum iyi bir katkı olacaktır.

Eklentiler

• Fuente de 5A.jpg
    Fuente de 5A.jpg
    274,2 KB · Görüntüleme: 308
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu güç kaynağının devresi, Elektor dergisinin 1999 tarihli 4. sayısında yayınlanan bir makaleye dayanmaktadır.

2.4V zenerin ortadan kaldırılması ve diferansiyel amplifikatöre güç sağlamak için bir 78L12 kullanmak üzere devrenin yeniden düzenlenmesi, maksimum akımın artırılmasına ek olarak kaynağın elektrik şebekesindeki değişikliklere karşı çok daha bağışık hale getirilmesinden oluşan devrede küçük değişiklikler yapıldı. 4A için.

Akım sınırlamadan bahsetmişken, kısa devre koruması görevi görür. Çıkış terminallerinde bir kısa devre varsa, akım 4A ile sınırlanacak ve T1 transistörünü tahrip etmeyecektir. Çok ısınacak ama yok olmayacak.
1684836692376.png
İyi bir ısı radyatörüne takılması gereken T1 transistörü ve panele giden ayar potansiyometreleri dışında, neredeyse tüm güç kaynağı devresini tutan küçük bir kart yönlendirildi.

Tüm bağlantılar akım gereksinimlerine uygun klemensler üzerinden yapılmıştır.
1684836853139.png
Devrenin yapılmış hali
1684836893244.png

DEVRENİN AYARLANMASI

Bu kaynağın sadece iki ayarı var, yapılması çok basit.

Voltaj: Potansiyometre P1'i ( voltaj) maksimuma getirin ve trimpot P4'ü 30V'luk bir çıkış için ayarlayın.

Akım: Potansiyometre P2'yi ( akım ) maksimumda konumlandırın . 4A'dan fazla çeken dirençli bir yükü açın. 5.5A tüketen bir araba far ampulü kullandım. P1 potansiyometresinden voltajı 13,5V'a ayarlayın ve trimpot P3'ü 4 ila 4,2A arasında bir değere ayarlayın. Voltaj değeri değişirse aldırmayın. Bu ayarı yaptıktan sonra, P1 potansiyometresini yavaşça açın, akım 4,2 A'dan fazla değişmemelidir, bu da akım sınırlamasının tamam olduğunu gösterir.

5,5 A veya daha fazla tüketen bir ampule erişiminiz yoksa, paralel dört adet 10R x 10W direnç ayar için yük görevi görecektir. Bu dört direnç 13.5V'ta 5.4A çekecektir.

Devre şemasında güncelleme:

Direnç R4, daha iyi kararlılık ve akım kontrolü için 0R10'dan 0R47'ye değiştirildi.

Eklentiler

• esquema-fonte-30v-x-4a.pdf
    26,5 KB · Görüntüleme: 52
  • lista-pecas-fonte-30v-x-4a.pdf
    6,4 KB · Görüntüleme: 41
  • pcb-fonte30.pdf
    62,9 KB · Görüntüleme: 52
  • pcb-fonte-voltimetro.pdf
    17,8 KB · Görüntüleme: 50
  • caixa-fonte.zip
    20,6 KB · Görüntüleme: 49
Greetings to everyone on this forum.
I have a problem with the power supply that I built, adjusting the current doesn't change anything, but the voltage works fine, and when I put a load on it the voltage drops to 6 volts, it's like the load would have a short.
Please I need help, when I have time I will make a video.

Eklentiler

• Fuente.JPG
    Fuente.JPG
    511,9 KB · Görüntüleme: 139
  • Imagen de WhatsApp 2023-09-01 a las 07.51.06.jpg
    Imagen de WhatsApp 2023-09-01 a las 07.51.06.jpg
    143,4 KB · Görüntüleme: 159
I have a problem with the power supply that I built, adjusting the current doesn't change anything, but the voltage works fine, and when I put a load on it the voltage drops to 6 volts, it's like the load would have a short.

Potentiometer connections on the PCB are incorrect according to the diagram, connect the potentiometers externally with cables. Send the lay file and we'll fix it.

Bu devrede ya sorun var yada bende bir problem var. Giriş voltajı 30 volt olarak sağlamış olduğum gerilim ile çıkış kısmından (devre üzerindeki tripotları kısdığım zaman) sabit olarak farklı voltajlar alıyorum. Eğer trimpot üzerinden ayarlama yaparsam oda Min. 12volt Max. 29Volt çıkış veriyor. Sonuç olarak devre üzerindeki potlar çalışmıyor bi yerde sorun var ama bulamadım.

Devre üzerinde sadece farklı olan iki adet trimpot diğerleri birebir aynı. Farklı dediğimde iki trimpot sadece 5 k yüksek o kadar. Şimdi ana sorun şu ki devre üzerindeki tüm potları sıfır konuma getirdiğim de çıkış 12Volt olarak sabit kalıyor. Trimpot ları yükselttiğim zaman voltaj artıyor fakat 10k ve 100k pot işlem yapmıyor sadece trimpot üzerinden voltaj değişikliği yapabiliyorum oda zaten en düşük 12Voltta kalıyor.

IMG_20231022_010722.jpgIMG_20231022_010706.jpg
IMG_20231022_010735.jpg

DEVREYİ BU ŞEKİLDE KURDUM ANCAK POTANSİYOMETRE SADECE SAĞ TARAFTAKİ 100K OLAN ÇALIŞIYOR. Bİ SORUN VAR AMA ANLAYAMADIM. YÜK BAĞLAYINCA VOLTAJ AŞIRI DÜŞÜYOR.

25K trimpotu kontrol ediniz orta bacağı ile 8k2 bağlı olan bacağı kısa devre olması lazım.

Geri
Yukarı