Windows kullanıcı hesabı şifrenizi sıfırlayın

FORCİBLE20

GOLDMASTER AR-GE DESTEK
İyi bir hafızaya sahip değilseniz ve çeşitli hesaplarınızı güvenli kılmak için farklı farklı şifreler kullanıyorsanız, zaman zaman bunları hatırlamakta sıkıntı yaşamanız yüksek ihtimal. Tarayıcılar ya da posta yöneticileri yardımıyla çerez tutarak hesaplarınızı yönetiyorsanız, çerez temizleme operasyonlarınız sonucunda çeşitli hesaplarınıza erişmek istediğinizde bir an duraksayabilirsiniz :). Neden mi yazıyoruz bunları, çünkü bizler de düzenli kullanmadığımız bazı hesaplarımıza erişirken güçlükler yaşayabiliyoruz.
Öte yandan bilgisayarınızı başka kullanıcılarla ortak kullanıyor iseniz veya kişisel dosyalarınızın güvenliği için oturum hesabınıza şifre koyma gereksinimi duyuyorsanız yine benzer durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sık sık kullanmadığınız bilgisayarınızda ya da tatil dönüşü gibi uzun süreçlerin sonunda kullanıcı hesabınızın şifresini anımsamak zor olabilir. Şifrelerini tutmak ve yönetmek için her okurumuz muhtemelen farklı yöntemler izliyorlardır -bilgisayarınızda tutmadığınızı umuyoruz :). Bu yazımızda kullanıcı hesabınızın şifresini unutma ihtimalinize karşın oluşturacağınız parola sıfırlama diski yardımıyla, anımsayamadığınız şifrenizi nasıl sıfırlayabileceğinizi ve hesabınızı tekrar erişilebilir kılabileceğinizi göstereceğiz.

Bu işlem için, öncelikle parola sıfırlama diski oluşturmak istediğiniz kullanıcı ile işletim sisteminize giriş yapıp denetim masasındaki Kullanıcı Hesapları bölümüne erişmeniz gerekiyor. Bu işlem için Windows 7, Vista ya da XP işletim sisteminizde doğrudan denetim masasını kullanabilir ya da Windows 7 veya Vista işletim sisteminizde arama bölümüne uygun bir metin girebilirsiniz.

Kullanıcı Hesapları bölümünde ise sol üst köşedeki görevler menüsünden Parola sıfırlama diski oluştur seçeneğini kullanmalısınız.

Bu işlemin ardından parola sıfılama diski oluşturmak için sihirbaz çalıştırılıyor ve bir iki basit adımın ardından parola sıfırlama diskinizi oluşturabiliyorsunuz.

Parola sıfırlama diskini hangi hedef sürücüye oluşturacağınızı belirliyorsunuz, bu bölümde. Windows 7, Vista ve XP disket sürücülerle taşınabilir flash bellekleri kabul ediyor, parola sıfırlama diski olarak. Disket kullanımının neredeyse bittiği göz önüne alınırsa, flash disk kullanımı daha mantıklı görünüyor.

Diskinizi seçtikten sonra bir sonraki adımda kullanıcı hesabınızın şifresini yazmanız gerekiyor.

Bu adımın ardından işletim sisteminiz pwd uzantılı 1,5 Kb boyutunda bir dosya oluşturuyor medyanızın kök klasöründe ve bu dosya şifreli olarak hazırlandığı için kolayca açılıp içerisinden kullanıcı hesabınıza dair bilgilerin edinilmesi söz konusu değil.

Bu işlemin de ardından sihirbaz sonlanıyor ve parola sıfırlama diskiniz hazır hale geliyor.

Bu önlemi aldıktan sonra eğer kullanıcı hesabınızın şifresini unutursanız, daha önce oluşturduğunuz bu diski can simidi olarak kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken disk üzerinde bulunan parola sıfırlama dosyasının diskin kök dizininde bulunması gerektiği -bu dosyayı kök dizinde gizli kılabilirsiniz fakat alt bir dizine taşırsanız parola sıfırlama sihirbazı bu dosyaya erişemiyor.

Sisteme giriş ekranında şifrenizi yanlış girdiğinizde tamam düğmesine bastıktan sonra parola girme bölümünün altında Parola sıfırla seçeneği beliriyor. Bu seçeneği seçtiğinizde parola sıfırlama sihirbazı başlatılacaktır.

Bu aşamada parola sıfırlama diskinizin sisteminize takılı olduğundan emin olduktan sonra sihirbazı kullanabilirsiniz.

Diskinizdeki eski parola bilgisini okuyan sihirbaz bu işlemin ardından sizden yeni bir şifre ve yeni bir ipucu belirlemenizi istiyor.

Yeni parolanızı oluşturduktan sonra bu parola ile kullanıcı hesabınızı tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabi bu işlemin ardından parola sıfırlama diskinizi yeniden oluşturmayı unutmayın :).
not: Windows 7, Vista ve XP işletim sistemlerinizde uygulayabilirsiniz.
Daha başka neler yapılabilir?

Eğer şifrenizi unuttuysanız ve parola sıfırlama diski oluşturmamış iseniz daha başka yöntemler denemek zorundasınız. Bunlardan ilki ve en kolayı, sisteminizde erişebildiğiniz herhangi bir yönetici hesabı bulunması durumunda o hesaba giriş yaparak (Windows XP'de eğer sisteminizi kurarken administrator hesabına şifre koymadıysanız güvenli kipte bu hesabı kullanabilirsiniz) çalıştıra
control userpasswords2
yazarak açılan kullanıcı denetimi penceresinden şifrenizi sıfırlamaktır. Bu arayüzün denetim masasındaki hesap denetiminden bir farkı olmamakla birlikte direkt olarak şifre denetim panelidir, dileyen kullanıcılarımız denetim masasını da kullanabilirler. Bu özelliği kullanabilmek için ise yönetici profiline sahip bir kullanıcıya sahip olmalısınız.
Eğer yönetici konumunda bir hesaptan sisteminize erişmeniz de söz konusu değil ise Ophcrack , Active Password Changer gibi üçüncü parti yazılımları kullanarak LiveCD yardımıyla şifrenizi kırabilirsiniz - şifrenizin zorluk derecesine göre değişken zaman alacaktır bu işlem.

Geri
Yukarı