Ütü ile baskı devre yapımı.

Necati9

Tanınmış Üye
Kayıtlı Üye
Herkese merhaba. Forumda daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum konulara baktım ama bulamadım. Benim gibi yeni başlayanların da akıllarına takılanları giderebilmesi ve fikir alabilmesi için bu konuyu açmak istiyorum. Şimdiye kadar yapmış olduğunuz baskı devrelerde elde ettiğiniz tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz? Şimdiye kadar iki adet devre denedim ve ikisini de çalıştıramadım. Nerede yanlış yapıyorum çözemedim bir türlü. Şimdi merak ettiğim soruları aşağıya yazıyorum benim gibi yeni başlayanların da faydalanabilmesi için şimdiye kadar edinmiş olduğunuz tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
1. Devrenin çıktısını yazıcıdan alırken görüntü aynalama yapılmalı mıdır?
2. Malzemelerin olduğu kısımı bakır plaketin bakır olmayan kısmına basımını yapabilir miyiz?
3. Baskı devre yaparken hangi kağıdı kullanıyorsunuz (el işi kağıdı, kuşe kağıdı veya dergi kağıdı) PNP kağıt alınmalı mıdır?
Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

1- Her devre için gerekmez.
PCB hazırlayan yazılımlardan direk çıktılar yeterlidir. Eski devreler de AYNA yapılması gerekir.
2- soru anlaşılmadı
3-Yazdığınız tüm kağıtlar kullanılabilir. Buradaki amaç kağıdın üstündeki toneri sorunsuz PCB ye aktarabilmektir.
Ben market kağıtlarını kullanıyorum.
gGKpj3WHL8yHCjus_ilzu_vaLGcDIEd-Tv427FJbpWfvjvAP9frP88e_mQg3X5rXMV-ZY8BRpI7YLuqfFMKGo7k2XRM55MF1V7OHSCUMRX3D_uXSEcQmGoHCSIytAY0mkAaDbsC06Qe-ilt7GvVdJn_hzAeFQu65pIIdtl83Gae1p-tfpWwt_RM1lzE4RQCVNSrK9KbxQO_-QzopiVZJKOVuRVnzSoxxhb1nZfCq50dqU9y9m2vYnc5mAF_mIYG7RafAjgRW_4L0J1jr8Z_EZvl0mf8-SeCzlzOTjvMY5kUpngvQunZgmVR4VvmaE2F_viBg4WY1EXY3pDnMf7L_KslUcSAOAcip7BUCooxMTJ6Ivv4F5E8kA-aE8X-maHDAL5qf4LVnnkb7qfI3w94y3pqG5xhaweQlaWY9E5v9g8iQtH6qfdzvpQ9lUK8MBv-GI4K1xwRaVx-AOCoEHEBIVPa2AbJjzima6vRu7sSXimGKwexgMEfVv9VwoVsyCvQ9QAQEKFjBZN7jmFZuOA9bruO1fByASv9fCj4Re0UqQTZ276TeBI9KRzwMhPkGGIy4MiFlu_lpzkGzhTN15-VCdTOpdOTWLyz7fN4posWp1bm0BSTseVIdPM4mdS_ImWcLwVZmc7HP9LEOqU8x2eakgEaZSSqrfS5voWUouwHVEbz5NQxG9QRRzeBwg7ydu8LEyBPu77HZt3491FSEJ3_2Pvs-=w1835-h1032-no

Zamanla PCB çizim de, asitleme de, ütü de, el ayarınız olgunlaşacak.

Kolay gelsin...

1- Her devre için gerekmez.
PCB hazırlayan yazılımlardan direk çıktılar yeterlidir. Eski devreler de AYNA yapılması gerekir.
2- soru anlaşılmadı
3-Yazdığınız tüm kağıtlar kullanılabilir. Buradaki amaç kağıdın üstündeki toneri sorunsuz PCB ye aktarabilmektir.
Ben market kağıtlarını kullanıyorum.
gGKpj3WHL8yHCjus_ilzu_vaLGcDIEd-Tv427FJbpWfvjvAP9frP88e_mQg3X5rXMV-ZY8BRpI7YLuqfFMKGo7k2XRM55MF1V7OHSCUMRX3D_uXSEcQmGoHCSIytAY0mkAaDbsC06Qe-ilt7GvVdJn_hzAeFQu65pIIdtl83Gae1p-tfpWwt_RM1lzE4RQCVNSrK9KbxQO_-QzopiVZJKOVuRVnzSoxxhb1nZfCq50dqU9y9m2vYnc5mAF_mIYG7RafAjgRW_4L0J1jr8Z_EZvl0mf8-SeCzlzOTjvMY5kUpngvQunZgmVR4VvmaE2F_viBg4WY1EXY3pDnMf7L_KslUcSAOAcip7BUCooxMTJ6Ivv4F5E8kA-aE8X-maHDAL5qf4LVnnkb7qfI3w94y3pqG5xhaweQlaWY9E5v9g8iQtH6qfdzvpQ9lUK8MBv-GI4K1xwRaVx-AOCoEHEBIVPa2AbJjzima6vRu7sSXimGKwexgMEfVv9VwoVsyCvQ9QAQEKFjBZN7jmFZuOA9bruO1fByASv9fCj4Re0UqQTZ276TeBI9KRzwMhPkGGIy4MiFlu_lpzkGzhTN15-VCdTOpdOTWLyz7fN4posWp1bm0BSTseVIdPM4mdS_ImWcLwVZmc7HP9LEOqU8x2eakgEaZSSqrfS5voWUouwHVEbz5NQxG9QRRzeBwg7ydu8LEyBPu77HZt3491FSEJ3_2Pvs-=w1835-h1032-no

Zamanla PCB çizim de, asitleme de, ütü de, el ayarınız olgunlaşacak.

Kolay gelsin...
Teşekkür ederim hocam. Şimdiye kadar 4 adet baskı devre yapmaya çalıştım en iyi sonucu kuşe kağıdından alabildim ben. El işi kağıdı güzel çıkıyor ama ütüyü fazla kaçırmıştım ben ilk yaptığımda kağıdı bakır plaketten temizleyememiştim düzgün. 2. soruda anlatmak istediğim @guclusat hocamın paylaştığı bir fotoğrafta gördüm. Devredeki malzemelerin nereye hangi yönde koyulacağı da devre plakasının üzerine çıkarılmış. Düzgün anlatamadım tekrar ama şu malzemelerin alt kısmındaki malzeme sembolleri nasıl yapılıyor plaketin üzerine onu merak ediyorum.
DSC_0005.JPG

Düz çıktı alınacak.
Lehim yüzü baskısı yapılıp, asit işlemi bittikten sonra çıktı malzeme yüzüne kapatılıp, aynı ütü işlemi tekrar yapılacak.

Örnek video

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam. Şimdiye kadar 4 adet baskı devre yapmaya çalıştım en iyi sonucu kuşe kağıdından alabildim ben. El işi kağıdı güzel çıkıyor ama ütüyü fazla kaçırmıştım ben ilk yaptığımda kağıdı bakır plaketten temizleyememiştim düzgün. 2. soruda anlatmak istediğim @guclusat hocamın paylaştığı bir fotoğrafta gördüm. Devredeki malzemelerin nereye hangi yönde koyulacağı da devre plakasının üzerine çıkarılmış. Düzgün anlatamadım tekrar ama şu malzemelerin alt kısmındaki malzeme sembolleri nasıl yapılıyor plaketin üzerine onu merak ediyorum.
DSC_0005.JPG
PCB basma işlemi nasıl yapılıyorsa aynı yöntem ile pertenaksın malzeme yüzeyine ütü ile ütülüyorsunuz. Ütülemeden sonra asite atılmıyor o şekilde kullanıyorsunuz. Malzeme listesini Sprint-Layout 6.0 kullanarak basım yapacak olursanız malzeme listesi yünün mirror yapılması gerekiyor aksi taktirde malzeme listesi ters çıkar.

PCB basma işlemi nasıl yapılıyorsa aynı yöntem ile pertenaksın malzeme yüzeyine ütü ile ütülüyorsunuz. Ütülemeden sonra asite atılmıyor o şekilde kullanıyorsunuz. Malzeme listesini Sprint-Layout 6.0 kullanarak basım yapacak olursanız malzeme listesi yünün mirror yapılması gerekiyor aksi taktirde malzeme listesi ters çıkar.
Tamam hocam teşekkür ederim en kısa sürede deneyeceğim.

Hocam şimdi devrenin çıktısını alırken direk düz mü çıktı alacağım malzeme listesinin yerlerine tam denk gelmesi için?

Eklentiler

• upload_2020-5-12_12-13-11.png
    upload_2020-5-12_12-13-11.png
    1.013 KB · Görüntüleme: 10
Eki Görüntüle 32083
resimde işaretlediğim yerleri kullanıyorsunuz.
Devre şemasından bahsediyorum hocam malzeme listesini anladım yukarıda @cevat1 hocam her devrede aynalama yapman gerekmez dedi bu attığım fotoğraftaki devrede devre yolları için mirror yapmam gerekiyor mu yoksa düz çıktı mı alayım?

Eklentiler

• upload_2020-5-12_12-13-11.png
    upload_2020-5-12_12-13-11.png
    1.013 KB · Görüntüleme: 21
Düz basıyorsunuz mirror yapmana gerek yok kağıdı PCB yapıştırınca zaten kağıdın duruş şekli mirror yapıyor. Mirror sadece malzeme isimlerinde kullanacaksın. Kolay gelsin.

PNP kağıdına nasıl çıktı alacağım? A4 kağıda yapıştırıp öyle mi koymam gerekiyor yazıcıya

PNP Kağıt pahalı kuşe kağıt kullanıyorum daha verimli ve çok ucuz
Yaşadığım yerde bulamıyorum hocam kuşe kağıdını. Kırtasiye de fotoğraf kağıdı buldum ondan verim alamadım düzgün ütü yapamadım büyük ihtimalle. Elimde olan en son kuşe kağıdını kullandım ince yolları bakıra geçiremedim son çare olarak 10 adet PNP kâğıdını 23 liraya aldım. Bazı yerlerde sıkıntı olsa da ince yolları geçirebildim. Ek olarak lehim yaparken deliklerin olduğu kısımdaki bakırlar neden kalkar hocam? Asitleme işleminden sonra mürekkebi çıkarabilmek için çok mu zımpara yapıyorum acaba? Ondan olabilir mi?

Eklentiler

• IMG20211225001229.jpg
    IMG20211225001229.jpg
    1,6 MB · Görüntüleme: 12
Flexi PCB kullanınız yani fr4 satın aldığınız fr2 havya çok sıcak olunca devre kalkar mürekkebi selülözik tiner ile çıkarabilirsiniz pnp kağıdını uygun bulmuşsunuz.

Geri
Yukarı