TDA2030 Amplifikatör 2+1

Hocam bu ısınma sorununu nasıl çözeceğim. TDA2050 taktım yine olmadı oda ısınıyor. Subwoofer ı besleyen TDA kısa sürede çok ısınıyor enerjiyi kesmesem yanacak. Düşük, yüksek veya müzik açık olsun olmasın farketmiyor 3. ve 4.TDA çok ısınıyor diğerlerinde sorun yok. 3. TDA yı diğerlerinden ayırdım, soğutucunun daha geniş ve kalın olan kısmına monte ettim. Enerjiyi kesince yüksek sıcaklıktan yaklaşık 10 saniyede falan soğuyor. Kısa devre olduktan sonra 4. TDA yı değiştirmedim tek 3. Patlamıştı onu değiştirdim. subwoofer çalışıyor 4. De arızalı olma ihtimali var mıdır? O yüzden yaparmı ısınmayı.

Eklentiler

• IMG20220525215048.jpg
    IMG20220525215048.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG20220525215439.jpg
    IMG20220525215439.jpg
    1,4 MB · Görüntüleme: 13
Hocam 4. TDA yı değiştirdim sorun devam ediyor. Devreyi o olmadan test ettim subwoofer çalışıyor ama az ses çıkarıyor. 4. TDA devrede yokken 3. TDA hiç ısınma yapmıyor. Devreye eklediğimde çok kısa sürede ikisi de ısınıyor en çok 3. TDA ısınıyor. Trafo ile mi alakalı hocam değiştirmediğim tek o kaldı elimde de başka trafo yok.Devre yolları bozulmaya başladı lehim söküp tekrar yapmaktan.

Eklentiler

• IMG20220529175211.jpg
    IMG20220529175211.jpg
    2,1 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG20220529175617.jpg
    IMG20220529175617.jpg
    2,6 MB · Görüntüleme: 15
Tamam hocam düzeldi gibi. 3. TDA kendi kendine düzeldi ne olduğunu anlamadım bacaklarının birisinin lehimi az gelmiş gibiydi tekrar lehim yaptım ondan mı düzeldi başka birşeyden mi bilmiyorum. 4.TDA yı da alüminyum soğutucu ya bağladım direk kablo ile. Isınıyor yine ama seste bozulma olmuyor şuanlık bakalım ne kadar dayanacak fan takıcam birde ek olarak :D

Hocam benim devrenin ayarı kaçtı tekrar. Bir süre çalıştırmamıştım geçen günlerde müzik dinlemek için çalıştırdım devreyi ses kalitesi çok kötü. Çok cızırtılı. Bass kısmında bir sorun yok sadece hoparlörlerden kötü ses geliyor patlak hoparlör den müzik dinliyormuş gibi ama hoparlör sağlam. TDA bacaklarını kablo ile bağlantı yaptım soğutucu bloğu daha iyi yerleştirmek için bu yüzden yapabilir mi? Kablo uzunlukları 20CM civarı. Bassı kontrol eden TDA larda kablo ile bağlı onlarda sorun yok

Hayır kablo ile kacaklarını uzatmaktan yapacağını düşünmüyorum sorunu anlamak için incelemek lazım uzaktan ve resimlerden bakılarak yapılacakları zaten konuşmuştuk fazlası için görmek lazım uzakta olmasanız kolaydı fakat uzakta olmanız işi zorlaştırıyor. Devreyi iyice bir kontrol edip sorunu bulmak gerektiği gibi birde temize çekip yeniden malzemeleri dizmekte sorunu çözebilir.

Tamam hocam teşekkür ederim malzemeleri temize çekip deneyeceğim birde. Olmazsa da yapacak bir şey yok başka devre yapacağım.

Hayır kablo ile kacaklarını uzatmaktan yapacağını düşünmüyorum sorunu anlamak için incelemek lazım uzaktan ve resimlerden bakılarak yapılacakları zaten konuşmuştuk fazlası için görmek lazım uzakta olmasanız kolaydı fakat uzakta olmanız işi zorlaştırıyor. Devreyi iyice bir kontrol edip sorunu bulmak gerektiği gibi birde temize çekip yeniden malzemeleri dizmekte sorunu çözebilir.
Hocam devreyi baştan bastım ve malzemeleri 0 aldım tekrar ses kısık çıkıyor subwoofer dan da uğultu geliyor sadece niye böyle yapar delirtecek beni iki gündür.

Besleme girişinden yapar mı hocam. Soldan sağa 12-0-24 olarak bağlantı yaptım tek değiştirmediğim bu kaldı.

0 - 12 - 18 - 24 diye gidiyor bu durumda 0 olan yer senin 12 voltun olacak 12 olan yer senin 0 yani gnd olacak 24 ise 12 volt olarak kullanacaksın ölçü aleti ile önce ölçüp doğrultma devresini ona göre bağlamanız gerekmektedir.

0 - 12 - 18 - 24 diye gidiyor bu durumda 0 olan yer senin 12 voltun olacak 12 olan yer senin 0 yani gnd olacak 24 ise 12 volt olarak kullanacaksın ölçü aleti ile önce ölçüp doğrultma devresini ona göre bağlamanız gerekmektedir.
Tamam hocam teşekkür ederim sorun yokmuş. Telefondan sesi açmamışım o yüzden ses az çıkıyormuş. :D :D Akşam çok uykum vardı kafam karışmıştı iyice. Şimdi tek sorun subwoofer dan ses gelmiyor sadece uğultu birde stereo olan potansiyometreyi sona getirince fazla parazit yapıyor. Subwoofer ın TDA ları değiştirip deneyeceğim tekrar.

Hocam TDA ların ısınması çalışıyor anlamına mı geliyor. Birisi sıcak oluyor baya soğutucusu küçük o yüzden yeni aldım onu diğer denediklerim ısınmıyor subwoofer dan ses alamıyorum hala.

Hocam TDA ların ısınması çalışıyor anlamına mı geliyor. Birisi sıcak oluyor baya soğutucusu küçük o yüzden yeni aldım onu diğer denediklerim ısınmıyor subwoofer dan ses alamıyorum hala.
Düşük seslerde tda ısınmaz sesi açtığınızda ısınma olmaya başlar, üzerinden geçen akım miktarına göre ısınma artar. Subwoofer için 2 adet entegre kullanılmıştır her ikisinde diğer tda lar gıbı fazla ısı olmaması lazım varsa devre ile ilgili bir sorun olabilir. Besleme devresinde kondansatörlerin bacaklarını ölç voltajlar düzgün entegreye ulaşıyormu kontrol ediniz. HP bağlantı hatalı ise yine olur.

Düşük seslerde tda ısınmaz sesi açtığınızda ısınma olmaya başlar, üzerinden geçen akım miktarına göre ısınma artar. Subwoofer için 2 adet entegre kullanılmıştır her ikisinde diğer tda lar gıbı fazla ısı olmaması lazım varsa devre ile ilgili bir sorun olabilir. Besleme devresinde kondansatörlerin bacaklarını ölç voltajlar düzgün entegreye ulaşıyormu kontrol ediniz. HP bağlantı hatalı ise yine olur.
Hocam bu devrede TDA ların hepsini 2050 kullansam devrede bir değişiklik yapmam gerekir mi? 12V da çalışıyor sanırım maksimum 25V minimum 4.5V yazıyor datasheet inde. Elimde sağlam TDA2030 kaç tane kaldı bilmiyorum emin olduğum TDA2050 leri kullanacağım eğer çalışmasında bir sorun olmaz ise.

Geri
Yukarı