Yüksek tansiyonun en etkili ilacı

ibrahimyzci

Moderator


ABD'de yapılan bir araştırmada, mutlu evliliğin tansiyona iyi geldiği, stresli bir evliliğin ise bekârlıktan daha kötü olabileceği belirlendi.

Daha önceki yıllara ait araştırmalarda ise evli insanların her halükârda bekârlardan daha sağlıklı olduğu belirlenmişti. 204 evli ve 99 bekâr gönüllü üzerinde yapılan araştırmada, deneklere 24 saat üzerlerinde taşıdıkları, düzenli tansiyon ölçümü yapan cihazlar takıldı. Evli gönüllülere ayrıca evlilikleri hakkında bilgi almak için anket doldurtuldu. Araştırma sonucunda, evliliklerinden tatminkâr olanların tansiyon değerlerinin ortalaması daha düşük çıktı. Mutsuz evlilerin tansiyon değerleri ise bekâr deneklere oranla yüksek çıktı.

Araştırmanın, tansiyon söz konusu olduğunda, evli olup olmamaktan ziyade evliliğin niteliğinin önemli olduğunu gösterdiği belirtildi. Brigham Young Üniversitesi öğretim görevlisi Julianne Holt-Lunstad, "Annals of Behavioral Medicine" dergisinde yayınlanan araştırmada, iyi ve kötü evlilikle bekârlığın uzun dönemde sağlık üzerindeki etkisini saptamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Güncel Sağlık
 
Yukarı