X3 Turbo HD'de Açılış Resmini Değiştirme..

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
X3 Turbo HD'de açılış,radyo ve menü resmini değiştirebiliyoruz.Öncelikle Yumatu bölümünde açılan konuyu incelemenizi tavsiye ediyorum.Aslında orada çok net ve detaylı biçimde anlatılmış.Talimatları adım adım uyguladığınızda ve X3 Turbo HD'ye adapte ettiğinizde hem açılış hem radyo hemde menü resmini (arkaplanını) değiştirebilirsiniz.

Kullanacağımız Programlar..

Pic2mpg Programı:Ektedir

Loader (Yükleme) Programı:Ektedir

Programları bilgisayarınıza indirdikten sonra öncelikle çok büyük boyutta olmayan, TV'nizin ekranına sığabilecek ve ekrandan taşmayacak biçimde .jpg uzantılı bir resim seçeceksiniz.Daha sonra Pic2mpg programı ile resminizi istenilen formata dönüştürerek receiver için uyumlu hale getireceksiniz.Konu resimli olarak ilgili linkte anlatılmıştır.

Bu işlemi tamamladıktan sonra receiver'ımızı RS 232 kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz.Yükleme programını çalıştırıyoruz ve seri portu seçtikten sonra receiver'ın arkasındaki aç-kapa düğmesinden cihazı açarak

1.adım olarak Connect diyoruz.


2.adımda karşınıza şöyle bir pencere gelecek.


X3-Turbo HD yazan yere tıkladığınızda aşağıdaki gibi pencereyle karşılaşacaksınız.


3.adım olarak .mpg.m2v uzantılı, receiver için gereken formata dönüştürmüş olduğunuz resmi seçeceksiniz ve Next diyerek seçmiş olduğunuz resmi cihaza yükleyeceksiniz.Cihaza yükleme yaparken ve bilgiler Flash'a yazılırken kesinlikle cihazın fişini prizden çekmeyin ve cihazı kapatmayın.Yükleme başarı ile gerçekleştiğinde son olarak karşınıza şöyle bir pencere gelecek ve Finish diyerek yüklemeyi tamamlamış olacaksınız.Aynı işlemleri radyo ve menü resmi içinde yapabilirsiniz.Bu defa radyo resmi için radioback'i, menü resmi içinde seeback'i tıklayarak yükleme yapacaksınız.

Kolay gelsin.
Alıntıdır..
 
Merhaba,

X3 Turbo HD'de açılış ve radyo resmini değiştirebiliyoruz.Öncelikle Yumatu bölümünde açılan konuyu incelemenizi tavsiye ediyorum.Aslında orada çok net ve detaylı biçimde anlatılmış.Talimatları adım adım uyguladığınızda ve X3 Turbo HD'ye adapte ettiğinizde hem açılış hemde radyo resmini (arkaplanını) değiştirebilirsiniz.

İlgili konu linki için tıklayınız.

Kolaylık olması bakımından gereken programları yine de ekliyorum.

Pic2mpg Programı: pic2mpg.zip ...
Loader (Yükleme) Programı: loader.zip ...

Programları bilgisayarınıza indirdikten sonra öncelikle çok büyük boyutta olmayan, TV'nizin ekranına sığabilecek ve ekrandan taşmayacak biçimde .jpg uzantılı bir resim seçeceksiniz.Daha sonra Pic2mpg programı ile resminizi istenilen formata dönüştürerek receiver için uyumlu hale getireceksiniz.Konu resimli olarak ilgili linkte anlatılmıştır.

Pic2mpg programı ile .jpg uzantılı resmi receiver ile uyumlu hale nasıl getireceğimizi konu bütünlüğünü sağlamak adına resimli olarak bir defa da ben anlatacağım.

1.adım olarak Pic2mpg programını çalıştırmadan önce açılış ve radyo arkaplanı olmasını istediğiniz .jpg uzantılı bir resim belirleyeceksiniz.Bu resmi ekranınıza göre IrfanView ya da benzeri resim programlarıyla yeniden boyutlandıracaksınız.Bu boyutlandırma işleminin doğruluğunu ve yeterliliğini deneyerek belirleyeceksiniz.Ekranı tam olarak kaplayabilmek zor olduğu için ufak oynamalarla istediğiniz ölçüleri belirleyene kadar biraz uğraşmanız gerekebilir.

2.adım olarak Pic2mpg programını çalıştırarak Dosya Aç'a tıklayacak ve resminizi seçeceksiniz.Aç'a tıkladıktan sonra Çıkarılacak Dizin kısmında resminiz.mpg şeklinde dosya adınız yazacak.


3.adım olarak Resmi Çevir demeden önce yapmanız gereken bir şey daha var.resminiz.mpg’nin sonuna .m2v şeklinde bir uzantı ekleyeceksiniz.Ardından son olarak Resmi Çevir’e tıklayacaksınız.


Resimler klasörünüzde ya da resminiz.jpg uzantılı dosyanız bilgisayarınızda neredeyse aynı yerde 2 dosya daha oluşacak.


Bu dosyalardan biri .mpg ve diğeride .m2v uzantılıdır.Bunlardan .m2v uzantılı dosya ile diğer işlemlere devam edeceksiniz.


Yukarıdaki 3 dosyadan soldan birincisi .jpg, ikincisi .mpg, ve üçüncüsüde .m2v uzantılıdır.Siz 3.'sünü seçeceksiniz.
Resminizi receiver için uyumlu hale getirmiş olduk.Bundan sonrası resmi talimatlar doğrultusunda adım adım dikkatlice cihazımıza yüklemek.

Öncelikle receiver'ımızı RS 232 kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz.Yükleme programını çalıştırıyoruz ve seri portu seçtikten sonra receiver'ın arkasındaki aç-kapa düğmesinden cihazı açarak 1.adım olarak Connect diyoruz.


2.adımda karşınıza şöyle bir pencere gelecek.


X3-Turbo HD yazan yere tıkladığınızda aşağıdaki gibi pencereyle karşılaşacaksınız.


3.adım olarak .mpg.m2v uzantılı, receiver için gereken formata dönüştürmüş olduğunuz resmi seçeceksiniz ve Next diyerek seçmiş olduğunuz resmi cihaza yükleyeceksiniz.


Cihaza yükleme yaparken ve bilgiler Flash'a yazılırken kesinlikle cihazın fişini prizden çekmeyin ve cihazı kapatmayın.Yükleme başarı ile gerçekleştiğinde son olarak karşınıza şöyle bir pencere gelecek ve Finish diyerek yüklemeyi tamamlamış olacaksınız.


Aynı işlemleri radyo resmi içinde yapabilirsiniz.Bu defa radyo resmi için radioback'i tıklayarak yükleme yapacaksınız.

Seçtiğiniz resim ile ekranı tamamen kaplamaya uğraşmayın.Kenarlarda boşluklar kalsada çok kötü bir görüntü oluşturmuyor.İlk denememde dosya boyutunu küçültmeden yaptığım yüklemeden sonra resim sorunsuzca yüklendi ve program hata vermedi.Fakat dosya yaklaşık 5 mb olunca fazlasıyla ekran dışına taşmış bir görüntü oluştu.Büyüklüğü 30 kb'a indirerek boyutlarıda seçmiş olduğum resme uygun olarak 594x666'ya indirdim ve ekran tam olarak kaplanmasada istediğime yakın bir görüntü oluştu.

Ben başarı ile açılış resmi ve radyo arkaplanını değiştirebildim.Umarım sizde kolayca ve sorunsuzca halledebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Not 1: Uydudan yazılım güncellemesi yapıldığında kendi resimleriniz ve arkaplanlarınız silinerek yerine cihazın fabrika ayarlarındaki resimler yükleniyor.Bu sebeple aynı işlemleri yinelemeniz gerekiyor.Zaman zaman yapılan yazılım güncellemelerinden sonra biraz dikkatli olunduğunda basit ve bir o kadarda kolay olan işlemleri kısa sürede yaparak kendi resimlerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Not 2: Menü resmi (arkaplanı) değiştirilememektedir.

Not 3: Kendi cihazımdaki radyo arkaplan görüntüsü aşağıdadır.Fotoğraf, Sony DSC-H50 ve tripod ile çekilmiştir.Fakat televizyon flat ekran olup tüplüdür.Görüntüde bundan iyi olamazdı zaten.


Not 4 : Radyo arkaplan resmini şöyle boyutlandırdım.

1024x768


720x540


720x540 ile kendi ekranım tamamen kaplanmış durumdadır.Resim boyutunu 720x576 veya 720x480 olarakta uygulayabilirsiniz.Denemenizin ardından sonuçları paylaşırsanız memnun olurum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi geceler.

Not: Konu başka bir forum sitesinde daha önce tarafımdan açılmıştır.

---mergink---
 

Eklentiler

Son düzenleyen: Moderatör:
Geri
Yukarı