Windows Ntbackup ile Önemli Dosyaları Yedekleme ve Görev Oluşturma

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Bilgisayarımızdaki Veri güvenliği bilgisayar kullanıcıların en başta düşünmeleri gereken bir konu. Üzerinde çalıştığınız uygulama ve önemli dosyalar'a ait verilerin zarar görmesi sizin açınızda ciddi sonuçlar doğurup,illerde yaşanacak problemlerden herhangi bir şekilde veri kaybını önlemek için,windows ntbackup proğramını kullanarak kaybolmasını,yada hazar görmesinden endişe ettiğiniz dosyalarınızı yedekleyebilir;gerektiğinde bu yedekleri yüklemek usulü ile herhangi bir sorun yaşamayabilirsiniz..Ayrıca zamanlanmış görev atayarak istediğiniz bir zaman süresi dahilinde windows ntbackup proğramı dosyalarınız'ı otomatik olarak devamlı yedekler..

Burada gene kısa bir hatırlatmada bulunayım.internet,mail,windows kurulumunda yaptığınız ayarları ve kısaca tüm ayarlarınızı yedekleyerek isterseniz bir diskete kaydedebilirsiniz

Dolayısıyla yedekleme konusuna gereken önemin verilmesi ve gerekli yatırımın yapılması şarttır. Kurumsal şirketlerin dışında kalan ofis ve ev kullanıcıları içinse zaman zaman bu maliyeti karşılamak zor olabilir ve her zaman işinize yarayacak bir 3 parti program bulmak mümkün olmayabilir.
Bu aşamada Ofis ve ev kullanıcıları için Window ile birlikte gelen NTBACKUP yazılımınını öneriyorum. Ntbackup yedekleme işlemlerinde, Windows üzerinde copy paste ile yapılan yedeklemelerde oluşabilecek sıkıntılara yol açmayacak, verileri tek bir bir arşiv dosyası halinde saklayacak, istenirse görev zamanlayıcısından çalışabilecektir. Ntbackup Windows XP Home Edition ile birlikte kurulu gelmez Home Edition için kurulumu için Windows CD si içerisinde VALUEADD\MSFT\NTBACKUP klasörü içinebakın orda bulunan Ntbackup.msi dosyasını çift tıklayarak Ntbackup kurulumunı yapabilirsiniz.
Ntbackup ile Yedek Alma
Programı çalıştırmak için Başlat\Çalıştır'a NTBACKUP yazın program karşınıza gelecektir.


63932511.gif


n002.gif


n003.gif


n004.gif


n005.gif


n006.gif


n008.gif


n010.gif

dosyalarımızı yedekleme yaptık.(alt resim) 1.41 mb boyutu ile yedeklenme süresi dört dakika..
n011.gif


---------- Sonra gönderilen Saat 00:03 ---------- İlk önce gönderilen Saat 00:03 ----------

NTBACKUP YEDEĞİ'Nİ GERİ YÜKLEME

Ntbackup yedeği'ni geri yüklemeyi nasıl yapacaksınız?konuya kısaca değinelim.Çok kısa;aldığınız yedekleme dosyasını kaydettiğiniz konumdan bulup,üzerine tıkladıktan sonra"tamam ve illeri"butonlarına tıklayın.!!

n012w.gif


n013.gif


n014.gif


n016.gif


n017.gif
 
NTbackup ile Zamanlanmış Görev Oluşturmak;

Zamanlanmış görev atamak için gene en baştan başladığımız gibiProgramı çalıştırmak için Başlat\Çalıştır'aNTBACKUP yazıp,"tamam'ı"tıklıyoruz.

n018.gif


n019.gif


n020.gif


(Üst resim) "Gelişmiş"seçeneğinden yola çıkarak,tercih ettiğiniz zaman dilimleri seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

n026.gif
 
Geri
Yukarı