Vista oyun sorunu

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Vista oyun sorunu

1. Yöntem: Vista’nin Mevcut Olan Bütün Update’lerini Indirmek.
Programları ve oyunları kurmadan önce yapmanız gereken ilk iş Vista’yı Update etmek. Hatta size tavsiyem Vista’yı kurduğunuz gibi update edin. Neden? diye soracak olursanız: Vista zaten sistemi Update işlemi sırasında sizin tanıtılmamış driverlarınızıda update gibi indirecek ve kuracak. Eğer driverlerinizi kurduysanız bunların yeni versiyonlarını indirecek (tabi çıkmışsa).
Updatenin önemini başıma gelen bi olayla anlatıyım: Vista’yı ilk kurduğumda MSN Messenger’i kurmamıştı. Kurma aşamasında hata veriyordu. Sonrada update etmek aklıma geldi. Updateden sonra tekrar kurdum ve sorunsuz çalıştı halada çalışıyor…

2. Yöntem: Uyumluluk Ile Çalıştırma.
Bir Oyun veya prg.ı uyumluluk ile çalıştırmak için:

I.Yapılandırmak istediğiniz programın bağlantısını sağ tıklatın ve sonra “Özellikler”i tıklatın.

II.”Uyumluluk” sekmesinde, Bu programın çalıştırılacağı “Uyumluluk Modu”na tıklatın ve sonra aşağıdaki seçeneklerden birini tıklatın:

•Windows 95
•Windows 98 / Windows Me
•Windows NT 4.0 (Service Pack 5)
•Windows 2000
•Windows XP (Service Pack 2)
•Windows Server 2003 (Service Pack 1)

III.”Görüntü Ayarları”nın altından, program için uygun görüntü modunu tıklatın. (Genelde Bunlar Pek Ellenmez.)

IV.Uygula’yı ve sonra Tamam’ı tıklatın.

V.Programı başlatın.

3. Yöntem: Direct-X 9c’yi Kurmak.
Bu daha çok oyun çalıştıramayan arkadaşlar için. Bildiğiniz gibi Vista’da DX10 var, Xp’nin DX versiyonu 9c ve Xp’ çalışan bütün oyunlar 9c’ye göre yapıldı. Siz 9c’yi kurduğunuzda Vista’nızın DX versiyonu 9c’ye DÜŞMEYECEK! Sadece eksik olan dosyalar tamamlanıcak.

4. Yöntem: Güncel Prg.ları Kullanma.
Bence bunu söylemeye bile gerek yok ama yinede biraz üstünde durayım. Günlük hayatta birçok kez kullandığınız prg.ların Vista’da çalışmamasının bir nedenide prg.ın güncel olmaması yada Vista’ya uyumlu olmamasıdır.
Örnek olarak bir cd yazma prg.ı olan Nero’yu verebililiriz. Forumda bu vista kurupta Nero’yu çalıştıramayan arkadaşlar vardı.
Size bir tavsiye eğer AutoCAD vb. yada ona benzer bir yazılımla iş yapıp ve para kazanıyorsanız Vista’ya geçmeden önce mutlaka yazılımınızın Vista versiyonu olup olmaığını kontrol edin!
 
Geri
Yukarı