Vista’ da İnternet ve Tarayıcınızı Hızlandırın

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Microsoft’ un son yıldızı Windows Vista’ yı optimize ederek internet bağlantınızı ve tarayıcınızı hızlandırmak ister misiniz?

Internet Explorer’ ı hızlandırmak için;
Başlat’ ı açtıktan sonra arama kutusuna regedit yazıyoruz, ardından açılan pencerede HKEY_CURRENT_USER\SoftwareMicrosoft\Windows\Curren tVersion\Internet Settings. değerini bulduktan sonra resimdeki gibi düzenliyoruz.

0,1425,i=183738,00.jpg


Ardından MaxConnectionsPerServer olarak ismini değiştiriyoruz ve resimdeki gibi düzenliyoruz.

0,1425,i=183742,00.jpg


Yeni bir DWORD Key oluşturuyoruz ve adını MaxConnectionsPer1_0Server koyuyoruz ve anahtarının değerini Decimal olarak düzenliyoruz. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.
Firefox’ u hızlandırmak için
Firefox’ u açtıktan sonra adres satırına about:config yazıyoruz. Açılan pencerede network.http.max-connections-per-server değerini bulduktan sonra maksimum değeri 15 olarak anahtardan çıkıyoruz.

0,1425,i=183729,00.jpg


Paralel downloadu etkinleştiriyoruz ve hemen ardından network.http.pipelining. değerine sağ tıklayıp Settings>Toggle olarak ayarlıyoruz.
Ardından sayfada boş bir yere tıklayıp yeni bir anahtar oluşturuyoruz ve adını nglayout.initialpaint.delay olarak koyup değerini 0 yapıyoruz. Ardından bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.
İnternet Hızını Artırıyoruz
İşe ihtiyacımız olmayan protokolleri kapatarak başlıyoruz, her bilgisayar yüklü olarak kullanmıyacağımız bir sürü servis ve özellik ile birlikte gelir. Bu servis ve özelliklerden bazıları internet bağlantınız aracılığı ile çalıştığından, bant genişliğinizi işgal ederek internette yavaşlama meydana getirirler. İnternet bağlantımızın hangi servisleri kullanarak çalıştığıını görmek için Başlat> Denetim Masası> Ağ bağlantıları altından kullandığımız ağ sağ tıklayıp özellikler diyoruz.

0,1425,i=183726,00.jpg


Aşağıda Windows Vista ile gelen Ağ Protokollerinin listesi var. Listede kullanmadığımız ağ protokellerini kapatabiliriz.
 
Geri
Yukarı