Vestel Uydu Alıcıları ArızaNotları

tvtekniker

Moderator
CİHAZ AÇILMIYOR. "UNIT" YAPMIYOR

1- PL501 soketinde 3.3 ve 5 volt okunabiliyor mu. Yoksa besleme devresi kontrol edilecek.
2- X101 kristalinde 27MHz lik sinyal var mı. Kristali deneyin.
3- IC104 entegresinin (74HCU049) 6 no lu bacağında 27 MHz lik clock sinyali çıkıyor mu?
4- R135 şase no lu direnç sağlam mı? Sağlam sa çıkışında 27MHz i kontrol edin.
5-R531 şase no lu direçte 5 volt yükselip yükselmediği kontrol edilmeli. Yükselmiyorsa STİ 5518 işlemcisi arızalıdır. TAbi ki Flaş ve SDram de öyle.
6-"Unıt" yapıca RS232 çıkışından sinyal çıkıyor mu?
7- IC501 ENTEGRESİNİN (NDS8947) 5 ve 6 no lu bacaklarında 3.3 volt; 7 ve 8 no lu bacaklarında 5 volt olduğu görülmeli. ( Bu entegrenin 2 ve 4 no lu bacaklarına gelen stand by bilgisine göre 6 ve 7 no lu uçlardan 3.3 ve 5 volt çıkar.Stand by konumunda 6 ve 7 no lu uçlarda voltaj olmayacak.)
shout

VESTEL CİHAZLARI MOTORLU ÇANAKLARLA KULLLANIRKEN MEYDANA GELEN "AŞIRI AKIM" HATASI:

Bir çok cihazda koruma devreleri mevcuttur. Ve bunların çoğu da sıcaklığa karşı PTC uyarlamalarıyla oluşturulan koruma devreleridir.
Vestellerde ise aşırı akıma karşı koruma sistemi tercih edilmiştir. Motorlu canak kurulumunda LNB normalden daha fazla akım çeker. Dolayısıyla cihaz kendini koruma durumuna geçirir. Bunu önlemek için koruma devresinde bulunan R502 şase no lu 1 R değerindeki direncin değerini 0,47 R değerine düşürünüz. KESİNLİKLE BU DEĞER SIFIR OLMAMALI!VESTELLERDE ÜST BANT YAYINLAR ÇIKMIYOR HATASI


Üst bant yayınlar çıkmıyorsa (örneğin star paketi gibi) bunun tek nedeni 22KHz
sinyalinin LNB ye ulaşmamasındandır. Vestellerde bu sinyali Tunerin 15 no lu bacağından çıkar. Bu sinyal kontrol edilmeli.
Ayrıca PL501 soketinin (beslemeye giden soket) 11 no lu ucundan bu sinyal okunabiliyor mu? Yine aynı şekilde 1 no lu ucundan da LNB voltajının çıkıp çıkmadığını kontrol edin.


REX3000 FTA LARA ÖZGÜ GARİP BİR DURUM


zaman zaman rex3000 FTA cihazlarında, kilitlenme (cihazı kontrol edememek gibi), açılıp kapanma, zaman zaman düzelme, vb. "garip" arızalarla karşılaşılırsa: Ve bu cihazlar başka uydularda (çanaklarda) normal çalışıyorsa, bilinsinki sistemde bulunan dısquec in bu cihazlara uymadığıdır. (Üretici firma ile görüşüldüğünde, bu uyumsuzluğu kabul etmiş, ve düzelteceklerini söylemişlerdir. Gerçekten de daha sonra cıkan dısquec lerin bu problemi yaratmadığı görülmüştür. Ancak piyasada eskileriyle de karşılaşma olasılığı mümkün. Ve bunlar rex3000 fta lara da denk gelebilir.)
Böyle problemle karşılaşıldığında en iyi çözüm dısquec in başka markayla değiştirilmesidir.CW3001 (ZAP) LARDA "KOLAY KURULUM" YAPILAMIYOR


ZAP cihazları olarak bilinen CW3001 modellerinde gerekli yazılımlar atıldığı halde "Kolay Kurulum" yapılamıyorsa arıza besleme kartındadır.

Bu arıza ana kart arızası gibi görülse de, besleme kartında bulunan Q02, Q06, Q07, Q08 transistörleri kontrol edilmeli: ya bunlardan biri veya birkaçı arızalıdır, ya da bunlara gelen hatlarda çatlak, soğuk lehim, kısa devre vardır.
DVB3 MODELLERİNDE BESLEME VOLTAJLARI


DVB3 olarak bilinen cihazların, (çalışır pozisyonunda ve yapılan ölçümler sonucunda) besleme bölümünden çıkan voltajlar aşağıdaki gibidir.

Soketin;
1 nolu ucundan LNB voltajı okunabilir. (18 volt veya 13 volt),
2 no lu ucundan tuner besleme voltajı (33 volt civarında),
3 no lu uçtan 12 volt,
4 ve 5 no lu uçlar şase (GND),
6 no lu uçtan 5 volt,
7, 8, 9, 10 no lu uçlardan 3.3 volt,
11 no lu uçtan 1.06 volt (yanlız bu uçtan voltaj yerine 22 KHz lik sinyal ölçmek daha doğrudur).
DVB840 CI VE FTA LARDA VERTİKAL PROBLEMİ

DVB840 CI ve FTA larda vertikal yayınların çıkmaması nedenlerinden biri de besleme kartı ile ana kart arasındaki kablolama hatasındandır.
Bu cihazların kimilerinde bu problemle karşılaşılmış, üretici firma bu kabloları düzeltmiştir.
Böyle bir arıza ile karşılaşıldığında kablo demeti kontrol edilmeli, karşılıklı bire bir soketlere bağlanıp bağlanmadığı tesbit edilmelidir. Farklı bir bağlantı sözkonusu ise, bire bir olacak şekilde ( yani 1 no lu uç 1 no lu uca, 2 no lu uç 2 no lu uca gibi) kablolar düzeltilmelidir.
alıntıdır
 
Geri
Yukarı