USB programcısı PICkit2 Lite

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Programlayıcıyı PIC denetleyicileri ve EEPROM çipleri için monte etmekle gerçekten uğraşmak istemedim, bu yüzden Aliexpress için hazır siparişi verdim ve fiyat şu an için özellikle yüksek olmasa da, kendimin monte etmenin biraz daha ucuz olduğunu fark ettim. Satıcılar PICkit3'e sahipse, PICkit2 programcısının sürümünde durmaya karar verdi, çünkü forumlardaki incelemelerin en son sürümünü okuduktan sonra, bunun nemli olduğunu fark ettim ve önceki sürümle ilgili herhangi bir sorun yaşamadım. Ve böylece, bir parça malzeme topladıktan sonra, kendi başına böyle bir programcı yapmaya karar veren radyo amatörleriyle paylaşmaya karar verdim. PICkit2 Lite programlayıcısının şematik bir diyagramı aşağıda gösterilmiştir:

Programlayıcının ve genişletme panelinin ana şeması, Aliexpress'in bitmiş versiyonunun tersine, tek bir folyolu fiberglas parçası üzerine monte edilmiştir, burada ana kart doğrudan bilgisayarın USB portuna ve genişletme kartına doğrudan bağlanır. Genişleme düğümü düzeni:

PICkit2 programcısının fabrikada üretilen pano ve Rusça kılavuzunun anlık görüntüsünü bu cihazın önceki makalesinde, aşağıdaki makalenin bağlantısını bulabilirsiniz:

Tahta tek taraflıdır, sadece hatırlatmak isteriz, devre elemanlarını lehimlemeden önce tüm atlama tellerini takmayı unutmayın, bu, mikrodenetleyicinin 19/21 ayağının etrafındaki mikro devrenin altındaki jumper, genişleme düğümü ile devrenin ana bölümünü bağlayan beş atlama telinin, LED'lerin arasındaki bir atlama telinin ve altındaki 12 atlama telinin ZIF-pin 40 Pin.

PICkit2 Lite Çin imalat montajı şöyle görünüyor:

Şema elemanları listesi:

Ana devre dirençleri:

• R1, R2 - 300R - 2 adet.
• R3 - 22k - 1 adet.
• R4 - 1k - 1 adet.
• R5, R6, R12 - 10k - 3 adet.
• R7, R8, R14 - 100R - 3 adet.
• R9, R10, R15, R16 - 4k7 - 4 adet.
• R11 - 2k7 - 1 adet.
• R13 - 100k - 1 adet.

Genişletme kartı dirençleri:

• R1 - 2k - 1 adet.
• R2, R3, R4, R5, R6 - 10k - 5 adet.

Kondenserler:

• C1 - 100mF / 6.3V (elektrolit) - 1 adet.
• C2 - 0.1mF (104 seramik) - 1 adet.
• C3 - 0.47mF (470n) - 1 adet.
• C4 - 47mF / 16V (elektrolit) - 1 adet.

Diyotlar:

• VD1 - 1N4148 (veya yerli KD522) - 1 adet.
• VD2 - 1N5817 (Schottky diyot, diyot boyunca voltaj düşüşü 0,45V'den fazla olmamalıdır) - 1 adet.
• HL1, HL2 - LED'ler 3 ... 5 mm kırmızı ve yeşil - 2 adet. Birincisi, programlayıcı devresinde güç olduğunda açık, ikincisi bilgisayarla veri alışverişinde bulunurken yanıp söner.

Transistörler:

• VT1, VT2, VT3 - KT3102 - 3 adet.
• VT4 - KT361 - 1 adet.

Mikro devreler:

• DD1 - PIC18F2550-I / SP (PIC mikrodenetleyici 8 Bit) - 1 adet.

Gerisi:

• Ana kartın XS1'i - USB konektörü (USB-BF) - 1 adet.
• XS1 uzatma düğümü - sıfır kurulum kuvvetiyle ZIF soketi 40 PIN - 1 adet.
• XT1 - normal jumper (kapalıyken, mikrodenetleyici üretici yazılımı güncellenir, yani önyükleyici modunu etkinleştirmek gerekir)
• ZQ1 - 20 MHz'de kuvars rezonatör - 1 adet.
• L1 - 680 μH endüktans bobini (birleşik bir EC24, CECL tipi koyabilir veya ferrit çekirdekli bir CW68 200 ... 250 Bükümlü PEV-0,1 kıvrımına kendiniz sarabilirsiniz) - 1 adet.
Endüktansın doğruluğu özellikle kritik değildir.

Programlayıcının mikrodenetleyicisinin ürün bilgisine ek olarak, cihazın ek ayarlara da ihtiyacı yoktur, eğer işe yaramadıysa, kurulumdaki hataları arayın, parçalar ve diğer söveler arasında sümük edin.

Yazılım hakkında. Bu programlayıcı, PICkit2 Programmer'ın kontrolü altında çalışır, örneğin, Windows10'a kurarken, aşağıdaki yolda bulunur:
c: \ Program Files (x86) \ Microchip \ PICkit 2 v2 \ *. *
Mikrodenetleyici üretici yazılımı dosyası aynı klasördedir, .hex uzantısına sahip
Yazılım zaman içerisinde güncellenir; bu nedenle, bellenim sürümü, yazılımın farklı sürümleriyle uyumlu olmasına rağmen, mikro denetleyiciyi yüklü programın klasöründe bulunan onaltılı ile flaşlamak daha iyidir.

Güncelleme gelince, muhtemelen anlaşılabilir bir durumdur, XT1 atlama kablosunu kapattık, programlayıcıyı bilgisayara bağladık, programda yukarıda belirtilen onaltılık uzantıya sahip ürün yazılımı dosyasını seçtik. Dosya okunduktan sonra denetleyiciyi diker, programlayıcıyı devre dışı bırakır, atlatıcıyı çıkarır, bağlanır ve bellenim sürümünü kontrol eder, yeni olması gerekir, sürümü, Hakkında öğesini tıklatarak programın YARDIM sekmesinde görebilirsiniz. Ancak, programlayıcıyı sıfırdan başlatırsanız ve mikrodenetleyici boşsa, başlangıçta PIC mikrodenetleyicileri ile çalışabilen başka bir programlayıcı ile yanıp sönebilirsiniz.

İlk olarak, programlayıcının mikrokontrolörünün yanıp sönmesi, tekrar edildiğinde ana görevdir, aksi takdirde devre basit ve üretimi kolaydır.

Eklentiler

Son düzenleme:
Geri
Yukarı