Türk Halkı ABD İle Savaşa Hazır

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
orduhe6.jpg

Başkent Araştırma tarafından Türkiye’nin 28 ilini kapsayan "Türk Halkının Teröre ve PKK’ya Bakışı Araştırması" kapsamında vatandaşların "Sınır Ötesi Operasyon ve Kuzey Irak" konusunda nasıl yaklaştığı araştıltırıldı.

İstanbul, Bursa, Edirne, Sakarya, Ankara, Kayseri, Eskişehir, Sivas, İzmir, Manisa, Muğla, Adana, Antalya, Mersin, Hatay, Isparta, Samsun, Trabzon, Rize, Tokat, Ağrı, Erzurum, Kars, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ, Van'da ikamet eden 1720 kişi ile telefonla görüşme yöntemiyle,11 – 14 Ocak 2007 tarihleri arasında yapılan araştırma, Mehmet Sefa Pösteki ve Kemal Özkiraz’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirildi.

İşte araştırmaya göre ortaya çıkan çarpıcı sonuçlar:

Sizce 1 Mart tezkeresi kabul edilseydi,Türkiye Kuzey Irak’ta daha fazla söz sahibi olabilir miydi ?

EVET % 66,4

HAYIR % 17,1

FİKİR BELİRTMEYEN % 16,5


Başbakan R.Tayyip ERDOĞAN’ın “Kerkük’ün yeni bir Karabağ olmasına izin vermeyiz” sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

OLUMLU % 76,1

OLUMSUZ % 11,5

FİKİR BELİRTMEYEN % 12,4


Kerkük’teki Türkmen Soydaşlarımızın haklarını korumak ve PKK sorununu bitirmek amacıyla TSK’nın Kuzey Irak’a müdahalesini destekler misiniz ?

DESTEKLERİM % 78,1

DESTEKLEMEM % 11,3

FİKİR BELİRTMEYEN % 10,6


TSK’nın Kuzey Irak’a yapacağı bir müdahalede ABD askerlerinin TSK ile bir çatışmaya cesaret edebileceğine inanıyor musunuz ?

İNANIYORUM % 15,3

İNANMIYORUM % 66,4

FİKİR BELİRTMEYEN % 18,3


ABD ile bir çatışma olması halinde TSK’nın başarılı olabileceğine inanıyor musunuz ?

İNANIYORUM : % 90,2

İNANMIYORUM : % 2,6

FİKİR BELİRTMEYEN: % 7,2


Irak veya ABD ordularıyla büyük çaplı bir çatışma çıkması halinde TSK’ya katılır mısınız ? ( Sadece Erkeklere Sorulmuştur )

KATILIRIM : % 93,5

KATILMAM: % 2,1

FİKİR BELİRTMEYEN: % 4,4


Ak Parti Hükümetinin ve TBMM’nin Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyon kararı alabileceğine inanıyor musunuz ?

İNANIYORUM: % 67,1

İNANMIYORUM: % 18,3

FİKİR BELİRTMEYEN: % 14,6


CEVAPLARIN ANALİZİ

Başkent Araştırma uzmanları, verilen cevapların analizini özetle şu şekilde yapıyorlar:

Araştırmaya katılan deneklerin vermiş oldukları cevaplar halkımızın hem Kerkük konusunda hem de Kuzey Irak’ta barınan PKK konusunda sabrının tükendiğini göstermektedir.Yine sonuçlara baktığımızda Türk halkının Başbakan R.Tayyip ERDOĞAN’ın ABD’li ve Irak’lı yetkililere yaptığı uyarıları sahiplendiğini görebiliyoruz.

Araştırma hem PKK’ya hem de Irak ve ABD ordularına karşı Türk Silahlı Kuvvetlerine güvenin tam olduğunu hatta halkımızın tamamına yakınının geniş çaplı bir çatışma durumunda gerekirse gönüllü katılacağını göstermesi bakımından son derece önemlidir.Ayrıca TBMM ve Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümetinin böylesine önemli ve riskli bir karar alabileceğine inananların yüzdesi oldukça yüksek derecede olması da dikkat çekicidir.

Sonuç olarak Türk Halkının olası problemler halinde ordusu, milleti, meclisi ve hükümetiyle bir bütün oluşturacağını görmek mümkündür.

haberalemi : 17.01.2007 Alıntıdır
 
Geri
Yukarı