Türksat 4A’nın ihale süreci sürüyor

tvtekniker

Moderator
“Türksat 4A’nın ihale süreci sürüyor, üretim yıl sonunda başlayacak.”
Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, Türksat 4A uydusunun ihale sürecinin devam ettiğini, uydunun üretimine yılsonunda başlanacağını söyledi.

Anadolu Ajansı Muhabiri Fatma Can’a açıklamalarda bulunan Dr. Dalbay, Türksat 4A uydusunun Türksat 3A’dan daha fazla kapasiteye sahip olacağını bildirdi. Genel Müdür Dr. Dalbay, uydunun kapsama alanının, Ekvator kuşağı ağırlıklı olmak üzere, Afrika’nın tamamını kapsayacağını söyledi.

Dr. Dalbay, Türksat 4A’nın 2011 yılının sonunda uzaya gönderilmesinin planlandığını ifade etti.


TÜRKSAT GENEL MÜDÜRÜ DALBAY:


-''TÜRKSAT 4A UYDUSUNUN YAPIM İHALESİ SÜRECİNİ BAŞLATTIK''

-''YIL SONUNDA UYDUNUN ÜRETİME BAŞLANMASINI PLANLIYORUZ''

-''2011 SONUNDA TÜRKSAT 4A UYDUSUNU UZAYA FIRLATMIŞ OLMAYI HEDEFLİYORUZ''

-''TÜRKSAT 4A'NIN UZAYA FIRLATILMASIYLA BİRLİKTE UYDULARIMIZ, TÜRKİYE, AVRUPA, ORTA DOĞU, KUZEY AFRİKA, ORTA ASYA VE ÇİN'DEN SONRA AFRİKA KITASININ DA TAMAMINI KAPSAMIŞ OLACAK''

ANKARA (A.A) - 28.08.2009 - Fatma Can - TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ Genel Müdürü Özkan Dalbay, 2011'de uzaya fırlatılması planlanan TÜRKSAT 4A uydusu için ihale sürecini başlattıklarını belirterek, ''Bu yıl sonunda uydunun üretime başlanmasını planlıyoruz'' dedi.

Dalbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜRKSAT 4A uydusunun yapım ihalesi sürecinde bu ay sonuna kadar potansiyel üretici firmalara nasıl bir uydu istediklerine ilişkin ön şartname göndereceklerini söyledi.

Uydu üreticisi firmaların 1,5 ay içinde çalışmalarını tamamlayarak görüş bildireceğini anlatan Dalbay, şöyle konuştu:
''Biz de onların dosyalarını inceleyeceğiz ve üretici firmaları teklif vermeye çağıracağız. TÜRKSAT 4A'nın yapımı için 2,5 ay sonunda sözleşmeyi imzalamış olmayı ve bu yıl sonunda uydunun üretime başlanmasını planlıyoruz. Yapım ihalesinin sözleşmesini imzaladıktan hemen sonra uydunun fırlatılması işi için ihaleye çıkacağız. Daha önce yapım işi ile fırlatma işini beraber ihaleye çıkıyorduk ve üretici firma fırlatma ihalesine üzerine kar marjını koyarak kendisi çıkıyordu. Artık kendimizi bu ihaleyi yapabilecek nitelikte görüyoruz. 2011 yılının sonunda TÜRKSAT 4A uydusunu uzaya fırlatmış olmayı hedefliyoruz.'' TÜRKSAT 4A uydusunun kapasitesinin, TÜRKSAT 3A uydusundan yüzde 10 daha fazla olmasını amaçladıklarını belirten Dalbay, şunları kaydetti:

''Ayrıca TÜRKSAT 4A'da, TÜRKSAT 3A'dan farklı olarak hava hareketlerinin ve bulut yoğunluğunun fazla olduğu ekvator bölgesindeki ülkelerde yayın yapılamasına imkan verecek ''C bant'' dediğimiz bir özellik olacak. ''C bant'' ile TÜRKSAT 4A uydusunun kapsama alanına girecek olan Afrika'nın ekvator bölgesindeki ülkelerine de yüksek kalitede televizyon yayını yapılabilecek. Böylece, TÜRKSAT 4A'nın uzaya fırlatılmasıyla uydularımız Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Çin'den sonra Afrika kıtasının da tamamını kapsamış olacak.''

-TÜRKSAT 1C UZAY ÇÖPLÜĞÜNE GİDECEK-

Türksat 3A'nın tasarım, entegrasyon ve test aşamalarına paralel şekilde yürütülen teknoloji transferi ve eğitim projesinde 22 Türk mühendisin de görev aldığını hatırlatan Dalbay, Türksat 4A'nın tüm üretim süreçlerinde yaklaşık 50 Türk mühendis de görev alacağını söyledi. Dalbay, bu mühendislerin, 2014 sonu ya da 2015 başında uzaya fırlatılması hedeflenen ve tasarımı ile üretimi tamamen Türk mühendisler tarafından yapılacak ilk milli haberleşme uydusunun üretiminde yer alacağını kaydetti. TÜRKSAT 1C'nin, 31 derece yörüngesinde salınım halinde bulunduğunu ve bazı televizyon kanallarınca yayın geçişlerinde ve data transferinde kullanıldığını hatırlatan Dalbay, TÜRKSAT 4A uydusu uzaya fırlatılması planlanan 2011 yılında ömrünü tamamlayacak TÜRKSAT 1C'nin uzay çöplüğüne gönderileceğini söyledi.
 
Yukarı