Transistörlü amfi devresi

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Herkese merhaba!

Başlangıçta, bir arkadaşım benden (ona müşteri diyeceğiz) onun için bir amplifikatör toplamasını istedi, sadece herhangi biri için değil, yüksek kaliteli bir oyuncu. Bu konuda biraz deneyimim oldu, bu yüzden ilgilenmediğim konusunda anlaştım.

Öyleyse gidelim! Her şeyden önce, plana karar vermek gerekliydi. Yeni bir amplifikatör A. Zuev'i lehimlemek istedim, devreyi ve kartı zaten çizmiştim, ancak müşteri parçaların fiyatından gerçekten korkuyordu, bu yüzden daha basit bir şey almaya karar verdim. Seçim, vatandaşın A. Laikov'un amplifikatörünün altıncı versiyonuna düştü. Ve Zueva sevdiği kişiyi kendine tutmaya karar verdi, ama bu tamamen farklı bir hikaye.

Yine devreyi yeniden çizdim ve anakartı benim için uygun bir şekilde yeniden tasarladım (tek bir devreyi tıkama olmadan monte edemiyorum), aslında bunlar:

düzen

UMZCH ödemesi

Ve rölanti akımı regülatörünün panosu (ana panele dikey olarak yerleştirilmiş)

Burada devre ile kart arasında hafif bir fark olduğu belirtilmelidir. Tahtayı dağıtırken, C5 kapasitör yerine üç konveyör ve 1MΩ direnç kullandım - her şeyi Feng Shui ile yapmak istedim. Bir elektrolit yerine, iki tane aldı ve seri bağlandı ve eksi saplama ile bağlandıkları noktayı bağladı. Onlar üzerinde sabit bir önyargı oluşturmak için güç kaynağı ve ayrıca bir film konveyörü ile onları daralttı, çünkü basit Çin elektrolitleri kaçak indüktansları nedeniyle yüksek frekanslarda çalışmaz ve film kaydedici bununla kolayca başa çıkabilir. Doğru, daha sonra tüm bu grupların plandan tamamen atılmaları gerekiyordu, daha sonraları.

Sıradaki - fotoğraflar!

Bir kanalın kazınmış kurulu. Burada başarısız bir kimyasalın izlerini görebilirsiniz. kalay kaplama. Çözüm ya kötüydü ya da bir yerlere dağıldım, ama o zaman çok kötüydü. Artık böyle şeylerle uğraşmıyorum.

Sonra detayları lehimliyorum.

Sonuç böyle bir bloktur. Radyatörlerin nereden geldiğini bilmiyorum, müşteri onları getirdi, sanırım radyo pazarından aldım.

Fotoğraf genişletilmiş biçimde. Burada sessiz akım regülatörünün devre kartını açıkça görebilirsiniz. Düzeltici daha sonra ters çevirdi, aksi halde C1 kodlayıcı düzenlemeyi zorlaştırdı, tahtayı tutturuculardan sökmek gerekliydi.

Evet, yazmayı unuttum - yerli KT817 iyi bir sebepten seçildi, VT5 transistörü, parametrelerin sıcaklık bağımlılığı modern ithal edilenlerinkinden daha yüksek, bu yüzden burada bir sıcaklık sensörü olarak kullandım. İşte burada, güçlü çıkış transistörleri arasındaki radyatöre getirilen teller.

Kredi vermeliyiz, devre hemen başladı ve durgun akımı ayarladıktan ve dirençli bir yükte osiloskoptan sinyal akışını kontrol ettikten sonra, bir test hoparlörü seçip müziği açtım. Ve şarkı söyledi!

Ve sonra tuzaklar hakkında konuşma zamanı!

İlk taş, amplifikatörün çıkışında sökülmek istemeyen küçük bir sabit voltajdı, R6 düzelticinin ayarlaması işe yaramadı. Çıktı transistörlerinin durgun akımını yükselterek sabiti neredeyse tamamen ortadan kaldırmak mümkündü, ancak Ip = 0.5A, hiçbir şekilde olmaz!

Ve kutu ortaya çıktı, yeni açıldı! Unutmayın, yukarıda yazılı kapasitörleri devre dışına atmam gerektiğini yazdım. İşte! Sebep buydu! OP1 çıkışındaki sabit önyargı ayarının çalışması için geri besleme direncinin R8 sıkı bir şekilde bağlanması gerekir! Belki diğer op amperlerde durum farklı olacaktır, ancak LM318 ile durum bu. Genel olarak, conder'ları çıkardıktan ve R8'in alt terminalinden toprağa bir köprü attığımda, her şey gerektiği gibi ayarlandı.

İkinci taş, besleme gerilimi değiştiğinde sakin akımın kararsızlığıdır. Gerçek şu ki, amplifikatörü ilk açtığımda + -23V'lık bir düşük voltajda performans gösterip Iop = 80mA ayarladı. Küçük bir testten sonra Upit'i + -33V'a yükselttim ve sakin akımın yaklaşık 150-200mA olduğunu bulduğumda çok şaşırdım (tam olarak hatırlamıyorum). Bununla nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum ve öğrenmek istemiyorum. Ağımızdaki voltajın endişelenebileceğimiz kadar fazla yürümesinin muhtemel olmadığını ve sessiz akımın ısıl dengelenmesinin iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Genel olarak, olduğu gibi bıraktım.

Gerisi gelince, amplifikatör kendisi için oldukça iyidir ve sesi sevdim. Daha sonra, ikinci kanalı topladı ve zaten normal akustikte dinledi. Tüm resmi bozan tek şey - bir kez bir kanalda heyecan yakaladı. Yüksek ses seviyesinde, sinyali sınırlarken sable devresinin direncini (R31) içmeye başladı. Bunun neyle bağlantılı olduğunu bilmiyorum, şimdi iyi bir menderes jeneratörü birleştirmeyi, amplifikatöre bağlamayı ve çıktısında ne olacağını görmeyi planlıyorum. Bu arada, birisi bir düşünce veya öneride bulunabilir mi - Memnun olurum!

Şimdilik hepsi bu, eğer bir yerlere karışırsan, fazla atma. Eğer beğendiyseniz, beğenirseniz, yorum yapın ve devam edin (ve devam edecek bir şeyler var, inan bana!) İlginiz için teşekkürler!

Eklentiler

• transistörlü anfidevresi.zip
    1,4 MB · Görüntüleme: 70
Geri
Yukarı