Trafosuz Led Aydınlatma Led Lamba

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Trafosuz led lamba devresi 220V AC ile çalışmaktadır. Devrede ledleri çalıştırmak için transformatör yerine 1 uf kutupsuz kondansatör kullanılmıştır. Yüksek voltajda trafosuz çalışma için bütün ledler seri olarak bağlanmıştır baskı devre çizimini de buna göre hazırladım montaj sırasında ledlerin + – uçlarını karıştırmayın.
Işık miktarı fena sayılmaz gece çalışma lambası olarak kullanabilirsiniz. Lavabo, küçük odalar, antre gibi yerleri aydınlatmaya yeter. Kullandığınız ledlerin mcd si (ışık gücü) 2000 den az olmasın.. Trafosuz led aydınlatma devresinde yaklaşık 55 adet beyaz led kullanılmıştır .

DİKKAT
Trafosuz Led Lamba Devresi yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük ve eldiven kullanın
Trafosuz led aydınlatma devresinin basit şeması;


trafosuz-led-lamba-sema-led-light-circuit-main-220v.png

Kullanılacak malzemeler hakkında bir kaç bilgi vereyim öncelikle PCB çizimi üzerinde sigorta yok isteğe göre kullanmazsınız ama sigorta kullanmanızı öneririm en azından 220V AC bağlantı kablosuna takılabilir piyasada ufak tip cam sigortalar var.. 1Uf 400v kondansatörün değeri malzeme üzerinde 1Uf olarak yazmayabilir genelde “105″ yazar ayrıca çalışma voltajı 250V AC ya da 275V AC yazabilir bunlarıda kullanabilirsiniz + çıkışda bulunan 20 Ohm direnc en az 1W olacak
 
Son düzenleme:

Yazar: guclusat
Makale başlığı: Trafosuz Led Aydınlatma Led Lamba
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Geri
Yukarı