Tıp kanserde fena çuvalladı! İşte doğru bilenen yanlış!

ibrahimyzci

Moderator


Kanser hakkında bugüne kadar bilinen bir şey yanlış çıktı. Ancak bu yanlışlığın anlaşılması tedavide önemli bir adım olarak açıklandı. İşte o konu.

20. yüzyılın başlarındaki teoriye göre bağışıklık
sistemi kanserli hücrelere karşı mücadele ediyor. İşte bu doğru sanılan teori yanlış çıktı. Şimdi, teorinin aksine, vücudun bağışıklık sisteminin, tümörün ilk oluşum safhasında kanserli hücreleri tespit edip onları koruduğu anlaşıldı.

BU BULUŞLA TEDAVİDE İLERLEME KAYDEDİLEBİLİR

Araştırma The Journal of Clinical Investigation adlı dergide dün yayımlandı. Pierre ve Marie Curie Üniversitesinden Profesör David Klatzmann'ın ekibi, kanser hakkındaki bu keşifle hastalığın tedavisinde önemli ilerleme kaydedilebileceğini bildirdi.Bugüne kadar bilinen teori, kanserli hücreler oluşmaya başlayınca bağışıklık sisteminin bu hücreleri anormal hücre olarak tespit edip onları yok etmeye çalıştığını ve kanserin bu anormal hücrelerin savunma mekanizmasından kaçtıkları anda meydana geldiğini öngörüyordu.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ KANSERLİ HÜCRELERİ KORUMAYA ALIYOR

Bilinen teoriyi çürüten
yeni tespite göreyse bağışıklık sistemi kanserli hücreleri, ortaya çıktıkları andan itibaren organizmadaki diğer hücreler gibi korumaya alıyor.Araştırmacıların hayvanlar üzerinde yaptıkları deneyler, bağışıklık sisteminin "düzenleyici lenfosit T" hücrelerinin, ilk ortaya çıkan kanserli hücrelere hemen yaklaşıp bu kanserli hücrelerde diğer normal dokularda bulunan molekülleri tespit ettiğini ve kanserli hücreleri yok etmesi gereken hücrelerin kanserli hücrelere saldırmasını engellediğini gösterdi.

SON KEŞİFLE ÖNLEYİCİ AŞI BİLE GELİŞTİRİLEBİLİR

Araştırmada, "düzenleyici lenfosit T" hücrelerinin kontrolünün gelecekte kanser tedavilerinde çok önemli rol oynayacağı ifade edildi. Araştırmacılar, kanser hakkındaki bu son keşfin ayrıca, tümöre karşı önleyici aşı gibi diğer tedavi yöntemlerinin önünü açtığını belirtiyor.

Güncel Sağlık
 
Yukarı