Tek Telli Mikrofon Yükseltici

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Mikrofonları, kılıflarında yerleştirilmiş ön hoparlörleri bulunan, alıcı-vericiye bağlanmak için güç kabloları (korumalı bir sinyal kablosuna ek olarak) gerektirir. Yapısal açıdan bakıldığında, bu çok uygun değildir. Bağlantı kablolarının sayısı, sinyalin iletildiği aynı kablodan, yani kablonun merkez iletkeninden voltaj beslenerek azaltılabilir. Okuyuculara sunulan yükselticide kullanılan bu güç kaynağı yöntemidir.

0.gif
Devre şeması şekilde gösterilmiştir.
mike.gif


0.gif
Amplifikatör, her tür elektret mikrofonundan çalışmak üzere tasarlanmıştır (örneğin, MKE-3). Mikrofon, direnç R1'den beslenir. Mikrofondan gelen ses sinyali, transistör VT1'in tabanına bir izolasyon kondansatörü C1 yoluyla iletilir. Bu transistör temelinde (yaklaşık 0,5 V) gerekli olan ön gerilim, gerilim bölücü R2R3 tarafından belirlenir. Yükseltilmiş ses frekansı gerilimi, yük direncine R5 tahsis edilir ve daha sonra transistör VT2'nin tabanına gider. kompozit verici takipçisinde bulunur. VT2 ve VT3 transistörlerinde monte edilmiştir. Sonuncunun vericisi, korumalı bağlantı kablosunun merkezi iletkeninin bağlandığı ortak bir kabloya bağlı olan XP1 konektörünün (amplifikatör çıkışı) üst kontağına bağlıdır. not

0.gif
Mikrofonun bağlı olduğu cihazın giriş konektörünün yanına, iki parça daha monte edilmiştir: içinden güç beslendiği bir yük direnci R6 ve ses sinyalini besleme geriliminin sabit bileşeninden ayırmaya yarayan bir izolasyon kapasitörü C3.

0.gif
Bu amplifikatörde kullanılan devre çözümü, otomatik kurulum ve çalışma modunun dengelenmesini sağlar. Bunun nasıl olduğunu düşünün. Gücü açtıktan sonra, XP1'in üst terminalindeki voltaj yaklaşık 6 V'a yükselir. Bu durumda, transistör VT1 temelinde voltaj, 0.5 V açılış eşiğine ulaşır ve akım transistörden akar. Bu durumda direnç R5'te meydana gelen voltaj düşmesi, bileşik yayıcı izleyici transistörünün açılmasına neden olur. Sonuç olarak, yükselticinin toplam akımı artar ve bununla direnç R6 boyunca voltaj düşüşü de artar, daha sonra mod stabilize olur.

0.gif
Kompozit yayıcı akım izleyicisinin kazancı (bu, transistörlerin VT2 ve VT3'ün mevcut kazancının ürününe eşit olduğu) birkaç bine ulaşabileceğinden, modun dengelenmesi çok zordur. Bir bütün olarak amplifikatör, besleme geriliminden bağımsız olarak çıkış gerilimini 6 V'da sabitleyen bir zener diyotu gibi çalışır. Bununla birlikte, farklı bir gerilime sahip bir güç kaynağı kullanırken, bölücü R2R3'ün dirençlerini seçmek gerekir, böylece XP1 konektörünün üst kontağındaki gerilim, besleme geriliminin yarısına eşit olur. Yük direncinin R5 direncini ayarlayarak modun zor değiştirilebilmesi ilginçtir. Üzerindeki voltaj düşüşü, her zaman kompozit verici takipçisi transistörlerinin toplam açma voltajına eşittir (yaklaşık 1 V), ve direncindeki değişiklikler, yalnızca transistör VT1 boyunca akımda bir değişikliğe yol açar. Aynısı direnç R6 için de geçerlidir.

0.gif
Daha da ilginç olanı, amplifikatörün AC amplifikasyon modunda çalışmasıdır. Rezistörün (R5) alt terminalinden gelen ses frekansı gerilimi, bir vericinin takipçisi tarafından üst terminale çok az zayıflama ile iletilir - amplifikatörün çıkışı. Bu durumda, direnç boyunca akım sabittir ve ses frekanslı titreşimlere neredeyse hiç duyarlı değildir. Başka bir deyişle, tek amplifikatör aşaması mevcut jeneratöre yüklenir, yani. çok büyük bir dirençle. Tekrarlayıcının giriş empedansı da çok büyüktür ve sonuç olarak kazanç çok büyüktür. Mikrofonun önünde sessiz bir konuşma ile, çıkış voltajının büyüklüğü birkaç volta ulaşabilir. R4C2 zinciri, ses sinyalinin değişken bileşenini mikrofon güç devresine ve voltaj bölücüsüne geçirmez.

0.gif
Tek kademeli bir amplifikatör tamamen kendi kendine uyarılmaya eğilimli değildir, bu nedenle, tahta üzerindeki parçaların düzenlenmesi önemli değildir, giriş ve çıkışın panelin farklı uçlarından yerleştirilmesi önerilir.

0.gif
Ayar, çıkışta besleme voltajının yarısı alınana kadar bölücü R2R3'ün dirençlerinin seçimine indirgenir. Rezistör R1'i seçmek de yararlıdır. mikrofondan alınan sinyalin en iyi sesi tarafından yönlendirilir. Bu amplifikatörün kullanıldığı radyo cihazının giriş direnci 100 kOhm'dan azsa, S3 kapasitörünün kapasitansı buna göre arttırılmalıdır.
 

Eklentiler

  • mike.gif
    mike.gif
    4 KB · Görüntüleme: 13
Geri
Yukarı