Türkçeleştirme Yaparken Kullanılan Programlar Ve Açıklamaları

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Test Araçları

Filemon Çalışan programların başka hangi program ve dosyalarla ilişki kurduğuna dair araştırma yapmanıza yarayacak bir çok çalışma için gerekli bir program. Kurulum geremez herhangi bir dizine zipli dosyayı açıp çalıştırabilirsiniz (Ücretsizdir).

Regmon Çalışan programların Windows kayıt kütüğünde hangi anahtar dosya ve değerleri kullandığı hakkında araştırma yapmanıza yarayacak gerekli araçlardan biri. Kurulum geremez herhangi bir dizine zipli dosyayı açıp çalıştırabilirsiniz (Ücretsizdir).

Language 2000 Bu araç bize eğer dosya açılamıyor ve sıkıştırılmışsa hangi sıkıştırma aracı ile sıkıştırıldığı hakkında bilgi verecektir. Kurulum gerektirmez zipli dosyayı bir klasöre açın ve Language.exe 'ye tıklayın açılan pencereden Open yazan yerden bilgi alacağınız dosyayı bulunca bize altta üç satır halinde genel bilgiyi verecektir. Bu sayede Unpack programını bulur sıkıştırılmış dosyayı açabiliriz.


Düzenleme (Edit) Araçları

ResHack Bu program 32 bit lik dosyaları edit etmeye yarar sevgili seyemek tarafından Türkçeleştirilmiş ve ücretsizdir zipli dosya içerisindeki kurulum paketine tıklamanız yeterli.

Restorator Bu program da diğer ResHack benzeri bir edit aracıdır ve lisanslıdır, kurulumu yaptıktan sonra zipli dosya içerisindeki Cack.zip içerisindeki uygulama dosyasını programın ana dizinine açarak tam sürüm kullanabilirsiniz.

Hackman 7.0 Hackman 7 Windows altında çalışabilen bir çok aracı beraberinde veren Türkçe ücretsiz bir programdır. Türkçeleştirme için ihtiyaç duyacağımız önemli araçlardan biri. Zip dosyası içerisindeki Hack70 setup ile kurun kurulumunu tamamladıktan sonra dil paketini Languages klasörüne kopyalayın ve ayarlardan Türkçeye ayarlayın.

Pe explorer Bu araçla programların içerisine girip bir çok düzenleme yapmanıza yardımcı olacak önemli araçlardan biridir. verdiğim zipli dosya içerisindeki pexsetup.exe dosyasını tıklayarak kurulumu gerçekleştirin program lisanslı olduğu için zip dosyasındaki crack'ı çalıştırın üzerinde ... üç nokta şeklinde olan tuş ile programın pexplorer.exe'yi bulup Crack yazan tuş ile kırmalısınız.

ResTuner Pe Explorer program üreticisinin başarılı bir uygulaması Kullanımı Pe Explorer'e ve ResHack gibidir ve kullanımı daha kolaydır ayrıca ek özellikleri ile başarılı çalışma çıkarmanızı sağlar. Crack uygulaması rar'lı dosya içerisindedir.

eXe Scope Bu araç ile Restorator ve ResHack ile açılamayan 16 bit dosyaları açar düzenleyebilirsiniz. Kullanımı ResHack benzeridir kurulumu sadece herhangi bir klasöre açmanız yeterli sonra zipli dosya içerisindeki key genaratorunu çalıştırıp ürettiğiniz seriali programa girmenizle tam sürüm olarak kullanabilirsiniz.


Sıkıştırma/Compress araçları

UPX : Bir sıkıştırma aracı olan upx aynı zamanda decopress yapabilmektedir. Bir dosyanızı sıkıştırmak istediğinizde UPX klasörü içerisindeki upx.exe üzerine bırakmanız yeterli, decompres etmek için ise örnek çalışmada anlatıldığı gibi bir dos penceresine sürükleyip bir boşluk -d yine bir boşluk verdikten sonra decompres edeceğini dosyanızı dos penceresine sürükleyip Enter'a bastığınızda dosyanızı dosyanız bulunduğu yerde decompres/açılacak. Herhangi bir kurulum germekmez zipli dosyayı herhangi bir sürücüye açmanız yeterlidir.

Aspack Bu araç ile çalışmalarınızı tamamladıktan sonra koruma amaçlı olarak hazırladığınız dosyaları sıkıştırmak için kullanacağınız iyi araçlardan biri. Zipli dosya içerisindeki setup.exe ile kurulumu tamamlayın programı tam sürüm olarak kullanmak için zipli dosya içerisindeki zip crack dosyasını açın crack'ı çalıştırın yine ... üç nokta şeklindeki tuşa basıp doğru yolu girerek programınızı kırabilir Türkçe dil desteği ile kullanabilirsiniz. Dosyaları sıkıştırdığı için artık düzenleme yapamazsınız o yüzden dosyalarınızın yedeğini almanız doğru olacaktır.

Asprotect 1.2 Yine koruma amaçlı kullanabileceğiniz daha gelişmiş bir sıkıştırma aracı. verdiğim zipli dosya içerisindeki setup.exe ile kurup ardından zip içerisindeki asprotect.reg dosyasına tıklamakla tam sürüm olarak kullanabileceksiniz. Türkçe dil desteği yoktur. Aspack için açıkladıklarım bu program içinde geçerlidir.Bu program ile hazırladığınız çalışmanızı trial olarak da düzenleme imkanınız vardır.


Paketleme (setup) Araçları

Createinstall Çalışmalarınızı tamamladıktan sonra kurulum paketi yapmanız gerekir bu araç işte bu amaç için kullanabilirsiniz programın detaylı kullanımı açıklamaya gerek yok zaten Türkçe olduğu için bazı denemeler yaparak kendinizde tanıyacaksınız. Verdiğim zipli dosyadaki setup.exe ile kurulumu tamamlayın Trial olduğu için önce zip'li dosya içerisindeki Trial to Commericial.zip dosyası içerisindeki dosyayı çalıştırarak kıracak ardından zip içerisindeki key genarator içerisindeki exe'yi çalıştırıp üretilen key'i programa girince tam sürüm olarak kullanabilirsiniz. Programın Türkçe dil desteğinden faydalanmanız için ise turkish.zip dosyasındaki Turkish.In dosyasını programın Language klasörüne açıp ardından Programın Preferences'i tıklayıp Languange den Turkish seçerek Türkçe olarak kullanabileceksiniz.

Setup Genarator Bu program diğer verdiğim program kadar gelişmiş olmasa da ihtiyacı karşılayabilecek düzeydedir. Programı zipli dosya içerisindeki setup.exe ile kurun Türkçe dil desteği için Turkish.zip dosyasındaki Trukish.In dosyasını Language klasörüne kopyalayın ve programdan Turkish seçin kırmak içinse Sp- Crack.zip içerisindeki SGPro.exe'yi kurduğunuz program klasörüne açın gelen soruya evet ile onaylayın artık hem Türkçe hem de tam sürüm olarak kullanabilirsiniz.


Decompress Araçları

Unaspack Bu programla koruma yapılan/yaptığınız dosyaları açmaya/decopmress etmeye yarar kurulum gerektirmez zip'li dosya içerisindeki Unaspack.exe'yi herhangi bir klasöre açın ve çalıştırın ... üç nokta şeklindeki tuşa basarak sıkıştırılmış dosyayı bularak seçin aynı klasör içerisine .bak uzantılı olarak açacaktır.

Pdump32 Bu araç ise bir çok decompress aracını bünyesinde barındıran çok gerekli bir decompress aracıdır. Kurulum gerektirmiyor herhangi bir klasöre açmanız yeterli. PROCDUMP.exe yi çalıştırarak gelen pencereden Unpack tuşuna basarak neyle açılımını yapılacaksa o programı seçiyoruz, açılan pencereden decompress yapacağınız dosyanızı seçmeli ve ardından Aç
butonuna bastığımızda dosyamız açılacak ve procdump ta bir yazı cıkacak [please hit ok when task is loaded (check taskbar) ] diye dosyamız açıldığında sakın kapatmayın “procdump” ta Ok tusuna basın ve 4-5 saniye sonra dosyamızı unpack edecektir sonra karşınıza kaydet diyaloğu çıkacak farklı bir isimle C:\Program Files\XXXX klasörüne kaydedin.

 
Son düzenleme:
Geri
Yukarı