Stabilize güç kaynağı 1-40V 0..2A

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Açıklanan güç kaynağı, mevcut elemanlardan monte edilir. Neredeyse ayar gerektirmez, çok çeşitli AC akım voltajlarında çalışır, aşırı akım korumasına sahiptir.
p1.gif
Önerilen güç kaynağı, transformatörün sekonder sargısından, doğrultulmuş voltajın değerine 1 V'dan neredeyse çıkarılan voltajın elde edilmesini sağlar (şemaya bakınız). Transistör VT1'de, bir karşılaştırma düğümü monte edilir: değişken direnç R3'ün sürgüsünden tabanına referans voltajın bir kısmı verilir (VD5VD6HL1R1 referans voltaj kaynağı tarafından ayarlanır) ve verici ayırıcı R14R15'ten çıkış voltajıdır. Hata sinyali, düzenleyici transistör VT4'ü kontrol eden transistör VT2'de yapılan mevcut amplifikatöre beslenir. Güç kaynağının çıkışındaki kısa devre veya aşırı yük akımı, direnç R8 boyunca voltaj düşüşünü artırdığında. Transistör VT3, transistör VT2'nin baz devresini açar ve gizler, böylece yük akımını sınırlar. LED HL2, aşırı akıma karşı korumanın dahil edildiğini gösterir. Bir devre durumunda, akım sınırlama modu anında gerçekleşmez. Endüktör L1, transistör VT4 içinden akımın hızlı yükselmesini önler ve VD7 diyotu, yükün yanlışlıkla güç kaynağından kesilmesi durumunda dalgalanma gerilimini azaltır. Açık devre R7 ve R9 dirençleri arasındaki açık devrede mevcut koruma işlemini düzenlemek için, 250 ohm'luk direnci olan bir değişken direnç içermeli ve motorunu transistör VT3'ün tabanına bağlamanız gerekir. Akım değeri 400 mA ila 1,9 A aralığında ayarlanabilir. Güç kaynağında, 9 ila 40 V arasında ikincil gerilimi olan herhangi bir trafo uygulanabilir, ancak düşük gerilimde R1, R2, R9, R13-R15 dirençlerinin azaltılması gerekir. yaklaşık iki kez ve Zener diyotları VD5, VD6'yı toplayın, böylece direnç R1'deki voltaj kapasitör C2'deki voltajın yaklaşık yarısına eşittir. Jikle L1, 8 mm çapında bir mandrel üzerine sarılmış 120 dönüş PEL 0.6 mm tel içerir. KT209M transistörü (VT1), KT502 ile herhangi bir harf indeksi, KT208 (F-M), KT209 (F-M), KT3107 (A, B) ile değiştirilebilir. KT815G transistörü (VT2) yerine, herhangi bir KT817 serisi veya benzer bir yapıyı, en azından besleme geriliminde kabul edilebilir bir toplayıcı-verici voltajı ile kullanabilirsiniz. Transistör VT4 - KT803A, KT808A, KT809A, seri KT812, KT819, KT828, KT829 veya izin verilen en az 5 A'lık bir izin verilen toplayıcı akımı ve herhangi bir izin verilen voltaj toplayıcı vericisi ile güçlü herhangi bir besleme voltajından daha büyüktür. Transistörler VT2 ve VT4, ısı alıcılarına yerleştirilmelidir. Diyotlar VD1-VD4 - 5 A'dan büyük izin verilen doğru akım ve herhangi bir redresör ve transformatörün sekonder sargısındaki voltajdan daha az olmayan bir voltaj. Işık diyotları her türlü uygulanabilir.
Geçerli sınır düğümü daha iyi değiştirildi. Bunu yapmak için, direnç R7'yi ortadan kaldırın ve değişken bir direnç R8'i koyun. Direnci, minimum sınırlama akımında, karşısındaki voltaj düşüşü yaklaşık 0,6 V olacak şekilde seçilir. Rezistörün çalışma akımı, maksimum sınırlama akımı Imax'den daha az olmamalıdır, bu nedenle gücü P, aşağıdaki formülle belirlenmelidir: P = l2max * R8. Örneğin, 0.2.2 A akım sınırı için, değişken rezistörün direnci 3 ohm olmalı ve güç 12 watt olmalıdır.
 
Geri
Yukarı