SMPS Güç Kaynağı 5v 2A

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör

Son zamanlarda fikirlerimden biri için kullanılmış bir tablet aldım. Yerel bir güç kaynağı olmadan aldı (5 volt 2 amper). Tableti kullanmak için, özellikle gerekli tüm şeyler mevcut olduğundan, bir PSU'yu kendim monte etmeye karar verdim, çünkü "depo gözlerinde" birkaç yanmış bilgisayar güç kaynağı vardı.

Daha önce hiç güç kaynağını değiştirmek zorunda kalmamıştım, bu yüzden amatör radyo forumlarından birine döndüm. Orada bir Starichok51 kullanıcısı kendi anahtarlamalı güç kaynağı devresini getirdi. Meclisten sonra, olması gerektiği gibi çalışmadı, daha sonra bir kısmı Serj66610 tarafından reddedildi ve konu yere düştü. Gaff ve vertigo kullanıcıları tartışma ve kişiselleştirmeye aktif olarak katıldı. Bu kullanıcıların ortak çalışması sonucunda yeni bir güçlü (5v 2a) anahtarlama güç kaynağı elde edildi. Onlara derin şükranlarımı sunarım.

Makalemde, şu anda olduğu gibi, ev yapımı 5 voltluk 2 amperlik bir impuls bloğunun çalışma son devresini vermek istiyorum. Devrede, basılı devre kartında olduğu gibi, tüm değişiklikler, parçaların nominal değerlerindeki değişimler dikkate alınır. BURADAN * .lay6 formatında basılmış bir devre kartı indirilebilir . Diyagramdaki tüm derecelendirmeler, BP'de sahip olduğum şekilde belirtilmiştir. Devre kartı, güç kaynağı kartının kasaya yerleştirilebileceği şekilde yerleştirildi. Dava disket vakasının bir parçasıydı.

5v 2a elde etmek için, trafoyu bir bilgisayar güç kaynağından gelen bir EE19 çekirdeği ile geri sarmanız gerekiyordu. Birincil sarım, 0.2 mm çapında 130 dönüş teli, ikincil - 6 dönüş 1 mm çapında, geri besleme sarımı - 7 dönüş çapı 0.2 mm'dir. Çekirdek elemanların orta uzantıları arasındaki boşluk 0,4 mm olmalıdır. İlk olarak, birincil sargının ilk yarısı, ikincil sargı, birincil sargının ikinci yarısı ve sonunda - geri besleme sargısı. L1, faz halinde 10 tur bükümlü çift sarılı içerir. Ll, herhangi bir markanın ferrit halkasına, 16 ila 32 mm çapında, benim durumumda 18 mm çapında sarılabilir. L2 - 20 halka üzerinde anakarttan 0.5 mm çapında dönüyor. 16 mm çapında bir halka üzerinde L2 hazır 1 mm vardı. Transformatörle ilgili bilgiler Starichok51 tarafından ve filtreler hakkında verildi - Serj66610.

C945 yerine, SS9014, CT3102; C5027R - 13003-13005 yerine, C4242; yerine TL31 - AZ431; 1N5822 - 1N5820 yerine, SR310; KD522 yerine KD510, 1N4148; FR107 - FR154 yerine, FR157. Elbette, özelliklere uygun başka parçalar da kullanabilirsiniz, ancak ev yapımı bir anahtarlama güç kaynağının devresinde herhangi bir değişiklik olması durumunda, yeniden yapılandırmanız gerekebilir. Devredeki detayların, bazıları marjlı PSU 5v 2a için tasarlandığını hatırlatırım.

Eklentiler

• sxema-impulsnogo-bloka-pitaniya-5v-2a.jpg
    sxema-impulsnogo-bloka-pitaniya-5v-2a.jpg
    69,4 KB · Görüntüleme: 34
  • pechatnaya-plata-impulsnogo-bloka-pitaniya-5v-2a.jpg
    pechatnaya-plata-impulsnogo-bloka-pitaniya-5v-2a.jpg
    123,9 KB · Görüntüleme: 28
  • samodelnyj-impulsnyj-blok-pitaniya-5v-2a.jpg
    samodelnyj-impulsnyj-blok-pitaniya-5v-2a.jpg
    82,7 KB · Görüntüleme: 31
  • IPB_5v_2a.zip
    948,3 KB · Görüntüleme: 30