Sigarayı bırakmak isteyenler dikkat!

ibrahimyzci

Moderator
78540.jpg


'Dumansız hava sahası'nı fırsat bilip bağımlılıktan kurtulmaya çalışan tiryakilerin kafası karıştı.

Sigara yasağından sonra bir anda piyasayı yüzde 98 başarı vaat eden ürünler, yedi günde çözüm öneren bantlar ve sakızlar istila etti. En etkili yolun doktor gözetiminde tedavi olduğuna dikkat çeken uzmanlar ise uyarıyor: "Hap, bant, sakız derken başarısız denemelerle hayal kırıklığına uğrayıp daha da bağımlı hale gelebilirsiniz!"

Geçtiğimiz ay yürürlüğe giren sigara yasağı birçok sektörü hareketlendirdi. Türkiye'de sigara bırakma potansiyeli olan 17 milyon kişinin varlığı ilaç sanayisinden aktarlara yüzlerce sektörün iştahını kabarttı. 'En iyi sigara bırakma yöntemi bizde' diyen fırsatçıların yanı sıra tiryakiliği sona erdireceğini vaat eden birçok ürün piyasaya çıktı. Fiyatı 100 lira olan nikotin bantlarından sigara sakızlarına, bitkisel tabletlerden içeceklere kadar farklı ürünlerin sayısı hızla artıyor. Kullanılması halinde sigaranın kısa sürede bırakılacağına yönelik reklamları yapılan bu ürünlerin internet sitelerinde de satışı yaygınlaşıyor. Fakat uzmanlar, sigara bırakmanın ciddi bir iş olduğuna dikkat çekiyor. İlaç, nikotin içerikli ürenler, bitkisel kaynaklı haplar ve diğer tekniklerle gerçekleştirilen bırakma çabalarının yetersiz olduğunu vurguluyor. Hatta kontrolsüz gerçekleşen bu yöntemlerin kişiyi ölüme kadar götürebilecek ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceğini ifade ediyor. Doktor desteği ile sürdürülen ve bir yıla yaklaşan bırakma süreçlerinde başarı oranı yüzde 40'ları geçmezken bu ürünlerin yüzde 98'lere varan başarı vaadi tepki çekiyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sigarayı Bırakma Polikliniği Sorumlusu Prof. Dr. Tunçalp Demir, dünyanın hiçbir yerinde yüzde 98 garantiyle sigara bıraktırılamayacağını söyledi. Bu rakamları abartılı bulan Demir, en etkili yöntemin doktor gözetiminde tedavi olduğunu ifade etti. Aynı fakülteden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta da özellikle eczanelerde reçeteli satılması gereken ilaçları hatırlattı. Bilinçsiz kullanılan bu ilaçların ciddi görme ve kalp ritim bozukluklarına, havale ve kas spazmı, bayılma, şeker ve hatta ölümlere sebep olabileceğini dile getirdi. Tiryakilerin en çok başvurduğu ürünlerden nikotin bandı ve sakız konusunda da Özel Doktorlar Merkezi'nden Prof. Firuz Çelikoğlu ise, "İnsanlara çok rahat bir şekilde eczanelerden alacakları bu ürünlerle sigarayı bırakacakları imajı aşılanıyor. Fakat hem sigara hem de bu ürünlerdeki nikotinin kontrolsüz kullanımı, bağımlılığı iyice artırıyor." şeklinde konuştu.

Bunların dışında akapunktur, hipnoz, biyoenerji gibi alternatif tıbba başvurulduğunu aktaran Kadıköy Şifa Hastanesi'nden uzman doktor Hakan Solak, bilimsel dayanağı olmayan yöntemlere itibar edilmemesini istedi. Denemelerinde başarısız olanların moral bozukluğu ve hayal kırıklığıyla sigarayı hiç bırakamayacağı düşüncesine kapıldıklarının altını çizdi.

İLAÇLARDA DOKTOR DENETİMİ ŞART

Yeni dönemde ilk dikkat çeken ürünlerin başında sigara bırakma ilaçları geliyor. Türkiye'de şu anda piyasada iki firmanın sigara bırakma tedavisinde kullanılan ürünü bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında olmayan bu ilaçlar doktor tavsiyesi dışında kullanılması halinde ciddi yan etkilere sebep olabiliyor. Fiyatları 200 TL civarında olan bu ürünlerin eczanelerde reçeteli satılması zorunluluğu var. Ama bu ürünlere vatandaş çok rahat bir şekilde ulaşabiliyor. İlaçlarla ilgili yapılan haberlerde yüzde 65'e varan oranlarda bırakma garantisi veriliyor. Öte yandan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), temmuz ayının başında yaptığı açıklamada bu ürünler için ciddi nöropsikiyatri semptomların görülme riski olduğunu belirterek, bir ilaç rehberi geliştirme zorunluluğu getirilmişti. Amerika'da bu ürünlerin pilotlar ve kamyon şoförleri tarafından kullanılması yasak.

Güncel Sağlık
 
Geri
Yukarı