RTÜK, özel kanalların Kürtçe yayınına izin verecek mi?

ibrahimyzci

Moderator
i.php


Üst Kurul, özel kanalların Kürtçe yayın yapması için mevzuattaki süre ve içerik sınırlamalarının kaldırılması üzerinde çalıştığını açıkladı. İşte, değişiklikler.

2006'da çıkarılan ve halen yürürlükte olan yönetmeliğe göre
özel kanallar, günde 45 dakika yerel dilde yayın yapabiliyor. Bu yayınlar sadece müzik, haber ve kültürel programlarla sınırlı. Ancak yeni yönetmelik, köklü değişiklikleri getiriyor. Buna göre özel kanallar, TRT Şeş gibi 24 saat Kürtçe yayın yapabilecek. Sadece müzik ve kültür içerikli programlar değil, kadın ve çocuklara yönelik programlar, diziler ve filmler de yayınlanabilecek. RTÜK, TRT Şeş'in yayına başlamasının ardından yerel dillerde yayın konusundaki sınırlamaları masaya yatırdı. Önce bir komisyon kuruldu. Uzun bir çalışma döneminden sonra komisyon yeni bir yönetmelik hazırladı. Önümüzdeki günlerde bu yönetmeliğin Üst Kurul'a geleceğini söyleyen RTÜK Başkanı Davut Dursun, yerel dilde yayınlarla ilgili sınırlamaları kaldırmayı planladıklarını açıkladı. Yönetmeliğin hayata geçmesinin Üst Kurul'un iradesine bağlı olduğunu ifade eden Dursun, kendi kanaatini ise şöyle açıkladı: "Demokratik açılımın tartışıldığı bir dönemde daha özgürlükçü, daha liberal bir anlayışla bu yönetmelik hazırlandı. Ben de kişisel olarak bir açılımın yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bir tarafta devlet 24 saat Kürtçe yayın yapıyor, diğer tarafta özel kanallara sınırlama var. Bu olmaz tabii."

Yönetmeliğin Üst Kurul'da onaylanması durumunda Kürtçe yayın yapmak isteyen özel kanallar RTÜK'e müracaat edecek. Üst Kurul, talepleri inceledikten sonra Kürtçe yayın için izin verecek. Kürtçe yayın yapacak kanalların denetlemesi için de RTÜK'te Kürtçe bilen eleman istihdam edilecek.ç yıl önce çıkarılan yönetmelikle özel kanallara sınırlı olarak Kürtçe yayın izni verildi. RTÜK'e o dönemde 11 yayıncı kuruluş yerel dilde yayın için müracaat etmişti. Üst Kurul sadece Gün TV, Söz TV ve Urfa'da yayın yapan bir radyoya izin verdi. Mevzuata göre TV kanalları günde sadece 45 dakika, radyolar ise bir saat Kürtçe yayın yapabiliyor. Sınırlama sadece süre itibarıyla değil içerik açısından da birçok kısıtlamalar getirdi. Örneğin sadece müzik,
haber ve kültür içerikli programlara izin verildi. Ayrıca Türkçe alt yazı zorunluluğu getirildi. RTÜK'ün yeni yönetmeliği bütün bu sınırlamaları kaldıracak. Özel kanallara uygulanan şartların aynısı Kürtçe yayın yapmak isteyen kanallara da uygulanacak.

AA
 
Geri
Yukarı