RÖLE KONTROL DİYAGRAMI

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Birçok modern elektronik cihaz, ağ düğümleri ve cihazları da dahil olmak üzere diğerlerini değiştiren küçük rölelerle donatılmıştır. Ancak rölelerin kendileri nasıl kontrol edilir - üç şema örneğini kullanarak bunu çözeceğiz. Hepsi oldukça basit - on ayrıntıdan az.
Röle kontrol sürücü devresi
rele-upravlenie-1.png
Özellikler:
Sürücü Gücü - 12V @ 40mA
Röle çıkışı - 230 V'ta 5 A
Giriş Kontrolü - 2-15 VDC LED göstergesi röle durumunu gösterir
PCB boyutları 27 x 70 mm

31520983.jpg
Çeşitli projeler için uygun tek kanallı bir röle sürücüsüdür. Kendisi zayıf akım ve voltaj tarafından kontrol edilen yüksek güçlü tüketicileri değiştirmek için bir rölenin çok basit ve kullanışlı bir etkileşim yolu.
Tek düğmeli röle kontrol devresi
Bu elektrik rölesi kontrol devresi, kapama için tek kontak grubu ile ve kilitlemesiz tek bir düğme ile gerçekleştirilir. Devre şu şekilde çalışır: güç sağlandığında, C1 kondansatörü R1 direnci ve kapalı kontaklar K1.1 üzerinden neredeyse besleme voltajına kadar şarj edilir. S1 düğmesine kapalı kontakları üzerinden, kapalı kontaklar K1.1 ve direnç R1 üzerinden basıldığında, besleme voltajı röle bobinine K1 verilir ve bu da rölenin açılmasına yol açar. Kontak grubu K1.1 anahtarlar ve şimdi röle, direnç R1 ve kapalı kontaklar K1.1 üzerinden beslenir. Anahtarlama sırasında röle kontaklarının uçuşu sırasında, bobine C1 kapasitörünün birikmiş yükü ile güç verilir.
rele-upravlenie-1.jpg
Röle kontakları kapatıldıktan sonra, C1 kondansatörü direnç R2 üzerinden boşaltılır. S1 düğmesine bir sonraki basışınızda, röle bobini üzerindeki voltajın düştüğü ve kontakları açıldığı için kapasitör C1 şarj edilir. Devre orijinal durumuna geri döner. R1 ve C1 elemanları, çoğu elektromanyetik röle tipini çalıştırmak için yeterli olan 150 milisaniyelik bir zaman sabitine sahip bir devre oluşturur.
Lütfen R1 direncinin akım sınırlama olduğunu ve her röle için ayrı ayrı seçilmesi gerektiğini unutmayın.
Tek düğmeli röle devresi
Bu devre, bir kilitleme düğmesine benzer. Tüm tasarım çok basittir ve rölenin kendisinde ve bir transistörde uygulanır. Düğmeye ilk kez basıldığında transistör bir kondansatör deşarj akımı ile açılır, röle kapanır ve transistörün temel devresi boyunca kendi kontaklarıyla bloke edilir. Aynı zamanda, kondansatörün güç kaynağından bağlantısı kesilir ve düğme serbest bırakılırsa, diyot ve direnç yoluyla hızla boşalır. Şimdi düğmeye ikinci kez basarsanız, transistör kilitlenecek ve röleyi kapatacaktır. Doğal olarak, rölenin ikinci bir çift kontağı olmalıdır.
rele-upravlenie-2.jpg
Doğru, şebeke gücünün bu şekilde açılmasını kontrol etmek gerekirse, o zaman sorun, başlangıçta devrenin enerjisinin kesilmesi şeklinde ortaya çıkar. TV'lerde, uzaktan kumandadan veya ATX kasalı bilgisayarlarda açıldığında, bu, güç kablosu bağlandığında böyle bir devrenin hemen güç alması ve ana gücü daha sonra açacağımız gerçeğiyle çözülür.
 

Yazar: guclusat
Makale başlığı: RÖLE KONTROL DİYAGRAMI
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Yukarı