Ramazan zam yapanı teşhir edecekler

ibrahimyzci

Moderator
Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, yaklaşan Ramazan ayı öncesi fiyatları not ettiklerini belirterek, Ramazanda zam yapanları marka marka, isim isim açıklayacaklarını belirtti.

Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı spekülatörlerin Ramazan ayını fırsat bilerek birçok üründe zam hazırlığında olduğunu söyledi.

Halkın geleneklerini fırsat bilen spekülatörlerin ramazan ayını dört gözle beklediklerini anlatan Dinç, ''Ekonomik krizin tüm faturasını 1 ayda tüketicinin sırtından çıkarılmasına müsaade etmeyeceğiz'' dedi.

Dinç, bu yıl yağış nedeniyle tarım ürünlerinde bolluk yaşandığını ifade ederek, yerli sebze ve meyvenin hasat zamanının da Ramazan ayına rastlaması nedeniyle fiyatlarda artış değil, düşüş olması gerektiğini kaydetti.

Buna rağmen fiyatlarda zam sinyalleri almaya başlayan tüketicilerin tedirgin olduğunu anlatan Dinç, şunları kaydetti:

''Yaşanan ekonomik kriz hem üretici hem de tüketiciyi ezmiştir. Bu krizin faturasını ve tüm zararlarını karşılamak için dört gözle Ramazan ayını bekleyenleri uyarıyoruz. Fiyatlarda en ufak bir artışa tahammülümüz kalmadı. Ramazan öncesi fiyatları not ettik. Ramazanda zam yapanları marka marka, isim isim açıklayacağız.''

ZAM GELECEK KORKUSUYLA İHTİYAÇ FAZLASI ALIŞVERİŞ

Dinç, Ramazan yaklaştıkça bazı tüketicilerin zam gelebilir endişesiyle ihtiyaç fazlası alışveriş yaptıklarını belirterek, tüketicilere ihtiyaçları ölçüsünde alış veriş yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Ramazan alışverişlerinde ölçülü olunmasını öneren Dinç, ''Ayrıca tüketicilerden bir şey daha istiyoruz. Tüketicilerimiz piyasayı takip ederek, bizim gözümüzden kaçan zamları ihbar etmek için (0 332) 352 92 92 nolu hattımızı arayıp ihbarda bulunabilirler'' diye konuştu.

Dinç, öte yandan Ramazan nedeniyle zekat olarak dağıtılan gıda paketlerinin de piyasayı hareketlendirdiğini söyledi.

Son dönemlerde ortaya çıkan bu yardım tipinde fakir vatandaşın gerçek ihtiyacının görülmediği gibi satıcı firmaların ellerinde kalan, son kullanma tarihi yaklaşmış ya da geçmiş gıda ürünlerinin tasfiye edildiğine dikkati çeken Dinç, piyasayı olumsuz etkileyen bu yardım modelinden vazgeçilmesinin, gıda fiyatları üstündeki baskıyı kaldıracağını sözlerine ekledi.

AA
 
Yukarı