PIC16F676 ile AYAR GÖSTERGELERİ ÜZERİNDEKİ VOLTAMETRE

uydudoktoru

Tanınmış Üye
Yönetici
Yönetici
460-02.gif


460-01.jpg
Hem voltaj hem de akımın aynı anda görüntülenmesi, yenileme hızı ~ 9Hz. Hem OA hem de OK ile göstergelerin kullanımı sağlanır. Ayrıca hem bir hem de iki gösterge kullanmak mümkündür. Ayrıca, dört basamaklı olanlar kullanılıyorsa, en sağdaki basamak stilize edilmiş "V" veya "A" ölçü birimlerini gösterir. Ancak OA göstergelerinin kullanımında bir sınırlama vardır. Verici tekrarlayıcılar bu şekilde açıldığında, göstergeler ölçüm akımları tarafından "yanar". Şunlar. 2 göstergeli bir devre ile, Tamam ile göstergelerin kullanılması tavsiye edilir, bu durumda ölçülen akımlar, transistör anahtarlarının açılmasını etkilemeyecektir.

Düğmeler kurulu ise, sol göstergede kn "B" ye basmak bu göstergenin geçerli modunu, "-U-" veya "-I-" görüntüleyecektir. Daha fazla tutma modu değiştirecektir. Bir 3 basamaklı göstergeye sahip sürüm için, bu işlev, cihazın hangi modda olduğunu hatırlamaya yardımcı olacak ve 2 göstergeli sürüm için, görüntülenen voltaj ve akım değerlerini değiştirecektir. Her durumda, önemsiz sıfırları bastırma işlevi gerilime uygulanır, yani gerilim 9,9V'u geçmezse, o zaman göstergede ilk sıfırı ("_X.X") görmeyeceğiz.

Kn "N", ofset akım düzeltme menüsüne girmenizi sağlar. Mevcut okumaların doğrusallığını iyileştirmek için op-amp doğrusal bir bölüme kaydırıldıysa bu gereklidir. Şunlar. düzeltme "ekstra" okumaları kaldırabilir. Soldaki göstergedeki düğmeye kısa süre basıldıktan sonra (iki tane varsa), "ShI" (mevcut ofset) mesajı görünecek ve gösterge yanıp sönmeye başlayacaktır. Yanıp sönerken, düğmeler ofseti düzeltmek için kullanılabilir. Birkaç saniye sonra, gösterge yanıp sönmeyi durduracak ve veriler kalıcı belleğe yazılacaktır. Aynı zamanda, göstergenin ekran modu hafızaya kaydedilecek ve bir dahaki sefer açıldığında görünecektir.
 

Eklentiler

  • PIC16F676 VE YARI AYAR GÖSTERGELERİ ÜZERİNDEKİ VOLTAMETRE.rar
    263,8 KB · Görüntüleme: 73
Geri
Yukarı