PIC16F628A dijital saat

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Bu dijital saat en basittir. Birkaç saat içinde toplandı. PIC16F628A mikrodenetleyicisinin temeli, bunun haricinde, saat birkaç basit ve ucuz eleman içerir, bilgiler 4 basamaklı (saatlik) bir LED göstergesinde görüntülenir. Devreye şebekeden güç verilir ve ayrıca yedek gücü vardır. Bu tasarım yeni başlayanlar için önerilebilir, özellikle kaynak programın burada neyin nasıl çalıştığını anlamayı kolaylaştırmak için ayrıntılı yorumlar sağladım.
simply_clock.gif
Bu şema çok basit, basit ve çalışmalarının algoritmasıdır (kaynaktaki yorumlara bakınız). Kn1 ve kn2 düğmeleri sırasıyla zaman - saat ve dakikaları düzeltmek için kullanılır. Saatin 24 saatlik ekran formatı var. Saatin 1. basamağında önemsiz bir sıfır iptal edilir. Saatin doğruluğu tamamen kuvars rezonatörünün frekansına bağlıdır. Ancak saatte özel bir kuvars ve kondansatör seçimi olmasa bile - saat çok doğru.

Saat 2 adet baskılı devre kartına monte edilmiş, 90 derecelik bir açıyla bire bir yerleştirilmiş. Bir panoda tamamen gösterge ve diğer her şey yerleştirilir. Yedek batarya, LED el feneri olan Çin çakmağından çıkarıldı. LED'i çıkarın ve pil tutucuyu panele takın. Fotoğraf, dirençlerin terminallerinin düzenleyicilerinin akülerden kaynaklandığını göstermektedir - tüm yapıyı tutarlar. Elbette, bu tür bataryaların kapasitesi düşüktür, ancak saat şebekeden beslendiğinde, bataryalardan gelen akım tüketilmez. Sadece elektrik beslemesi yoksa devreyi beslerler. Bu durumda, sadece mikrodenetleyici çalıştırılır, gösterge akülerden güç almaz, bu nedenle söner ve saat çalışmaya devam eder. Kontrol düğmeleri panodan kasanın uygun herhangi bir yerine kaldırılır. Düğmelerin tasarımı herhangi olabilir. Şebeke elektriği için kullanılan Çin BP adaptörünü, Buna 7805 mikro devreli (5 volt stabilizatör) bir tahta eklenir. Herhangi bir güç kaynağını (5V çıkış voltajı ve 150mA akım ile) yapın.

Program, PIC mikrodenetleyicisinin ilk çalışması için kullanılabilecek şekilde yazılmıştır, hemen hemen her komutun hareketi yorumlanmıştır. İsterseniz, ajanda, zamanlayıcı, kronometre vb. Ek fonksiyonlara kolayca ekleyebilirsiniz.
vid3.jpg
zip içinde Proteus model, kaynak (ASM), ürün yazılımı (HEX) ve baskı devre yer almaktadır
 

Eklentiler

  • simply_clock.rar
    114,4 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:

Yazar: guclusat
Makale başlığı: PIC16F628A dijital saat
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Yukarı