PIC kontrollü 30V 3A laboratuvar güç kaynağı

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Güç kaynağında, akım ve voltaj dengeleme özellikli iki bağımsız kanal ve sabit voltajlı üçüncü bir bağımsız kanal vardır. Şematik diyagram, Şekil 1'de gösterilmiştir.Şekil 1 Güç kaynağının şematik diyagramı

Cihazın:

- 0-30 Volt ayarlanabilir çıkış ve 0.02 ila 3 Amper arasında ayarlanabilir akım sınırına sahip iki kaynak;
- 1,5 Amper akım limiti ile 5 ve 12 volt sabit voltajlı bir kaynak;
- Ayarlanabilir kaynaklar dijital gerilim göstergesi, akım sınırlaması, yük akımı tarafından tüketilen akım, akım stabilizasyon moduna geçiş göstergesi;
- Her ayarlanabilir kaynak için harici bir kapatma girişi ve bir zamanlayıcı programcısı vardır;
- normal moddaki zamanlayıcı programcısı, sıfırlama olasılığı olan açık durumdaki dakika ve saniyeleri gösterir;
- zamanlayıcı modunda, süreyi 23 saat 59 dakikaya ayarlayabilir ve kaynağın sonunda kapanacağı sayıma başlayabilirsiniz. Kapatmadan önce bu moddan manuel olarak çıkabilirsiniz veya geri sayım göstergesini değiştirebilirsiniz - HH: MM veya MM: SS.

Endikasyon ve kontrol. Doğruluğu arttırmak için, ADC için ayrı bir referans voltaj kaynağı kullanıldı ve bulunan ortalama değerle 4 ölçüm yapıldı. Gerilim ölçüm aralığı 0,05 Volt'luk bir adımla 0-51 Volt, 0,01 Amper'lik bir adımla mevcut 0-5,1 Amperdir. Direnç P8 - akım stabilizasyon moduna giren akımın ayarlanması, P9 - voltajın ayarlanması.

Düzgün şekilde monte edilmiş bir güç kaynağı ünitesinin yapılandırılması gerekmez. değişken bir direnç P2 kullanarak, ADC'nin referans gerilimini 4.5 - 4.6 volt içerisinde ayarlayın ve bir direnç P5, P6, P7 olan referans cihazlardaki göstergelerin okumalarını kalibre edin.

Cihaz uygun boyutta bir kutuya yerleştirilir, yüksek akımlarda uzun süreli çalışma sırasında zorlamalı havalandırma kullanılması önerilir, çünkü ısı çıkışı 100W'a ulaşabilir.

1382868656_plata1.gif


Şekil.2 Baskılı devre kartı ekran güç kaynağı

1382868703_plata2.gif


Şekil.3 Baskılı devre kartı güç kaynağı
 

Eklentiler

  • PIC kontrollü 30V 3A laboratuvar güç kaynağı.zip
    973,1 KB · Görüntüleme: 47
Geri
Yukarı