Performans için Bunları Mutlaka Yapınız !...

FORCİBLE20

GOLDMASTER AR-GE DESTEK
PC'nizin ilk günkü performansını mumla aramaya mı başladınız? Öyleyse şimdi bakım zamanı...

Onlarsız yapamıyoruz. Hava durumuna bakarken, haber okurken, banka işlemlerini gerçekleştirirken, sunum hazırlarken, proje ödevini yaparken, arkadaşlarla konuşurken ve hatta televizyon dizilerini seyrederken kullandığımız bilgisayarlar, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda.

Kısacası bilgisayarları birçok amaç için kullanıyoruz; ancak onların sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için acaba onlarla yeteri kadar ilgileniyor muyuz? Örneğin otomobil sürmek her ne kadar zevkli de olsa, onun bakımını yaptırmadıktan sonra aracın bize pek de faydasının dokunmayacağı muhakkak. Bilgisayarları da bu paralelde değerlendirebiliriz. Eğer bazı noktalarda gerekli önlemler zamanında alınmazsa, ansızın ve hiç beklenmedik bir şekilde bilgisayarınız sizi yarı yolda bırakabilir. Sonuçta her mekanik ve elektronik aletin bir bakıma kaderidir bu...

Tüm bunlara rağmen baştan gerekli önlemleri almak suretiyle bu tür olumsuz durumların yaşanmasının önüne geçebilme şansına sahibiz. Yapmanız gerekenler foto galerimizde...


Hangi antivirüsü kullanıyor olursanız olun yapacağınız ilk iş sık sık bilgisayarınızı taramadan geçirmek. Eğer güvenlik yazılımınızın sizin yerinize gerçek-zamanlı koruma sağladığını düşünüyorsanız, bu düşünceden vazgeçmeniz yerinde olur. Periyodik olarak güvenlik taramalarını manuel yani kendi başınıza yapmak suretiyle internet ya da başka platformlardan bilgisayarınıza sızacak herhangi bir tehdidin de önüne geçebilme şansına sahipsiniz.


İnternet üzerinde bulunan ücretsiz birçok hard disk tarama aracı var; ancak Hard Disk Sentinel isimli yazılım, sadece dahili HDD'leri değil, harici HDD'leri de komple fiziksel taramadan geçirebiliyor. Böylece Hard Disk'inizde aşırı ısınma olup olmadığını, fiziksel bir hasarın meydana gelip gelmediğini bu yazılım sayesinde kolayca teşhis edebilirsiniz.


Sabit diskinizi olası hatalara karşı periyodik olarak taramadan geçirmenizde her daim fayda vardır. Bunun için Bilgisayarım'a çift tıklayın ve ardından herhangi bir HDD sürücünüze (C: gibi) sağ tıklayın ve Özellikler'ine girin. Bir sonraki adımda ise Araçlar sekmesine gelerek 'Şimdi Denetle'ye tıklayın(bu arada iki kutucuğunda seçili olmasına dikkat edin).


Windows'un kurulumunun ardından uzun bir zaman geçtikten sonra bilgisayarınızın artık eskisi kadar hızlı olmadığına şahit olursunuz. Bunun en büyük sebeplerinden biri hiç şüphesiz Windows'un gerektiği gibi temiz tutulmaması ve Kayıt Defteri'nin yüklenen programlarının sayısıyla doğru orantılı olarak daha da kompleks bir yapıya bürünmesi denilebilir. Kullanımı basit, ancak oldukça etkili olan CCleaner ile bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.


Windows Vista, otomatik olarak birleştirme işlemini belirli periyotlarda yerine getiriyor; fakat Windows XP kullanıcıları bu imkandan elbette faydalanamıyor ve bu nedenle sık sık manuel olarak kullanıcıların bu işlemi yerine getirmesi gerekiyor. Oysa kullanıcılar bu işlemi düzenli aralıklarla yapmayı genelde ihmal ettiği için sistem performansında zamanla ciddi düşüşler gözlemlenebiliyor. Bu nedenle en az ayda bir kez hard diskinizi birleştirme işleminden geçirmeniz oldukça önemli. Bunun yanı sıra Defraggler isimli yazılım ile de HDD'nizi en kolay ve pratik bir şekilde birleştirme işleminden geçirebilirsiniz.


Belirli aralıklarla bilgisayarınızın hafızasını (Random Acess Memory - RAM) hatalara karşı taramadan geçirmelisiniz. Windows XP altında Windows Memory Diagnostic aracını bu işlem için kullanabileceğiniz gibi, Vista kullanıcıları da söz konusu aracı Vista Kurulum CD'sinde bulabilir.


BurninTest isimli bir araç sayesinde donanımlarınızı ayrıntılı bir şekilde taramadan geçirebilir, donanımlarınızda meydana gelen problemlerin kaynağını öğrenebilirsiniz.


BIOS'unuz için en yeni güncelleştirmelerle ilgili bilgi almak ve bu güncelleştirmelerden faydalanabilmek için anakartınızın ya da PC'nizin üreticisinin web sayfasına göz atabilirsiniz. BIOS güncelleştirmeleri, kümülatif bir yapıya sahip olduğundan en son yüklenen güncelleme daha önce yayınlanan güncelleştirmeleri de beraberinde getirmektedir.


Windows'unuzun Otomatik Güncelleştirmeleri'nin açık olmasına dikkat edin. Böylelikle her seferinde Windows güncelleştirmelerini bilgisayarınıza indirmek için bir uğraş vermenize gerek kalmaz. Windows'unuzu güncel tutmanızın her açıdan büyük bir önemi vardır. Eğer güncelleştirmelerinizin bir kısmının eksik olduğunu düşünüyorsanız Security Baseline Analyzer isimli Microsoft aracına bir göz atmanızda fayda var.Bilgisayarınızda bulunan donanımlarınızın sürücülerini mutlak suretle güncel tutmalısınız. Bunun için donanım üreticilerinin web sayfasına girerek güncelleştirmeleri indirebileceğiniz gibi RadarSync isimli ücretsiz yazılım sayesinde de güncelleştirmeleri an be an takip edebilirsiniz.
 

052morşimşek

Gold Member
ellerine sağlık güzel bilgiler ama bu anlattıklanırı yapabilmekte bu işlerden bayağı anlamak lazım. kaş yapayım derken ğöz çıkarmamak lazım.
 
Yukarı