Oruçta açlık hissettirmeyen yemiş

tvtekniker

Moderator
Uzmanlar Ramazan'da hurma yerine bunu öneriyor. Hem milli servete katkı için hem de "açlık hissettirmeyip, tok tuttuğu" için...

Türkiye'de orucu "hurmayla açmak adettendir" gibi yaygın bir görüş var... Halbuki, zeytin ve incirle de açılabilir. Kur'anı Kerim'de hurmanın yanı sıra zeytin ve incirden de söz edilir...

Peki Ramazan'da hurma yerine neden inciri tercih etmeli diye soracak olursanız? Bunun çok önemli iki nedeni var...

1-İncir enerji deposu olduğu için açlık hissettirmez ve sizi tok tutar...
2-Yerli malı olduğu için Türkiye ekonomisine büyük kazanç sağlar...

Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Aydın Akyüzlü, ilginç rakamlar veriyor; "Tüm Türkiye iftarını kuru incirle açarsa, her gün 1000 tonluk bir tüketim ortaya çıkar. Ramazan 30 gün sürdüğü için, bu rakam 30 bine çıkar."

MUCİZEVİ FAYDALARI VAR

İncirin faydaları aslında saymakla bitmiyor... Ama en önemlisi müthiş bir enerji deposu olmasıdır... Özellikle de cevizle birlikte tüketildiğinde vücudun dinamosu olur...

Sadece meyvası değil, yapraklarından akan beyaz sıvının da mucize etkileri vardır... Bakın incir nelere iyi geliyor... Ve çok etkili incir formülleri;

TOK TUTUYOR: Özellikle Ramazan ayı için bulunmaz bir nimet. Çünkü incir bir enerji deposu ve oruçluya açlığı hissettirmeyip, tok tutuyor.

Bunun yanında İncir, kan şekerini düzenliyor, hazmı kolaylaştırıyor, enerji veriyor. Pek çok vitamini bünyesinde barındırıyor. Çocukların gelişiminde anne sütü kadar faydalıdır. Her gün bir adet incir tüketilmesi, kolesterolü de düzenliyor.

1.20090827132208..jpg


KURUSUNUN FAYDALARI:

Yaş incir kurutulduğunda bünyesindeki kalsiyum 4.6 kat artar. Bu sayede de müthiş bir enerji deposuna dönüşür. Kurutulmuş incir çok değerli olup, iyi bir besin kaynağıdır. Balgam söktürücü, yumuşatıcı olarak kullanılır.

Kuru incir, içerdiği protein miktarı yönünden fakir, sentezinde kullanılan aminoasit çeşidi açısından zengindir, bu nedenle hücre gelişimini destekler.

Ayrıca kuru incir, boğaz ağrısı bronşit ve öksürüğe de faydalıdır.


Kış aylarında vücudun direncini arttırır, pek çok sağlık sorununa karşı güç ve dayanıklılık kazandırır.

2.20090827132250..jpg


BAĞIRSAKLAR İÇİN FAYDALARI:

İncir bağırsaklardan toksik maddelerin temizlenmesi ve kandaki kollestrol seviyesinin düşürülmesi için faydalıdır. Bağırsak iltihabı olanların çok incir yemesi gerekir.

İncirin bünyesinde şeker, albüminli maddeler, organik asitler, pektin, provitamin, A, B1, B2, C vitaminleri, magnezyum, kükürt, fosfor ve unlu maddeler bulunur.

3.20090827132338..jpg


CEVİZLE İNCİRİN KARIŞIMI

İncir cevizle birlikte yenildiğinde hem vücudunu zehirlerden korur, hem de bronşite iyi gelerek öksürüğü keser.
Nezle için de faydalıdır.

4.20090827132426..jpgSÜTLE İNCİR YENİRSE

İnciri sütle ya da sirkeyle eğer oda olmazsa yalnızca zeytinyağına batırıp yiyerek basur şikayetinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Sesiniz kısıldığında hemen bir inciri bir su bardağı kadar sütün içine koyup bir cezvede kaynatın. Ilık ılık bu şurubu için, çok yararını göreceksiniz.

5.20090827132537..jpgBEYAZ SIVISI NEYE İYİ GELİR

Yaş dalları kırıldığında akan sütümsü beyaz sıvı, nasır ve siğillere sürülür.

Anasonla beraber yenen incir ise hem kan yapar, hem de şişmanlatır.
6.20090827132633..jpg
 
Geri
Yukarı