NE555 ile PWM

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Bu küçük ama güçlü devre, "oldschool"-timer-IC NE555 ile bir PWM üretir. Bu PWM statik değil, P1 tarafından ayarlanan dinamik bir PWM'dir.

1656441014078.png

PWM-JENERATÖR

Çalışma frekansı C4 ile tanımlanır. C4'ün kapasitesi ne kadar düşükse devrenin frekansı o kadar yüksek olur. Çalışma frekansı yaklaşık olarak hesaplanır: f = 100e3 * C4. Bu akılda tutularak, µF alanında kapasite ile yanıp sönen frekanslar oluşturmak çok kolaydır.

ÇIKIŞ SAHASI

Devrenin ikinci kısmı yük kontrolünü sağlar. Bu durumda bir LED. TO220 kasasındaki bir powermosfet, çıkış aşamasını sunar. Kapısı bir dizi bipolar transistör tarafından çalıştırılıyor. Frekanstan bağımsız olarak uygun kontrol voltajına ve uygun dönüş hızına özen gösterirler. Diyot, PWM'nin kapalı olduğu süre boyunca kapı kapasitesinin hızla boşalmasını sağlar.

GÜÇ KAYNAĞI

Devre, 5V ila 12V arasında voltajlarla beslenebilir. Kullanılan LED'lerin miktarına ve konfigürasyonuna göre besleme voltajını seçmek mantıklıdır. Örneğin, ucuz bir duvar prizi iyi bir besleme voltajı kaynağıdır. Devre, bir Luxeon güç LED'i için geliştirildi, ancak bir fanı sürmek için de kullanılabilir.
 
Geri
Yukarı