LM4702 (2x 150W) Lateral MOSFET HI-FI Amplifikatör

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Görüldüğü üzere National Semiconductors mühendislerinin MOSFET uygulamaları üzerine derlediği çalışmadan istifade ettim. Ancak tasarım üzerinde bir takım hesaplamalar ve düzenlemeler gerekli oldu.
National'cıların 2SK1058 / 2SJ162 lateral MOSFET grubu üzerindeki tavsiyeleri, 115mA bias akımı temelinde odaklanıyor. Bunu sağlayabilmek için hem gate hem de bias dirençleri ayarlı olarak yapılandırılmış. Ben de tavsiyeye uydum ve bias akımını 110mA (sıcak) seviyesinde tuttum. Ayrıca devrenin kazancını 6K8 / 220R geri beslemeyle 31,9 Avv yani 3 yaklaşık 30dB e set ettim. Devrenin bu haliyle tam çıkış alabilmek için yaklaşık 1,41v RMS giriş sinyali uygulamak gerekiyor. Bu durumda örneğin CD çıkışı için preamplifikatör gerekmeyecek demektir.
Ayrıca kompanzasyon ve bias kondansatörü için önerilen gümüş/mika kondansatörler iyi sonuç vermediğinden yerine seramik disk kondansatörler uyguladım. Diğer yandan besleme için önerilen tüm tedbirleri bire bir aldım.
National'cıların başka bir handikapı ise LM4702 için soğutucu önermemiş olmaları. Aslına ilk bakışta gereksizmiş gibi duruyor çünkü sonuçta bu entegrei bir nevi op-amp, ancak çalışma gerilimi göz önüne alındığında (55+55=110v) güç harcaması yaklaşık olarak 10W seviyelerinde oluştuğundan muhakkak soğutucuya bağlamak gerekiyor.
İşte devrenin tamamlanıp kutulanmış hali (kutulanmaya başlanmış).
Kutulama işlemi bittiğinde, pasif bir preamplifikatörle birlikte salonumdaki yerini alacak.
Dinleme izlenimlerime gelince; yaklaşık 1 aydır evimdeki LM4780 (dördüncü proje) gainclone'mle dönüşümlü olarak yaptığım ve araya RAS100 eklediğim dinleme testleri esnasında şunları tespit ettim;
- Devre oldukça sıcak ve detaylı bir ses karakteristiğine sahip,
- Dengeli bir dinamik dağılım söz konusu. Asla herhangi bir tonu baskın olarak algılamak mümkün değil.
- Gürültü davranışı oldukça başarılı ve normal dinleme seviyelerinde gürültü algılamak olası değil.
- Son çıkış gücünde (170W @ 8ohm, ölçülmüş değer) dahi duyulabilir distorsiyon algılamak olası değil.
- Güç kaynağı bağımlılığı yüksek ancak ağır bas stres testlerinde dahi bas kaynaklı PSU çökmesi yaşanmadı.
- Entegre amplifikatörlere göre mid ve tiz detayların mukayese kabul etmez şekilde yüksek.
- MOSFET (RAS100), ve bipolar (Edwin) uygulamalarına kıyasla oldukça stabil çalışması var. Termal izleme gerektirmiyor ve aşırı ısınmış (97°) MOSFET gurubuyla dahi stabilitesini koruyor.
Diğer yandan yapmayı düşünen arkadaşlar için bir kaç uyarı;
- MOSFET leri muhakkak audio için özel üretilmiş lateral MOSFETlerden seçin, ben uygulamamda alışık olduğum için Renesans kullandım, alternatif olarak; BUZ900 / 905, 2SK1529 / 2SJ200, IRFP240 / 9240 kullanılabilir. Ancak en iyi sonuç Renesans (2SK1058 / 2SJ162) ve Toshibalarla (2SK1529 / 2SJ200) alınmış durumda. Ayrıca MOSFET ler muhakkak match edilmiş olmalı. Bu çok önemli aksi takdirde istediğiniz distorsiyon seviyesini yakalayamazsınız.
- LM4702 entegresi oldukça pahalı bir komponent. Bana maliyeti yaklaşık 30$ oldu. Soğutma yapmadığınız takdirde yüzey ısısı 120-130° ye kadar çıkabiliyor. Muhakkak uygun bir şekilde soğutun.
- Güç kaynağı için ben 500VA lık 2 x 40v toroid trafo kullandım çünkü elimde vardı. Tam güç için kanal başına en az 6A i yani toplamda 12 A i sınıtıya düşmeden verebilecek bir toroid (veya iki) trafo kullanın. Ki bu da yaklaşık 900-1000VA eder. Ayrıca MUR860 veya 1560 hızlı diyıtlar kullanıp iki kanal doğrultma yapın. Besleme gerilimini asla simetrik 90v un üzerine çıkartmayın ve 30v un altına da düşmeyin. Tavsiye edilen, benim kullandığım üzere 55v simetriktir. Filtre olarak kanal başına en az 20,000 veya 30,000 uF Low ESR kondansatör kullanın.
- MOSFET besleme girişlerine 4-5A lik sigorta ekleyin. Tam olarak korumasa da kısa devre anında bir şansınız olur.
- Çıkış offsetini ve sükunet akımın ayarlamak için trimpotlar konulmuştur. Trimpotları asla ilk başlangıçta minimum veya maksimum seviyede bırakmayın. MOSFET leriniz kolayca yanabilir.
- Ve son olarak MOSFET lerinizi ciddi büyüklükte bir soğutucuya bağlayın. Benimki 0,5°C/W, ancak ben genelde normal seviyede dinleme yapan biriyim, eğer yüksek seste dinleyecekseniz benimkilerin en az iki katı büyüklükte soğutucu kullanın.
Rangkaian 600 Watt Darlington Power Amplifier.jpg

Son düzenleme:
Kardeşim insan bir kaynak linki verir veya kaynak gösterir! Ayıptır bu yaptığınız..
Bu proje tasarımdan uygulamaya kadar tamamen bana aittir.
Hiçkimseden bilgi sakladığımız yok, para istediğimiz de yok! Açık açık yayımlamışız internet ortamında.
Ayrıca bu projeyi uygulamak isteyen arkadaşlara yardım da ederim, PCB kalıbını yollarım arzu eden olursa. Ama önce saygı!
İmzanızda paylaşımdan bahsetmişsiniz, acaba emeğe saygı olmadan paylaşım yapılır mı?
Bu mesajımı siler ya da yayımlamazsanız her ortamda bu saygısızlığı dile getiririm kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Kardeşim insan bir kaynak linki verir veya kaynak gösterir! Ayıptır bu yaptığınız..
Bu proje tasarımdan uygulamaya kadar tamamen bana aittir.
Hiçkimseden bilgi sakladığımız yok, para istediğimiz de yok! Açık açık yayımlamışız internet ortamında.
Ayrıca bu projeyi uygulamak isteyen arkadaşlara yardım da ederim, PCB kalıbını yollarım arzu eden olursa. Ama önce saygı!
İmzanızda paylaşımdan bahsetmişsiniz, acaba emeğe saygı olmadan paylaşım yapılır mı?
Bu mesajımı siler ya da yayımlamazsanız her ortamda bu saygısızlığı dile getiririm kusura bakmayın.

Bu forumda elektronik ile ilgili hemen hemen tüm konular alıntıdır.Kimsede aksini iddia edemez.Ama paylaşım yapmak gerekiyor ki ve yukardaki mesajda zaten paylaşım yapılmıştır.eşeltirinize saygı duyuyorum.Küfür harici mesajları silmiyorum bence eleştiriye acık olmak lazım.

Bu arada paylaşımlarınızı bekleriz arkadaşım.Elinize sağlık

Eyvallah... Sözümü geri aldım.
Gerek eski forumumda;
forum.diyaudiotr.com
Ve gerekse yeni açtığım forumda;
forum.diyaudio.info.tr
Pek çok projem mevcut ve tamamen bana aitler. Ancak yalnızca audio üzerine, malum arkadaşlarla birlikte ilgi alanımız yalnızca audio.. 28 yıldır amplifikatör yapar dinlerim ama bıkmadım :D (bu arada yaşım 41)
Diğer yandan bu forumda da paylaşımlar yapabileceğimi düşünüyorum. İlginiz sevindirdi beni.
Kolay gelsin.

Paylaşımlarınız bizleri herzaman için mutlu edecektir arkadaşım.Elinize sağlık

herkese çalışmalarında başarılar rica etsem lm 4702 yi nerden bulabilirim bir yol gösteren olurmu acil lazım ilginize şimdiden teşekkür ederim..

sample istemekten başka çareniz yok gibi duruyor...Türkiyede malesef satılmıyor diye biliyorum...
kolay gelsin.

slm bu cihaz çok başarılı mı en düşük frekans ile en yüksek frekans arasına baktınızmı hiç saygılar

LM4702 yapılmış güzel bir devre

Zip File Contents:

[0] LM4702_BPL_Audio_Amplifier_Module.pdf
[1] LM4702_Instructions.pdf
[2] Rangkaian 600 Watt Darlington Power Amplifier.jpg
[3] lm4702 pcb.jpg
[4] lm4702 pcb.pdf
[5] 261003352448.jpg
[6] 2610022953Y.jpg
[7] LM4702 2.sema.pdf
[8] mos150.JPG
[9] (YMYA)600W AUDIO AMP.pdf