LM386 Ses Amplifikatörü

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
1215466028_1.jpg
Önceki deneysel modülde LM 386 kendini yalnızca pozitif taraftan gösterdi, doğal olarak kullandık. Devre, bazı değişikliklerin haricinde, eski modülden (bir mikrofon için sinyali yükseltmek için modül) bir kanal için olan amplifikatör devresi ile hemen hemen aynıdır:

  1. Bir ayar direnci kullanarak mikrofon hassasiyetinde ince ayar yapabilme özelliği eklendi;
  2. bir atlama teli kullanarak 20 veya 200'lük bir çipin bir kazanım seçme yeteneği eklendi;
  3. Karşılaştırıcı devreden çıkarıldı - çıkış yalnızca analog bir sinyaldir.
  4. amplifikatörden gelen çıkış direnç üzerinden toprağa “çekilir”.


Mikroişlemcinin ADC'si üzerinden (veya harici bir ADC üzerinden) işlem yapmayı planladığımız için karşılaştırıcıyı yeni modülde kullanmayı bıraktık. herhangi bir zorluk değil ADC tarafından basit bir sinyal işleme (biz de bir örnek yayınlayacağız aşağıdaki Code AVR ). Ek olarak, amplifikatörden gelen çıkış, daha net bir sinyal elde etmek için 100k'lık bir dirençle toprağa çekildi. Gördüğünüz gibi, modül artık gürültü bağışıklığını iyileştiren ve baskılı devre kartının boyutlarını minimize etmeye izin veren bir kanala sahip.
Modülde, cep telefonlarından daha önce kullanılan mikrofonlar gibi, doğrudan devre kartına mühürlendi. İnsan sesine duyarlılık mükemmel. Sensörler hem ADC hem de basit bir mikrofon amplifikatörü olarak test edilmiştir. Osilogramlar gereksiz parazit ve parazit olmadan saf ses sinyalinin çıkışını gösterdi. Mikrofon duyarlılığının ayarlanması ve kazanç seçimi sayesinde, modül hemen hemen her iş için yapılandırılabilir.

1215466085_pcb-sound-sens_v2.gif
 

Eklentiler

  • kondansermicdev.zip
    376,9 KB · Görüntüleme: 20

Yazar: guclusat
Makale başlığı: LM386 Ses Amplifikatörü
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Yukarı