LM317+LM358 ayarlı güç kaynağı

My Electronics LAB

Gold Member
Devreyi baştan sonra kendi tarafımdan yeniden çizdiğim bir devredir. Volt ayarını güzel yapmaktadır... Devrenin son hali ve baskı devresini ekte paylaştım..

LM317+LM358 ayarlı güç kaynağı.jpegdevrenin bitmiş hali.jpg

1.jpg

Eklentiler

• 2.jpg
    2.jpg
    107,7 KB · Görüntüleme: 23
  • 3.jpg
    3.jpg
    125,1 KB · Görüntüleme: 48
  • komponent listesi.rar
    7,6 KB · Görüntüleme: 25
  • baskı devresi (alt-üst).pdf
    60 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Emek vermişsiniz, elinize sağlık. Fakat tutarsız 1-2 nokta var. Giriş AC 30V. Bu durumda filtre kondansatörü uçlarında boşta yaklaşık DC 42V. göreceğiz. Fakat LM358 op-amp'ının datasheetine bakınca bu parça max. 32V.'ta çalışır diyor. LM358B'si ise max. 36V.'a kadar çalışabiliyor. 7812 regülatörü için de aynı durum söz konusu. Bu regülatör max.35V'a kadar çalışabiliyor. Giriş AC 30V. olursa bu parçalar muhtemelen yanacak sanırım.

Emek vermişsiniz, elinize sağlık. Fakat tutarsız 1-2 nokta var. Giriş AC 30V. Bu durumda filtre kondansatörü uçlarında boşta yaklaşık DC 42V. göreceğiz. Fakat LM358 op-amp'ının datasheetine bakınca bu parça max. 32V.'ta çalışır diyor. LM358B'si ise max. 36V.'a kadar çalışabiliyor. 7812 regülatörü için de aynı durum söz konusu. Bu regülatör max.35V'a kadar çalışabiliyor. Giriş AC 30V. olursa bu parçalar muhtemelen yanacak sanırım.

Benim trafo çıkışım AC 27V kondansatörüm 2200uF bu şekilde bağladım sorunsuz çalışıyor bir sıkıntı yok... Yine siz LM317 in 2 numaralı ayağının bulunduğu noktaya dc 30V üzerine geçmemesinde fayda var..

Son düzenleme:
Geri
Yukarı