LED spektrum analizörü 10 kanal şeması

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Собранное устройство.jpg

Bu devre, lamba, basit LED veya kadranlı göstergelerden memnun kalmazsanız, herhangi bir amplifikatörün tasarımında kullanılabilecek 10 bantlı bir spektrum analizörünün (gösterge) şematik bir diyagramıdır. Genel olarak, ağ benzer amaçlar için çok çeşitli şemalar bulabilir, daha karmaşık bir sürümde duracağız, bu şema bir Atmega8 mikrokontrolcüsü kullanılarak yapılmıştır. Şemaya bakalım:Mikrodenetleyiciye ek olarak, ayrıca bir çift mikro devre vardır, bu işlem bir TL071 işlemsel yükselticisidir, ona bir doğrusal sinyal gelir ve bir kod çözücü CD4028, ikincisinin analogu K176ID1 yerli çiptir. Cihaza, 7805 nolu entegre bir dengeleyici üzerinde uygulanan bir güç kaynağı ünitesi tarafından beslenmektedir. Quartz, 18 MHz frekansına sahiptir. Ayrıca şemada, LED matrisini kontrol eden bir grup transistör anahtarı görüyoruz. Matris düzeni aşağıda gösterilmiştir:100 LED, 10x10'luk bir matris oluşturur. Her bir matris sütununun yanıt verdiği frekanslar aşağıdaki gibidir:

31Hz, 62Hz, 125Hz, 250Hz, 500Hz, 1kHz, 2kHz, 4kHz, 8kHz, 16kHz

J4 ve J5'i kullanarak, ekran çalışma modunu, yani doğrusal modda, tepe ekranlı doğrusal modda, nokta modda ve tepe ekranlı nokta modda çalışabilirsiniz. Bu atlama telleri yerine, daha hızlı mod değişimi için minyatür anahtarları ayarlayabilirsiniz.

CD4028 mikro devresinin güç bobini kod çözücünün doğru çalışması için monte edilmiştir, prensipte bunun yerine bir atlama teli yerleştirilebilir (tahtanın sol alt köşesine bakın).

7805 numaralı stabilizatör küçük bir radyatöre monte edilmiştir:Ücret montajı şuna benzer:Montajlı cihaz:Mikrodenetleyici bellenimi ve Algorithm Builder programına fyuzov kurulumu için bilgi dosyası dahil, göstergeyi tekrarlamak için gerekli tüm malzemeler arşivde bulunabilir. Ayrıca, bu spektrum analizörü ile ilgilenen yabancı bir dergiden ve elbette LAY6 formatındaki blokların basılı devre kartlarından oluşan orijinal bir makaleye sahiptir.
 

Eklentiler

  • SPECTR.zip
    3,5 KB · Görüntüleme: 13
  • Spectroanalizator.zip
    5,9 MB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Yukarı