LED polis flaşörü şema ve açıklama

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Bu şema, bir polis veya acil durum aracının ışığını taklit eden özel bir aydınlatma efekti sunar. Kendi arabanızı ayarlamak için de başarıyla kullanılabilir. Alarm ünitesine görsel bir ek olarak veya bir reklam öğesi olarak çok etkileyici görünebilir.
LED flaşörün çalışması, dönüşümlü olarak kırmızı ve mavi olmak üzere iki ışık alanını yakmaktır. Etkiler, iki jeneratörün asenkron çalışması nedeniyle ortaya çıkar: ilk anahtar LED setleri, ikincisi bir flaş efekti yaratır.
svetodiodnaya-policejskaya-migalka-sxema-i-opisanie.gif
DD1.5, DD1.6 mantık öğeleri üzerine kurulu ilk jeneratör. Eşlik eden elemanları R1, R2 ve C1 ile birlikte, %50 görev döngüsü ile bir kare dalga sinyali üretir.

DD1.4 elemanı, kırmızı ve mavi LED bloklarının dönüşümlü olarak yanması için sinyali ters çevirmeye yarar. Böylece, LED blokları arasında geçiş yapma işlevi gerçekleştirilir. Transistörler VT1 ve VT2 doğrudan LED'leri kontrol eder. DD1'in çıkış devreleri LED'ler için yeterli akımı sağlayamadığı için devrenin doğru çalışması için gereklidirler.
DD1.1, DD1.2, R5, R6, R7, VD1, VD2 ve C2 elemanlarında flaş efekti yaratan ikinci bir jeneratör inşa edilmiştir. İlk jeneratörden "daha hızlıdır" ve %50'den daha fazla görev döngüsüne sahiptir. Bu, görsel izlenimi büyük ölçüde geliştirir.

VD1 ve VD2 diyotlarının varlığından dolayı %50'den fazla doldurma faktörü elde edilir. Transistör VT3, transistör VT1 ve VT2 ile aynı işlevi yerine getirir, LED'lere güç sağlamak için yeterli çıkış gücü sağlar, bunu yalnızca LED'lerin katot tarafından yapar . Direnç R9, LED'lerden geçen akımı güvenli bir değerle sınırlar.

LED'ler aşağıdaki gibi kontrol edilir: anot tarafı mavi ve kırmızı LED'ler arasında geçiş yapar. Katotların yanından, LED'ler bir stroboskop işlevi gören darbelerle kontrol edilir.

Devre iki kart üzerine monte edilmiştir. Her şey düzgün bir şekilde lehimlenirse, güç bağlandıktan hemen sonra flaşör çalışmaya başlayacaktır. LED'lerin montajına özel dikkat göstermeye ve bunu mümkün olduğunca verimli yapmaya çalışmaya değer.
svetodiodnaya-policejskaya-migalka-sxema-i-opisanie-2.jpg
 
Geri
Yukarı