LED lamba için dimmer

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Bu karartıcı, ultra parlak LED'lerde LED lambanın parlaklığını ayarlamanıza olanak tanır. Devre, ışık çıkışının verimliliğini ihmal etmeden dimmer tasarımını önemli ölçüde basitleştirmeyi mümkün kılan bir doğrusal voltaj regülatörü DA1 LM2941 kullanır.
Sürücü devresi, giriş voltajı 10.5V'un üzerine çıkana kadar LED'lerin parlamasını kontrol etmenizi sağlar. Bu armatür, iş yeri için bir masa lambası veya küçük bir lamba olarak kullanılabilir.

Güç Gereksinimleri:​

  • Giriş voltajı: 10.5-16V
  • Giriş akımı: 12V'de 11-150mA.

Devre Tanımı​

Sigorta üzerinden 12V'luk giriş DC voltajı LM2941'in girişine beslenir. Diyot VD1, devreyi güç polaritesinin yanlış bağlanmasından korumak için tasarlanmıştır. Güç yanlışlıkla açılırsa, akım devreden değil, diyottan akacak ve bunun sonucunda sigorta atacak ve cihazın enerjisi kesilecektir.
dimmer_dly_svetodiodnoy_lampi_18_cd.gif
DA1 regülatörü, voltajı 5,5V (karanlık) ila 8,3V (parlak) aralığında ayarlamanıza olanak tanır. Parlaklık, sabit bir direnç R2'nin bağlı olduğu paralel bir değişken direnç R3 ile ayarlanır. Ayarlama doğrusal değildir, bu, insan gözünün aydınlatmadaki değişikliklere (logaritmik tepki) yönelik algısının özelliğinden dolayı gereklidir.

Üç LED'den oluşan bir grup, 24 ohm'luk bir akım sınırlama direnci üzerinden seri olarak bağlanır. Toplamda bu tür altı grup vardır. Bu bağlantı, içlerinden geçen akımı 20mA ile sınırlamaya yardımcı olur.
 

Eklentiler

Geri
Yukarı