IR2153'te 1000 W SMPS anahtarlama güç kaynağı

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
İşte 1000 watt'lık bir UPS devre şeması. Bu şema radyo amatörleri tarafından bir kereden fazla tekrarlanmış olmasına rağmen, bu şemada internette birçok video ve forum var. Ama bu UPS'i nasıl yaptığımı sizinle paylaşmak istedim. Bu arada, bu devreyi ve baskılı devre kartını diğer kaynaklardan indirdim, hataları vardı, bazı elektrolitlerin polaritesi baskıda karıştırıldı ve bir transistörün iletkenliği devrede doğru bir şekilde gösterilmedi. Belki de böyle kaynaklara sahibim, ama yine de bir gerçekti. Burada devreyi ve mührü hatasız yayıyorum. Makalenin sonunda, planın yazarının kaynağına bir bağlantı.

Site, ses frekansı güç amplifikatörleri (ULF) 125, 250, 500, 1000 watt şemasına sahiptir. , 500 W seçeneğini seçtim, çünkü radyo elektroniği yanı sıra, müziğe de çok düşkünüm ve bu nedenle ULF'den daha kaliteli bir şey istedim. TDA 7293'teki şema bana uymadı, bu yüzden 500 watt'lık alan etkili transistörler seçeneğine karar verdim. Başından beri neredeyse ULF'nin bir kanalını topladım, ancak iş çeşitli nedenlerle (zaman, para ve bazı bileşenlerin erişilemezliği) durdu. Sonuç olarak, eksik bileşenleri satın aldım ve bir kanalı bitirdim. Ayrıca, belirli bir süre sonra, ikinci kanalı topladım, hepsini ayarladım ve başka bir amplifikatörden gelen güç kaynağında test ettim, her şey en üst düzeyde çalıştı ve kaliteyi gerçekten sevdim, öyle olmasını beklemiyordum bile. Ayrı, şimdiye kadar her zaman toplanan nissan jambon radyo Boris, AndReas sayesinde çok sayıda ve diğer nüansların kurulmasına yardımcı oldu. Dahası, güç kaynağı oldu. Tabii ki, geleneksel bir transformatör üzerinde bir güç kaynağı yapmak istiyorum, ama yine de, her şey transformatör için malzemelerin mevcudiyetinde ve maliyetlerinde duruyor. Bu yüzden UPS'te durmaya karar verdim.

Şimdi UPS'in kendisi hakkında:
1000-watt-ir2153-zuboka_ispravlenie.jpg


Devre IR2153

7903bd9f5db258c88b3e092bee0a5d3c.jpg


IR2153 yongası, alan etkisi ve IGBT yarım köprü transistörlerini kontrol etmek için bir sürücüdür. Gaz deşarj lambalarının elektronik balast devrelerinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir, bu nedenle işlevselliği oldukça sınırlıdır. Bu sınırlı fırsatlar, ona dayalı bir IIP oluştururken hatırlanmalıdır. Mikro devre basit bir güç kaynağı oluşturmanıza izin verir, özünde bir doğrultucu ile elektronik bir transformatördür. Daha yüksek sınıf bir UPS inşa etmek istiyorsanız, TL494 PWM'ye bakın, stabil bir UPS yapabileceğiniz için bu çip daha ilginç olacaktır.

Bu devre, tankları şarj ederken hem giriş hem de çıkışta yumuşak bir başlatma, ayrıca kısa devreye ve aşırı voltaja karşı koruma sağlar. Girişte, 275 Voltluk bir varistör vardır, besleme voltajı girişi aştığında, varistör girişi kısaltır ve sigorta patlar.

Kısa devre koruması, çalışma prensibi: R11 ve R12 dirençleri akım sensörü olarak hizmet eder, R11 ve R12 dirençlerinde kısa devre veya aşırı yük ile düşük güç tristörünü T1 açmak için yeterli büyüklükte bir voltaj düşüşü oluşur, tristörün açılması, tristörün açılması artı güç kaynağını toprağa artıracak, Böylece, mikro devre besleme voltajı almaz ve çalışmayı durdurur. Güç tristöre doğrudan değil HL1 LED'i üzerinden verilir, LED yanar ve aşırı yük veya kısa devre olduğunu gösterir. KGK'yı korumak için, kapatmanız, kısa devrenin nedenini ortadan kaldırmanız, HL1 LED'inin sönmesini, ancak güç kaynağını açtıktan sonra beklemeniz gerekir. IR2153'te korumanın biraz farklı uygulandığı UPS şemaları vardır, orada korumadan çekilmek için güç kaynağını kapatamazsınız,KGK otomatik olarak kapatmadan korumadan çıkar. Bu anlarda hem avantajlar hem de dezavantajlar vardır.

Bu PCB düzeninde, ana bipolar güç, düşük güçlü bipolar güç - + 12 Volt ve 12 Volt dışında çıkışlar da vardır . Bu ek güç çıkışları, ön devrelere ve soğutma fanlarına güç sağlamak için kullanışlı olabilir. Devrenin tekrarlanması çok kolaydır ve devre kartı doğru yapılmışsa(şemaya göre), parçalar doğru seçilir ve transformatör de sarılır ve doğru şekilde hesaplanır, sonra her şey hemen çalışır. Korumayı, R9 değişken çok turlu direncini ayarlayarak yapılandırmanız yeterlidir. Hem giriş hem de çıkış, devre filtreleme sağlar, bir gaz vardır. Şebeke rektifiye voltajına dayanan C4, C5 elektrolitleri, 1 μF başına kabaca 1 watt olarak hesaplanır. Yaklaşık 960 watt giden paralel 2 * 470 Mkf'yi koydum. Güvenilirlik için, ULF (yük) aktif bir demir türü değil, darbeli bir doğaya sahip olduğu için 2 * 500 watt ULF kullanırken oldukça yeterli olan 850-900 watt'ı çıkarabileceğiniz ortaya çıkıyor.

LAY'da baskılı devre kartı

ibp.jpg


img_20170325_212844.jpg


img_20170325_212954.jpg


img_20170325_212936.jpg


img_20170325_213027.jpg


IRFP 460 transistör kullandım, çünkü diyagramda belirtilenleri bulamadım. Transistörleri tam tersine koymak zorunda kaldım, 180 derece açtım, bacaklar için daha fazla delik açtım ve telleri lehimledim (fotoğrafa bakın). Ne zaman devre kartını , daha sonra fark ben bulmuyorum devre transistör olarak sadece ilgili olduğunu, ayarlanan olanlar (IRFP 460). Transistörlerin ve çıkış doğrultucu diyotların ısı yalıtımlı iletken contalar aracılığıyla bir ısı alıcıya monte edilmesi zorunludur ve radyatörler bir soğutucu ile soğutulmalıdır, aksi takdirde transistörler ve doğrultucu diyotlar aşırı ısınabilir, ancak elbette transistörlerin ısıtılması da kullanılan transistörlerin türüne bağlıdır. Saha çalışanının iç direnci ne kadar düşük olursa, o kadar az ısıtılır.
irfp460_4_sht_v_lote_original_100.jpg


Ayrıca, Varistor 275 Volt'u henüz girişte kurmadım, çünkü şehirde yok ve ben de yapmıyorum, ancak internet üzerinden bir ürün sipariş etmek pahalı. Çıkışta ayrı olarak elektrolitler dağıtacağım, çünkü yeterli voltajım yok ve boyut uygun değil. Omuza seri halinde 10.000 Mkf * 50 Voltluk 4 elektrolit koymaya karar verdim, toplamda her kolda güç kaynağı için yeterli olacak 5.000 Mkf * 100 volt elde ediyoruz, ancak omzuna 10.000 mkf * 100 volt koymak daha iyi.

Diyagram, mikro devrenin güç kaynağı için R5 47 kOhm 2 W direncini gösterir, 30 kOhm 5 W (10 W'dan daha iyi) ile değiştirilmelidir, böylece ağır yük altında akım IR2153 mikro devresi için yeterli olacaktır, aksi takdirde akım eksikliğine karşı korumaya geçebilir veya nabız atacaktır. Kaliteyi etkileyecek voltaj. Yazarın devresinde, böyle bir güç kaynağı ünitesi için çok fazla olan 47 kOhm vardır. Bu arada, direnç R5 çok ısınacaktır, endişelenmeyin, güç kaynağındaki IR2151, IR2153, IR2155'teki bu devrelerin tipine R5'in güçlü ısınması eşlik eder.

Benim durumumda, ETD 49 ferrit çekirdeğini kullandım ve tahtada çok zorlaştı. 56 KHz frekansında, hesaplamalara göre, bu frekansta 1400 watt verebilir, bu da benim durumumda bir marj var. Çekirdeğin toroidal veya başka bir şeklini kullanabilirsiniz, ana güç genel güç, geçirgenlik ve elbette tahtaya yerleştirmek için yeterli alan olacaktır.

eer_etd_mn_zn_power_ferrite_core.jpg


1272472375378_hz_cnmyalibaba_web1_18316.jpg


93442013-08-2997459503.jpg


d0b1d0b5d0b7-d0b8d0bcd0b5d0bdd0b8-1.jpg


ETD 49 için sargı verileri: 1 = 20 tur, 5 kabloda (220 volt sargı) 0.63 tel ile. 2-ka = ana güç bipolar 2 * 11, 0,63 ila 4 tel (sargı 2 * 75-80) voltluk bir tel ile döner. 3 telli = 1 telli 0.63 telli 2.5 tur (yumuşak başlangıç için 12 volt sargı). 4 telli = 1 telde 0.63 tel ile 2 tur (ön devreleri (timbroblock, vb.) Çalıştırmak için ek sargı.Transformatör çerçevesi dikey bir tasarıma ihtiyaç duyuyor, yatay bir tane var, bu yüzden onu çitlemek zorunda kaldım. Çerçevesiz bir tasarıma sarabilirsiniz. Çekirdeği kendiniz hesaplamanız gerekecek, makalenin sonunda bırakacağım programı kullanabilirsiniz. Benim durumumda, 500 watt'lık bir amplifikatör için 2 * 75-80 volt çift kutuplu bir voltaj kullandım, neden daha az, çünkü amplifikatörün yükü 8 Ohm değil 4 Ohm olmayacak.

Kurulum ve ilk çalıştırma:

UPS'i ilk kez çalıştırırken, ağ kablosu ile UPS arasındaki boşluğa 60-100 watt'lık bir ampul taktığınızdan emin olun. Açıldığında, ışık yanmazsa, o zaman zaten iyidir. İlk başlatmada, kısa devre koruması açılabilir ve HL1 LED'i yanar, çünkü yüksek kapasiteli elektrolitler açılma anında büyük bir akım alır, bu olursa, çok turlu direnç durana kadar saat yönünde döndürülmeli ve ardından LED kapanana kadar beklemelidir. kapalı duruma getirin ve UPS'in çalıştığından emin olmak için tekrar açmayı deneyin ve ardından korumayı ayarlayın. Her şey doğru şekilde lehimlenir ve parçaların doğru değerlerini kullanırsa, UPS başlayacaktır. Ayrıca, UPS'in açık olduğundan ve çıkışta tüm voltaj bulunduğundan emin olduğunuzda, koruma eşiğini ayarlamanız gerekir. Korumayı kurarken, KGK'yı 100 watt'lık bir ampulle ana çıkış sargısının (VLF'ye güç vermek için kullanılan iki omuz) arasına yüklediğinizden emin olun. UPS yük altında (100 watt ampul) açıldığında UPS HL1 yandığında, değişken çok turlu direnç R9 2,2 kOh'u, açıldığında koruma açılana kadar saat yönünün tersine çevirmeniz gerekmez. LED açıldığında yandığında, kapatıp kapatılıncaya kadar beklemeniz ve kapalı durumda saat yönünde yavaş yavaş açmanız ve koruma durana kadar tekrar açmanız gerekir, Açıldığında koruma tetiklenene kadar 2 kOhm saat yönünün tersine. LED açıldığında yandığında, kapatıp kapatılıncaya kadar beklemeniz ve kapalı durumda saat yönünde yavaş yavaş açmanız ve koruma durana kadar tekrar açmanız gerekir, Açıldığında koruma tetiklenene kadar 2 kOhm saat yönünün tersine. LED açıldığında yandığında, kapatıp kapatılıncaya kadar beklemeniz ve kapalı durumda saat yönünde yavaş yavaş açmanız ve koruma durana kadar tekrar açmanız gerekir,
sadece biraz döndürmeniz gerekir, örneğin 1 devrim ve hemen 5-10 devirde değil, yani. Onu kapattım ve açtım, koruma çalıştı - istediğiniz sonuca ulaşana kadar aynı prosedürü birkaç kez tekrarlayın. İstenen eşiği ayarladığınızda, prensip olarak, güç kaynağı kullanıma hazırdır ve ampulü şebeke voltajıyla çıkarabilir ve güç kaynağını aktif bir yükle, örneğin bir watt 500 ile yüklemeyi deneyebilirsiniz. Tabii ki, istediğiniz gibi koruma ile oynayabilirsiniz, ancak testleri düzenlemenizi önermem Kısa devre, bu bir arızaya neden olabileceğinden, koruma olmasına rağmen, bazı kapasitelerin deşarj için zamanları olmayacak, röle anında cevap vermeyecek veya yapışacak ve bir sıkıntı olabilir. Yanlışlıkla ve yanlışlıkla belirli sayıda kapanma yapmama rağmen, koruma çalışır. Ama ebedi bir şey yok.

UPS'i monte ettikten sonraki ölçümler:

Omuzlar arasındaki ölçümler:
U inç - 225 volt, yük - 100 watt, U çıkış + - = 164 volt
U inç - 225 volt, yük - 500 watt, U çıkış + - = 149 volt
U inç - 225 volt, yük - 834 watt , U o + - = 146 volt

Sarkma elbette. Giriş doğrultucunun önünde 834 watt'lık bir yük ile, doğrultucu 834 watt'lık bir yük ile 304 volttan 284 volta kadar 20 volt düştükten sonra voltaj 225 volttan 220 volta düşer. Ancak prensip olarak, her koldaki çıkıştaki bir çökme, UPS'nin stabilize olmadığı için prensipte izin verilen 9 volt olur.

Lite-CalcIT 4.1 ://yadi.sk/d/TalbIGZl3GXoKr
 

Eklentiler

  • 1000 Watt IR2153 Zuboka_Ispravlenie.jpg
    1000 Watt IR2153 Zuboka_Ispravlenie.jpg
    239,8 KB · Görüntüleme: 176
  • 1000 Watt IR2153.zip
    6,6 MB · Görüntüleme: 286

Yazar: guclusat
Makale başlığı: IR2153'te 1000 W SMPS anahtarlama güç kaynağı
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Geri
Yukarı