İlacın yan etkileri ortaya çıktı..

ibrahimyzci

Moderator


Domuz gribinin etkisi nedeniyle İngiltere'de çocuklara verilen anti-virüs ilaçlardan 'Tamiflu', çocuklarda çeşitli yan etkilere sebebiyet verdiği ortaya çıktı.

İngiltere'de kendilerinde domuz gribi belirtilerini fark edenlere Tamiflu ilacının alınması öneriliyor ve bugüne kadar yaklaşık 150 bin çocuğa 'Tamiflu' ilacının verildiği belirtildi. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmada, Tamiflu ilacını alan çocukların yüzde 53'ünde yan etkilere rastlandığı ortaya çıktı. İngiltere Tıp Kurumu uzmanı Peter Holden, Tamiflu ilacının aşırı kullanıldığını belirterek, bu ilacın hafif belirtileri olanlara önerilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Holden, "Tamiflu almak için gerekli olan ölçütün değiştirilmesi gerekir." dedi.

Yapılan araştırmada toplamda 103 çocuğa Tamiflu ilacı verildi ve bunlardan 43 çocuğun ilacın yen etkilerine maruz kaldıkları gözlendi.

Sağlık Korumu Ajansı (Health Protection Agency) tarafından yapılan araştırma, İngiltere Tıp Kurumu Başkanı Sir Liam'ın, "Domuz gribi salgını zirveye ulaştı."sözlerini açıkladığı zamana denk geldi.

Liam, son bir hafta içinde İngiltere'deki doktorların 110 bin yeni domuz gribi vakasına rastladıklarını açıkladı. En sık görülen yan etkiler mide bulantısı ve gece çocukların kabus görmeleri gibi etkiler dikkat çekti.

İngiltere'de 27 kişinin domuz gribinden hayatını kaybettiğini açıklayan Sir Liam, geçtiğimiz hafta itibariyle 793 kişinin domuz gribi belirtileri nedeniyle hastanelerde tedavi gördüklerini söyledi.

CİHAN
 
Yukarı