HiFi D Sınıfı Amplifikatör

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
D sınıfı amplifikatörlerin, diğer sınıflara kıyasla verimlilik açısından bir avantajı vardır,% 90'a kadar çıkabilir, bu da büyük soğutma sistemleri olmadan güçlü amplifikatörler oluşturmayı mümkün kılar. Fakat bu sınıfta bir eksi var, bu ses, amplifikatörü geniş bantlı bir ses kalitesi olarak kullanırken, diğer sınıflardan daha düşüktür.

Bu yazıda, ses kalitesi diğer sınıflardan daha düşük olmayan bir D sınıfı amplifikatörün HiFi devre şemasını sizinle paylaşmak istiyorum. Amplifikatör, pahalı mikro devreler kullanılmadan ayrı bileşenler (transistörler, dirençler, kapasitörler) kullanılarak yapılır. Amplifikatör 200 W ila 500 W RMS çıkış gücü verebilir.

Amplifikatör devresi:
class_d_discrete-300x114.jpg
Devre iki çıkış transistörü IRF540 kullanır, bu transistör sürekli olarak maksimum akım 28A olan 100 V'a kadar voltajı kontrol edebilir. Amplifikatörün maksimum güçte uzun süre kullanımı için, transistörler küçük bir radyatör üzerine monte edilmelidir.
class_d_discrete02-300x116.jpg
 

Eklentiler

  • class-d-discrete-hifi-amplifier.zip
    184,5 KB · Görüntüleme: 81

Yazar: guclusat
Makale başlığı: HiFi D Sınıfı Amplifikatör
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Yukarı