Hazırda beklet özelliğini kapatarak diskinizde yer açın

FORCİBLE20

GOLDMASTER AR-GE DESTEK
Son zamanlarda kullanıcılar kullandıkları ürünlerin performansı kadar güç sarfiyatına da dikkat eder oldular. Hal böyle olunca firmalar da satışa sundukları ürünlerin güç sarfiyatına daha dikkat etmeye başladılar. Microsoft da pek tabi ki güç tasarrufu konusunda kendini geliştirme yoluna gitti ve son dönemlerde sunduğu işletim sistemlerine bu yönde birçok özellik ekledi. Bilgisayarı hazırda bekletmek, hibrit uyku -Vista kullanan masaüstü sistemlerde geçerli- ve uyku modu da bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda güç tasarrufu etmek için işletim sistemimize entegre edilmiş özellikler. Hazırda bekletme modu, sisteminizi o anki konumuyla kapatarak güç sarfiyatını sıfıra indiriyor; fakat tekrar açtığınızda verilerinizi kaybetmemeniz için RAM'inizdeki bilgileri sabit diskinize kaydediyor. Hibrit uyku modu ise belleğinizdeki verileri diskinize kaydederek PC'nizi uyku moduna sokuyor. Bu yöntemlerle RAM'deki bilgiler sabit diskte korunmuş oluyor ve sisteminizi tekrar kullanmak istediğinizde diskinizdeki bu veri RAM'inize yeniden kopyalamak kaydıyla, bilgisayarınıza kaydetmediğiniz verileri dahi ulaşılabilir kılıyor.
Bu işleyiş için pek tabi ki sabit diskiniz üzerinde RAM'iniz üzerindeki verilerin yazılabilmesi için bir alan ayırılması gerekiyor. Bu alan da sistem belleğinizin boyutu ile birebir aynı olmak durumunda. Varmak istediğimiz nokta, kullanılabilir disk alanınızdan sistem belleğiniz kadar kaybettiğiniz. Eğer işletim sisteminizin hazırda beklet ve hibrit uyku gibi özelliklerini kullanmıyorsanız bu disk alanından tasarruf etmek isteyebilirsiniz.
Yukarıdaki resimdeki 2 GB boyutlu hiberfil.sys dosyası disk üzerinden hazırda bekletme özelliği için ayrılan alan olarak görülüyor.

Bu işlem için öncelikle komut satırına erişmemiz gerekiyor. Vista'da arama bölümüne ya da XP ve Vista'da çalıştır bölümüne cmd yazarak komut satırına erişebilirsiniz.​

Daha sonra ise hazırda bekletme özelliğini kapatmak için
powercfg -h off
komutunu yazmanız yeterlidir.​
Bu işlemin sonunda diskinizden sistem belleğiniz kadar tasarruf etmiş olacaksınız. İşlemin sonunda dilerseniz bilgisayarıma girerek boş sabit disk alanınızı gözlemleyebilir ya da komut satırına​
cd C:\
yazarak işletim sisteminizin bulunduğu dizinin kaynağına erişerek​
dir /a
yazmak kaydıyla hiberfil.sys dosyasının silindiğini gözlemleyebilirsiniz.​
Hazaırda berkletme modunu pasifleştirdiğimizde 2 GB yer kaplayan hiberfil.sys dosyası görünmüyor.

İşletim sisteminizin hazırda bekletme ve hibrit uyuma gibi -uyku modunu kullanmaya devam edebilirsiniz- özelliklerini kullanmıyorsanız sabit diskinizden bir miktar tasarruf etmek oldukça mantıklı olacaktır.​
Eğer bu özelliği tekrar aktif etmek isterseniz de komut satırına​
powercfg -h on
yazmanız yeterlidir.​
not: Bu servisi Vista'da açıp-kapatacağınız bir grafik arayüzü yok-disk temizleme aracını kullanarak gui yardımıyla servisi durdurabilirsiniz. XP'de ise grafik arayüzü yardımıyla da bu işlemler gerçekleştirilebilir. Komut satırını kullanmak ise iki işletim sistemi için de mümkündür.​
not2: Bu işlem sonucunda hazırda beklet modu, bilgisayarınızı kapatma özelliklerinde aktif olarak yer almayacaktır. Hibrit uyku modu ise çalışacaktır fakat kaydedilmemiş verileriniz kaybolacaktır. Ayrıca PC'nizi uyku moduna soktuğunuzda da eğer taşınabilir cihazınızın bataryası tükenme noktasına gelirse kaydedilmemiş verileriniz yine kaybolacaktır.​

Geri
Yukarı