Google’a sınırlama

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) kararıyla Google’a ait bazı IP’lere (Internet Protocol Address), “hukuksal nedenlerden dolayı” erişim engellendi. Bu IP’lerin engellenmesiyle birlikte ise yasaklı olan YouTube’a dolaylı yoldan girmek iyice zorlaşırken, YouTube ile aynı IP’yi kullanan diğer Google siteleri de bu engelleme kararından nasibini aldı. Kullanıcılar özellikle 3 Haziran ‘dan bu yana internet bağlantısında inanılmaz bir yavaşlama ve sıkıntı hissediyor.
Türkiye genelinde Google’ın ana arama sayfasındaki hizmetlere, örneğin Google Translate hizmetine erişimde sorun yaşanıyor. Aynı şekilde zaten yasaklı olan YouTube’a alternatif yöntemlerle erişen kullanıcılar erişemiyor. Esas sıkıntı ise Translate’de olduğu gibi Google hizmetlerine erişimde yaşanan sorunlar.
Dahası sayısız yerli ve yabancı internet sitesine erişim inanılmaz derecede yavaşlayabiliyor, ya da bazen bağlantı sağlanamıyor.
Türk internet kullanıcılarını çileden çıkartan bu durumun sebepleri konusunda ortaya farklı görüşler sürüldü. Ancak işin gerçek sebebi, resmi olarak ortaya çıktı.
3 Haziran 2010 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan internet servis sağlayıcılara iletilen karar ile aydınlandı.
Google’a ait bazı IP’lere, detaylı açıklanmayan hukuksal nedenlerden dolayı erişimin engelleneceği belirtildi. Ancak Google’a ait IP’lerin engellenmesi Türk kullanıcılarını çok sert bir şekilde vuruyor. Ancak bahsi geçen “hukuksal nedenler”in ne olduğu konusunda net bir bilgi yok.
Google’ın internetin vazgeçilmez bir parçası haline gelmesiyle birlikte, Google’a ait IP adreslerinin engellenmesi, Google hizmetlerinin bir kısmına erişilmesini engelliyor veya yavaşlatıyor.
Google Translate, Google Earth ve Google Docs gibi popüler Google adreslerine şu an için erişim sağlanamıyor.
Yasaklama kararına ilk tepkiler
YASAKLAMA DOĞRUDAN YOUTUBE’A KARŞI YAPILDI
PCNET Genel Yayın Yönetmeni Erdal Kaplanseren, Telekominikasyon İletişim Başkanlığı’nın Google’a ait bazı IP’leri engellemesinin doğrudan Google’a yapılan bir hareket olmadığını ve YouTube yasağının genişletilerek kullanıcıların hiçbir şekilde YouTube’a girmemesi için bu önlemin alındığını belirtti. Google Translate’in engellenmesinin mantığını bir türlü anlayamadığını dile getiren Kaplanseren, YouTube’un Türkiye’de kendi ofisini açmasının beklendiğini ve bu nedenle YouTube’u vergilendirmek adına böyle bir girişimin yapılmış olabileceğine dikkat çekti.
KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARTIYORUZ
CHIP Online’ın Yazı İşleri Müdürü Cem Sinanoğlu, bu konuda şu sözleri dile getirdi: “Görünen o ki, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Google’a ait bir ya da birkaç siteye erişimi engellemeye çalışırken, tüm Google hizmetlerini yerle bir etmek üzere. Tüm bu yaşananların ardında, zaten yasaklı olan, ama neredeyse herkesin girdiği YouTube’a kimsenin girememesini sağlamak da yatıyor olabilir. Daha düne kadar OpenDNS veya benzer çözümlerle erişilebilen YouTube’a, bugün aynı yöntemlerle ulaşılamıyor. Tabi kesin bir şey söyleyebilmek için; eğer gelirse, resmi açıklamayı beklemek lazım. Ama şurası bir gerçek; her zaman olduğu gibi, kaş yaparken göz çıkartmaya devam ediyoruz.”
Hürriyet
Konuya ilişkin olarak BTK’dan aşağıdaki açıklama yapıldı:
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) yapılan açıklamada, Google internet sitesinin erişiminin engellendiği yönündeki iddialara yönelik olarak, ”’Yapılan işlem, erişimi engelli olan YouTube - Broadcast Yourself. internet adresine ilişkin IP adreslerinin güncellemesinden ibarettir” denildi.
BTK’den yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, hakkında erişim engelleme tedbiri uygulanmamış Google gibi kimi alan adları/web siteleri ve hizmetlerinin erişimlerinin engellendiği yönünde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
”Tarafımızca tesis edilen işlem, kamuoyunun yoğun gündemini oluşturan internet adresleriyle ilgili olmayıp, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesinin 05/05/2008 tarihli ve 2008/402 no’lu kararı gereği erişimi engelli olan YouTube - Broadcast Yourself. internet adresine ilişkin IP adreslerinin güncellemesinden ibarettir.
Sonuç olarak http://www.youtube.com’a erişim amacıyla kullanılan ve tarafımızca engelleme tedbiri kapsamında güncellenen IP adreslerinin arkasında farklı şirketlere ait alan adı veya çeşitli hizmetlerin barındırılması bu şirketlerin kendi tercihleri ve sorumluluklarındadır.
Dolayısıyla bu hizmetlerden yararlanan internet kullanıcılarının mağduriyetinin çözümü bahse konu hizmetleri sunan şirketlerin elinde bulunmaktadır.”
Sabah
 
Geri
Yukarı