Gazlı cihazlar için elektrikli ateşleme cihazları

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
1670659444750.png
Devre şu şekilde çalışır: şebeke voltajının (terminal L) pozitif bir yarım dalgasıyla, C2 depolama kapasitörü VD3 diyotu üzerinden ve C1 kapasitörü, direnç R2 ve VD2 diyotu üzerinden şarj edilir . Zener diyot VD1, bu voltajı 9 - 15 V ile sınırlandırır. Şebeke voltajının negatif bir yarım dalgasıyla, transistör VT1, direnç R2 üzerinden bir akımla açılır. ve kondansatör C1'i tristörün kontrol elektroduna boşaltır, bu da kondansatör C2'yi bir ateşleme kıvılcımı oluşturan yüksek voltajlı bir transformatöre boşaltır. İşlem 50 Hz frekansta tekrarlanır ve ateşleme elektrotlarında gazı anında ateşleyen güçlü bir kıvılcım demeti oluşur.
 
Gazlı cihazlar için brülör söndürme kontrol cihazı
1670659510026.png
Bu şemaya göre çeşitli alev kontrol ve otomatik gaz kesme cihazları yapılabilir . Devreye bir tetikleyici eklerseniz, alev söndürme sinyal devresinin ilk görünümünde başlatılmasını otomatikleştirebilirsiniz. Devreye timer ekleyerek ürünün pişirme süresinin geri sayımının başlamasını otomatik hale getirebilir veya unutkanlar için periyodik olarak hatırlatma sesi açabilirsiniz.
 
1670659569675.png
Transformatör, yaklaşık 1 cm2'lik bir kesite sahip transformatör çelik plakalarından yapılmış bir çekirdek üzerine sarılır (Ø-şekilli bir transformatörden bir dizi "kapatma plakası). Sarma için, pres levha, kalın karton veya tektolitten bir çerçeve yapılır ( Ø şeklindeki transformatörden tercihen kesitsel, kesitli) veya uygun bir plastik çerçeve alınır Birincil sargı 10 .. 20 tur PEV-2 0.8 tel içerir ve ikincil sargı PELSHO 0.07 tel ile sarılır ve birkaç içerir bin dönüş - çerçeve dolana kadar. Sarma, yüksek voltaj uçları çerçevenin zıt taraflarında olacak şekilde çerçevenin bir ucundan diğerine bir rulo ile gerçekleştirilir. İkincil sargı, birkaç kat mumlu kağıt, lavsan veya floroplastik film ile birincil sargıdan dikkatlice izole edilir. Yalıtımı iyileştirmek için tüm yapı ceresin ile emprenye edilir. Devre şu şekilde çalışır: şebeke voltajının (pim L) pozitif bir yarım dalgasıyla, VD2 diyotu C1 kondansatörünün yükünü açar ve negatif bir yarım dalga ile VD1 diyotundan bir triyak açılır. VS1 ve kondansatör C1'i bir ateşleme kıvılcımı oluşturan yüksek voltajlı bir transformatöre boşaltır. İşlem 50 Hz frekansta tekrarlanır ve ateşleme elektrotlarında gazı anında ateşleyen güçlü bir kıvılcım demeti oluşur.
 
Geri
Yukarı