Etkili özgeçmiş nasıl yazılır?

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Etkili özgeçmiş yazmanın yolları... Nelere dikkat etmelisiniz? İşte cevapları…

Uzmanlar, etkili bir özgeçmiş yazmanın, işe alımdaki ilk kritik nokta olduğunu belirterek, iş arayanlara şu önerilerde bulunuyorlar:

• Özgeçmişinize mutlaka ön yazı ekleyin. Ekleyeceğiniz ön yazı, dikkat çekmenizi ve yüzlerce özgeçmiş arasında hatırlanmanızı sağlayacaktır. Ön yazıda, özgeçmişteki bilgiler değil, bu işe neden uygun olduğunuz ve neden bu işi istediğiniz yer almalıdır.

• İşverenler, özgeçmişleri okurken sadece beklentileri mevcut mu diye bakarlar. Bunun için de genelde 10 saniyeden fazla zaman ayırmazlar. O nedenle, genele yönelik bir özgeçmiş yerine, başvurduğunuz işe göre düzenlediğiniz bir özgeçmiş kullanın.

• Özgeçmişinize eklediğiniz fotoğraf yeni ve önden çekilmiş, düzgün görünümlü bir çalışan adayını gösteriyor olmalıdır.

• Becerileriniz ve eğitiminiz ile işin nitelikleri örtüşmelidir. Özgeçmişiniz, başvurduğunuz iş için en uygun aday olduğunuzu yansıtmalıdır.

• Başvurduğunuz iş için gerekli ve uygun özelliklerinizi ön plana çıkarın. İşi neden istediğinizi değil, işe girerseniz onlara ne katacağınızı gösterin.

• Gönüllü çalışmalarınız, aldığınız ödüller ya da farklı eğitimler varsa, başvurunuz için bir önemi olmadığını düşünseniz bile bunları özgeçmişinize koymayı ihmal etmeyin. Başvurduğunuz işle doğrudan bağlantısı olmasa da çok yönlü biri olduğunuzu gösterir.

• “Ben”, “benim” gibi kelimeler yerine daha resmi ifadeler kullanın. Örneğin “Sözleşmeleri ben hazırlıyordum,” yerine “Sözleşmelerin hazırlanmasının sorumluluğu bana aitti,” diyebilirsiniz.

Geri
Yukarı