Dvb3 cihazında rs232 çıkışı ile yeni software yükleme

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
RS232 ÇIKIŞI İLE YENİ SOFTWARE YÜKLEME (16MB06 ANAKART)
KULLANIM KILAVUZU
Uydu alıcısının içindeki mevcut yazılımı, yeni bir yazılım ile değiştirmek için yapılması gereken yollardan biriside uydu alıcı cihazın RS232 çıkışını kullanmaktır. Yükleme yapılabilmesi için gerekli işlemler ve malzemeler aşağıda belirtilmiştir.
Kullanılacak olan malzemelerin listesi:
1.Uydu alıcısı
2.PC’ nin “Hyper Terminal” programı,
3.RS232 seri haberleşme kablosu (bir ucu erkek diğer ucu dişi olacak ve hatlar 1:1 olacak ).
Yapılması gereken işlemler adım adım aşağıda anlatılmıştır:
1. Uydu alıcınızın RS232 çıkışını, bilgisayarın seri haberleşme çıkışlarından birisini, RS232 seri haberleşme kablosu yardımıyla birleştiriniz. (COM1 veya COM2)
2. PC yi çalıştırınız.
3. Bilgisayarınızdan “Hyper Terminal” programını çalıştırınız. Programa bilgisayarınızın Başlat / Programlar / Donanımlar / Hyperterminal (Start / Programs / Accessories / Communications / Hyperterminal ) menüsü içinde Hypertrm.exe (Hyper Terminal) programını çalıştırınız.
4. Yaptığınız bağlantıyı sürekli kullanabilmek için isim ve ikon belirleyiniz. (İleride kullanmak üzere bir defa oluşturmanız yeterli olacaktır.)
5. Açılacak program penceresi içinde, bilgisayarınızda seri haberleşme kablosunu bağladığınız port adını seçiniz. (COM1 veya COM2)
6. Seçtiğiniz portun (Port settings) özelliklerini aşağıdaki gibi belirleyiniz:
Bits per second : 115200
Data Bits : 8
Parity : None
Stop bits : 1
Flow control : None
7. Hyper Terminal programla ilgili ayarlarınız tamamlanmıştır.
8. Hyper Terminal programındaki menüler içinden; “ Transfer ” adlı menüye giriniz. Bu menü içinden “ Dosya Gönderme (Send File) ” bölümüne giriniz. Ekrana bu işlemle ilgili bir pencere açılacaktır. Bu aşamada yüklenecek yazılımın bilgisayarda bulunduğu konumu bulun ve yüklenecek olan dosya adını seçin.(Yazılım dosyası
genellikle “ *.bin ” şeklinde olacaktır. ) Bağlantı protokolü (Protocol) olarakta “ 1K Xmodem ” durumunu seçiniz.
9. Uydu alıcınızı enerjisini verin. (Cihaz sıfırdan açılmalıdır.) Cihazınız standby konuma getiriniz. ( NOT: Cihaz daha öncesinde açık durumda iken ON/OFF butonundan kapatıldı ise cihaz otomatik açılacağı için 10. Maddeyi uyguladıktan sonra ON/OFF tuşuna basınız. Cihaz otomatik olarak yazılım yüklemeye başlayacaktır.)
10. “ Gönder (Send) ” butonuna basınız. PC ekranında yeni bir pencere açılacaktır.
11. Uydu alıcınızı uzaktan kumanda veya ön paneldeki yukarı/aşağı tuşlarını kullanarak; cihazınızı aktif duruma getiriniz, (power on) 1 sn. veya 2 sn. sonra PC ekranında açılan pencerede ve cihazın ön panelinde gönderilen paket sayıları görünecektir.
12. Transfer işleminin bitmesini bekleyiniz. Gönderilecek paket sayısı yazılım dosyasının uzunluğuna bağlıdır. Bütün paketler gönderildikten sonra cihaz almış olduğu paketleri Flash entegresine yazma işlemine başlayacaktır. Bu esnada ön panel ekranında “ FuSE ” yazısı belirir. Ekrandaki bu yazı silinip normal cihaz açılana kadar bekleyiniz. ( FuSE En fazla 2 dk. sürmektedir.)
13. Cihaz “ FuSE ” konumundan çıktıktan sonra açılacaktır. Cihazı kullanabilmek için tekrar kapatılıp açılması gereklidir. (Resetleyiniz.)
14. Yeni yazılım cihazınıza yüklenmiştir. Hyper Terminal programını kapatabilirsiniz.
Uyarılar:
(i) “ FuSE ” esnada cihazın fişini kesinlikle çekmeyiniz. Bu durumda, cihaz içerisindeki eski yazılımda zarar görecektir. Cihaz bu durumda çalışamayacaktır. Tekrar yazılım yüklemek gerekir.
(ii) Cihazınız içerisinde hiç yazılım yok ise cihazın ön panel ekranında “ H O S t ” yazısı belirecek ve sonra sürekli olarak ekranda yanıp sönecektir. Bu durumda Hyper Terminal programında yazılım yükleme ayarlarında iken; cihaz ekranının her yanıp sönmesinde bir kez ekrana “ C ” harfini basacaktır. Bu durumda cihaz ile haberleşme sağlanmıştır. Cihaza yeni yazılım yüklenmelidir.
 

Eklentiler

Geri
Yukarı