Dvb2 cihazında rs232 çıkışı ile yeni software yükleme

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
KULLANIM KILAVUZU
Uydu alıcısının içindeki mevcut yazılımı, yeni bir yazılım ile değiştirmek için yapılması gereken yollardan biriside uydu alıcı cihazın RS232 çıkışını kullanmaktır. Yükleme yapılabilmesi için gerekli işlemler ve malzemeler aşağıda belirtilmiştir.
Kullanılacak olan malzemelerin listesi:
1.Uydu alıcısı
2.PC’ nin “Hyper Terminal” programı,
3.RS232 seri haberleşme kablosu (bir ucu erkek diğer ucu dişi olacak ve hatlar 1:1 olacak ).
Yapılması gereken işlemler adım adım aşağıda anlatılmıştır:
1. Uydu alıcınızın RS232 çıkışını, bilgisayarın seri haberleşme çıkışlarından birisini, RS232 seri haberleşme kablosu yardımıyla birleştiriniz. (COM1 veya COM2)
2. PC yi çalıştırınız.
3. Bilgisayarınızdan “Hyper Terminal” programını çalıştırınız. Programa bilgisayarınızın Başlat / Programlar / Donanımlar / Hyperterminal (Start / Programs / Accessories / Communications / Hyperterminal ) menüsü içinde Hypertrm.exe (Hyper Terminal) programını çalıştırınız.
4. Yaptığınız bağlantıyı sürekli kullanabilmek için isim ve ikon belirleyiniz. (İleride kullanmak üzere bir defa oluşturmanız yeterli olacaktır.)
5. Açılacak program penceresi içinde, bilgisayarınızda seri haberleşme kablosunu bağladığınız port adını seçiniz. (COM1 veya COM2)
6. Seçtiğiniz portun (Port settings) özelliklerini aşağıdaki gibi belirleyiniz:
Bits per second : 115200
Data Bits : 8
Parity : None
Stop bits : 1
Flow control : None
7. Hyper Terminal programla ilgili ayarlarınız tamamlanmıştır.
8. Uydu alıcınızı enerjisini verin. (Cihaz sıfırdan açılmalıdır.) Cihazınız standby konuma geldiği zaman; uydu alıcısının ön panelinde bulunan tuşlardan “ SAĞ ⊲ ” tuşu elle basılı tutun ve aynı anda “ OK” tuşuna basınız.
9. Cihazınız ekranında kısa bir süre “ ınıt ” yazısı belirecek ve daha sonra sürekli olarak ekranda yanıp sönecek şekilde “ H O S t ” yazısı belirecektir.
10. Bu durumda Hyper Terminal programında içinde, cihaz ekranının her yanıp sönmesinde bir kez ekrana “ C ” harfini basacaktır. Bu durumda cihaz ile haberleşme sağlanmıştır.
11. Hyper Terminal programındaki menüler içinden; “ Transfer ” adlı menüye giriniz. Bu menü içinden “ Dosya Gönderme (Send File) ” bölümüne giriniz. Ekrana bu işlemle ilgili bir pencere açılacaktır. Burada yüklenecek yazılımın bulunduğu konumu ve adını seçin. Protokol (Protocol) olarakta “ 1K Xmodem ” durumunu seçiniz.
12. “ Gönder (Send) ” butonuna basınız. PC ekranında ve uydu alıcının ekranında gönderilen paketleri sayısı görüntülenecektir.
13. Transfer işleminin bitmesini bekleyiniz. Bütün paketler gönderildikten sonra cihaz almış olduğu paketleri Flash hafızasına yazma işlemine başlayacaktır. Bu esnada ön panel ekranında “ FuSE ” yazısı beliricektir. Ekrandaki bu yazı silinip normal cihaz açılana kadar bekleyiniz.
NOT: “ FuSE ” esnada cihazın fişini kesinlikle çekmeyiniz.
14. Cihaz “ FuSE ” konumundan çıktıktan sonra açılacaktır. Cihazı kullanabilmek için tekrar kapatılıp açılması gereklidir. (Resetleyiniz.)
15. Yeni yazılım cihazınıza yüklenmiştir. Hyper Terminal programını kapatabilirsiniz.
 

Eklentiler

Yukarı