Düşük gürültülü elektret mikrofon amplifikatör devresi

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Amplifikatör devresi, düşük gürültü seviyesine sahip bir elektret mikrofon için, işlemsel yükseltici NE5532'de yapılır, kazanım istendiğinde, 10 ila 45 dB arasında değiştirilebilir; bu, hem bilgisayar girişi hem de düşük frekanslı amplifikatörlerin mikrofon girişleri için yeterlidir. Özellikle bu amplifikatör, mikrofonunuz uzun bir kabloya bağlıysa kullanışlıdır, amplifikatörü mikrofona yerleştirmek, arka planın sinyal kablosundaki parazitlenmeyi önler.
1410676784_usilitel-dlya-mikrofona-shema.jpg
Devrenin kazancı R3 ve R4 dirençlerine bağlıdır, ancak kazancı 10 - 45 dB içinde ayarlamak için, R4 yerine 470K dirençli bir ayar direnci kurmak yeterlidir. Mikrofonun doğru bağlanmasına dikkat edin, izler negatif yamadan kasaya gider.
upload_2019-12-2_17-37-41.png
Alan etkili transistörün mikrofonun içinde olduğunu, lehimleme sırasında mikrofonu fazla ısıtmayın, aşırı ısınmanın başarısız olabileceğini unutmamak gerekir.
Yüksek kaliteli bir ses için ön koşul, amplifikatör gövdesinde değil, aynı pano üzerinde bir mikrofon ile bir mikrofon amplifikatörü gerçekleştirin.
 

Yazar: guclusat
Makale başlığı: Düşük gürültülü elektret mikrofon amplifikatör devresi
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Yukarı